Prekonaj svoje hranice a nauč sa zvládnuť kritické situácie s kurzom prežitia

  • Ako by si sa zachoval, keby si zostal v lese sám, bez jedla, svetla a prístrešia? Zachvátila by ťa panika alebo by si vedel myslieť s chladnou hlavou? S takýmito kritickými situáciami sa nestretávaš denne, no nikdy nevieš, kedy sa do podobnej dostaneš. Pripraviť sa môžeš s kurzom prežitia.
collagedw
  • Ako by si sa zachoval, keby si zostal v lese sám, bez jedla, svetla a prístrešia? Zachvátila by ťa panika alebo by si vedel myslieť s chladnou hlavou? S takýmito kritickými situáciami sa nestretávaš denne, no nikdy nevieš, kedy sa do podobnej dostaneš. Pripraviť sa môžeš s kurzom prežitia.

V dobe vykurovaných domov, pohodlných supermarketov, rozvinutej dopravy, navigácie a smartfónov sme spohodlneli. Každodenný život je zväčša jednoduchý a neprináša žiadne extrémne situácie, v ktorých by sme museli bojovať o záchranu života. Ľudia z rozvinutých krajín sveta už jednoducho zabudli, aké je prespávať v divočine, vedieť si zaobstarať potravu a čistú vodu či prebrodiť rieku. Veď už pri predstave byť pár hodín bez smartfónu cítime úzkosť.

dsc_0071

Foto: alasdairbaverstock.wordpress.com

Napriek tomu všetkému je život nevyspytateľný a ty nikdy nevieš, kedy sa do krkolomnej situácie môžeš dostať. Aj keď žiješ v meste, občas predsa chodíš do prírody na turistiku či zašportovať si, prípadne cez neobývané územie prechádzaš autom. Čo keby sa auto zrazu pokazilo a v okolí nebol nikto, kto by ti pomohol? Čo keby zlyhali všetky technológie a ty by si musel prežiť hodiny či dni v zimnej divočine? Nič ťa na to nepripraví lepšie ako kurz prežitia so skúseným koučom.

camping-1024x728

Foto: emergencyfooddirect.com

Psychika hrá rolu

V akejkoľvek extrémnej situácii, akou je zablúdenie v lese či zranenie, začína psychika pracovať na plné obrátky. Ani sa nenazdáš a v sekunde podľahneš stresu a panike. V takomto stave sa nedokážeš koncentrovať, racionálne myslieť, ani bezpečne narábať s akýmikoľvek nástrojmi. Aj preto sú súčasťou mnohých kurzov lekcie ako ovládnuť svoju hlavu. Toto a mnohé iné skills ťa naučia napríklad v Survival Course zameranom na prežitie v divokých Karpatoch.

mount-rescue

Foto: escapeevasionsurvivaltraining.com

Ovládni sneh a mráz

Ak trochu „pogoogliš“, nájdeš množstvo letných kurzov prežitia, no čo je aktuálne najviac challenging, je zimný výcvik. Veď čo môže byť väčšou výzvou, ako pokoriť mrazivú zimu, naučiť sa bivakovať či zorientovať sa v bielej krajine? S kurzom napríklad od armytraining.sk si vyskúšaš, ako za tri dni bez vykúrenej miestnosti nezahynúť, ako založiť oheň aj bez zápaliek, postaviť bezpečný prístrešok či loviť zver v zime.

survival-camp-edit5

Foto: frontieradriatic.com

Military výcvik

Pracovať s psychikou sa učia aj vojaci. V drsnej prírode musia často prežiť aj niekoľko dní. V military kurze si to môžeš vyskúšať aj ty. Na začiatku absolvuješ simulovaný základný vojenský výcvik, neskôr nasleduje bojový či práca s vojenskou technikou. Extrémnejšie verzie kurzov – napríklad od Confidence, zahŕňajú aj simuláciu činnosti vojenskej jednotky v hone na nepriateľa či výsadkový kurz.

sere

Foto: supertac.pl

Ulov si večeru

Zájsť do potravín a uvariť jedlo je jednoduché, no ani do toho sa nám často nechce a radšej si objednáme donášku. Čo tak skúsiť si potravu nájsť sám v lese – natrhať si jedlé rastliny alebo dokonca uloviť zviera holými rukami a spracovať jeho mäso? Ešte dôležitejšia je pitná voda. Nikdy nevieš, kedy sa ti zíde vedieť, ako „premeniť“ vodu z potoka na pitnú. Všetko vymenované ťa naučia napríklad v Panters Survival Academy alebo Survival Campe.

survival-camp-fire

Foto: geekprepper.org

Nebezpečenstvo bezpečne

Ak máš rád adrenalín a nebezpečenstvo, možno ťa láka vrhnúť sa na test prežitia vo vlastnej réžii. Nemusí to však byť najlepší nápad, pretože s neodborným prístupom si môžeš ublížiť. Spomeň si na skutočný príbeh Chrisa McCandlessa, známeho z filmu Into the Wild. Akokoľvek romantická je predstava stráviť čas mimo civilizácie, netreba sa nechať uniesť nereálnymi očakávaniami a preceniť svoje schopnosti.

9b954fe0cc298b7223f81f73838de698

Foto: pinterest.com

Okrem toho, že s kurzom prežitia získaš cenné skúsenosti, ktoré ti raz potenciálne môžu zachrániť život, predovšetkým prekonáš samého seba a zabavíš sa. Navyše to môže byť skvelý teambuilding pre teba a tvojich kolegov či kamarátov. Escape roomy sú príliš fiktívne, kurz prežitia ťa však pripraví na realitu. Tak čo, ideš do toho? :)

Zdroj titulnej fotografie: frontieradriatic.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech