PRELOMOVÁ ŠTÚDIA: Traumy z detstva sa odrážajú na ochote dať sa zaočkovať proti Covidu

  • Traumy, ktoré sme zažili ešte ako deti, môžu oplyvňovať náš postoj k očkovaniu
  • Vyplýva to z najnovšej štúdie, ktorej sa zúčastnilo viac ako 2 000 ľudí
Očkovanie COVID
  • Traumy, ktoré sme zažili ešte ako deti, môžu oplyvňovať náš postoj k očkovaniu
  • Vyplýva to z najnovšej štúdie, ktorej sa zúčastnilo viac ako 2 000 ľudí

Neochota zaočkovať sa vakcínou proti COVID-19 môže súvisieť s traumami z detstva. Vyplýva to z novej štúdie, ktorá bola zverejnená v časopise BMJ Open. Výsledky zverejnil aj portál The Guardian

Štúdie sa zúčastnilo 2 285 dospelých ľudí vo Walese, ktorým boli položené otázky ohľadom očkovania proti COVID-19 či dodržiavania protipandemických opatrení. Účastníkov sa ďalej pýtali, či v detstve ne/zažili niektoré z vybraných deviatich nepríjemných situácií, napríklad sexuálne týranie, domáce násilie či rozvod rodičov.

Vedci ich sledovali počas lockdownu, prípadne počas trvania iných obmedzení pohybu v rokoch 2020 až 2021, spresňuje The Guardian.

Čím viac, tým vyššia neochota

Výsledky štúdie naznačujú, že neochota dať sa zaočkovať môže súvisieť s traumami, ktoré dospelí ľudia zažili v detstve. Dokonca z nej vyplýva, že čím viac tráum ľudia zažili, tým je ich nedôvera voči vakcínam vyššia – účastníci štúdie, ktorí uviedli, že v detstve zažili 4 nepríjemné situácie, sú pri vakcinácii trikrát viac váhavejší ako tí, ktorí traumu v detstve nezažili. 

Štúdia upozorňuje, že s traumami z detstva môže byť taktiež spätá nedôvera voči informáciám o COVID-19, ktoré poskytuje NHS, nedôvera voči vládnym opatreniam či väčšia túžba po zrušení sociálneho dištancu. 

Lepšie porozumenie toho, ako zvýšiť ich dôveru v zdravotníctvo a stanovené zdravotné opatrenia je urgentne vyžadované,“ skonštatovali autori štúdie. 

Nepríjemné skúsenosti z detstva sa vracajú ako bumerang

Vedci už dlhodobo upozorňujú na to, že nevyriešené traumy z detstva, môžu ovplyvňovať náš terajší život. Napríklad holandská štúdia, ktorej sa zúčastnilo 2 000 dospelých ľudí, hovorí o tom, že traumy môžu mať vplyv na depresiu, úzkosť či menej kvalitné vzťahy, s ktorými súvisí aj nezdravé pripútanie k druhej osobe.

„Naznačuje to, že jedinci, ktorí v detstve zažili zlé zaobchádzanie, môžu prežívať depresívne nálady, závislosť na inej osobe, čo značne ovplyvňuje kvalitu vzťahov daných osôb,“ uviedli vtedy autori v štúdii.

Zdroj: Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá