Prekvapivé zistenie: Značná časť Slovákov nemá peniaze na týždennú dovolenku raz ročne

  • Najčastejším problém Slovákov v oblasti výdavkov je skutočnosť, že si nemôžu dovoliť zaplatiť raz ročne týždeň dovolenky mimo domu
  • V minulom roku to priznalo až 37,3 % obyvateľov Slovenska
  • Informuje o tom vo svojej analýze Štatistický úrad Slovenskej republiky
Pixabay
  • Najčastejším problém Slovákov v oblasti výdavkov je skutočnosť, že si nemôžu dovoliť zaplatiť raz ročne týždeň dovolenky mimo domu
  • V minulom roku to priznalo až 37,3 % obyvateľov Slovenska
  • Informuje o tom vo svojej analýze Štatistický úrad Slovenskej republiky

Druhým najčastejším problémom Slovákov je nižšia schopnosť čeliť nečakaným výdavkom, dotýka sa to 30 %, čo predstavuje 1,6 milióna obyvateľov Slovenska. A na treťom mieste je neschopnosť zabezpečiť si mäsité jedlo každý druhý deň. Tento benefit  si nemôže dovoliť 12,3 % z nás.

„Počet a podiel ľudí, ktorí uvádzajú tri najčastejšie nedostatky však medziročne klesol a klesá aj z dlhodobého hľadiska. Problém, zaplatiť týždňovú dovolenku mimo domov raz ročne mala pred desiatimi rokmi ešte viac ako polovica obyvateľstva, teraz je to už len necelých 38 % populácie. Podobne problém s nečakanými výdavkami malo pred desiatimi rokmi výrazne viac obyvateľov Slovenska,“ uviedol Róbert Vlačuha, riaditeľ odboru štatistiky životnej úrovne obyvateľstva ŠÚ SR.

Vieme, kto zarába na Slovensku najviac a kto najmenej

V celej EÚ problém so zaplatením týždňa relaxu mimo domov uvádza viac ako 28 % obyvateľov. Zaujímavosťou je, že vyšší podiel obyvateľov, pre ktorých je takýto výdavok problém ako na Slovensku je napríklad v Taliansku alebo v Chorvátsku.  Naopak v susednom Rakúsku, to je problém len pre 13 % obyvateľov.

V rámci analýzy EÚ SILC sa zisťuje, či  majú obyvatelia finančné zdroje a či si môžu respektíve nemôžu dovoliť celkovo deväť konkrétnych položiek spojených s výdavkami, ktoré hovoria sčasti o kvalite života. Spomedzi zisťovaných položiek sa situácia slovenských obyvateľov v roku 2019 zhoršila v dvoch.

Koľko eur si dokážeš mesačne odložiť z výplaty?

Každá desiata rodina na Slovensku nemá na kúpu auta

Nepatrne medziročne narástol počet domácností, ktoré majú problém so splácaní hypoték a pôžičiek, aktuálne trpí týmto nedostatkom 10,2 % obyvateľov a nárast je zaznamenaný druhý rok za sebou. Súčasne výraznejšie až o 3 percentuálne body sa zvýšil počet domácností, ktoré majú problém s udržaním primeraného tepla v dome či byte počas celého roka. Priznalo to až 7,8 % obyvateľov, ich počet rástol tiež už druhý rok.

Mladí Slováci kašlú na dôchodok. Zažívame zásadnú zmenu v zmýšlaní súčasnej generácie

Zaujímavosťou je, že na kúpu osobného auta nemala dostatok financií každá desiata domácnosť. Pre ilustráciu pred desiatimi rokmi (v r. 2010) to bolo 18,7 % obyvateľov. Podobne problém zabezpečiť si telefón / mobil má len 0,2 % obyvateľov, teda takmer neexistuje obyvateľ Slovenka, ktorý by tvrdil, že si telefón či mobil nemôže dovoliť.

Šestina obyvateľov trpí aspoň troma nedostatkami

V rámci posudzovania chudoby sa sleduje aj to, koľko zo spomínaných sledovaných 9 položiek zasahuje obyvateľov súčasne. Ak čelí Slovák nedostatku v aspoň troch z deviatich sledovaných položiek trpí takzvanou materiálnou depriváciou. Celkovo bola takto ohrozená približne šestina obyvateľov Slovenska (15,2 %) a oproti roku 2018 nastal pokles o 2 %.

V prípade, ak obyvateľ uviedol až štyri zo sledovaných položiek hovoríme o ľuďoch, ktorí sú vystavení závažnej materiálnej deprivácii. V slovenských podmienkach ide o 7,9 % obyvateľov, čo predstavuje 424-tisíc obyvateľov. 

Zdroje:  Štatistický úrad Slovenskej republiky, EU SILC 2019

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK