Prelomová technológia na Slovensku: Umelá inteligencia odhalí násilie na deťoch z ich kresbičiek

  • Podľa prieskumu má až každé piate dieťa skúsenosť so sexuálnym zneužívaním
  • Izraelský startup vymyslel umelú inteligenciu, ktorá dokáže na základe kresieb dieťaťa určiť, či je niečomu podobnému vystavené
  • Slovensko bude po Izraeli prvou krajinou, kde sa projekt spustí. Môže za to údajne bývalý politik
násilie na deťoch izraelský startup Anima
Shutterstock a Unsplash/ Thorsteinn Svavarsson
  • Podľa prieskumu má až každé piate dieťa skúsenosť so sexuálnym zneužívaním
  • Izraelský startup vymyslel umelú inteligenciu, ktorá dokáže na základe kresieb dieťaťa určiť, či je niečomu podobnému vystavené
  • Slovensko bude po Izraeli prvou krajinou, kde sa projekt spustí. Môže za to údajne bývalý politik

Izrael rozhodne nie je len štátom, kde pobehuje veľa ortodoxných Židov v čiernych klobúkoch, aby sa pomodlili pri Múre nárekov – ako si niekto možno predstavuje, alebo krajinou, ktorá je známa len svojou konfliktnou minulosťou a posvätnými miestami viacerých náboženstiev.

Už dlho je známa ako „krajina startupov, inovácií a výziev“ či ako „startupová veľmoc,“ ako už o nej párkrát písali aj médiá u nás. „Pred dvadsiatimi rokmi si izraelskí rodičia želali, aby ich deti boli lekármi či právnikmi. Teraz snívajú o tom, že ich potomkovia skončia v startupe,“ písal Denník N.

zdroj: Unsplash/ Shai Pal. Tel Aviv, Izrael

Len ťažko by sme hľadali iný štát, v ktorom k vzhľadom na počet obyvateľov vzniká viac startupov, kde sú pre ne vytvorené také vhodné podmienky a z ktorého pravidelne prúdia do sveta nové nápady, inovácie, technológie či dokonca nové lieky.

Nie je ani prekvapením, že mnohé globálne IT spoločnosti ako napríklad IBM či Microsoft vybudovali svoje centrá aj v tejto liahni nápadov a mladých talentov. Z Izraela sa v priebehu niekoľkých rokov stal druhý Silicon Valley:

zdroj: archív Startitup

Jedným z izraelských startupov, ktorý dnes prináša do sveta niečo nové, je spoločnosť Anima. Po úspešnom presadení sa doma smeruje so svojou umelou inteligenciou na odhaľovanie násilia na deťoch aj do zahraničia a prvou zastávkou bude Slovensko.

Pilotný projekt by mal byť spustený, ako v prvej krajine Európskej únie, na Slovensku, následne v Českej republike a na Malte,“ prezradili Startitup zdroje blízke izraelskej firme, ktoré jej pomáhajú s rozbehnutím tohto projektu v strednej Európe.

Z izraelských nemocníc do slovenských škôl

Startitup sa podarilo získať aj niekoľko súborov a dokumentov izraelskej spoločnosti Anima. Okrem iného sa v nich píše, prečo sa firma posledné roky zameriava na problematiku násilia na deťoch, čo nazýva „celosvetovo prevládajúcim fenoménom“.

Podľa prieskumov má každé piate dieťa nejakú skúsenosť so sexuálnym zneužívaním. Drvivá väčšina sa hanbí o tom hovoriť a pomoc sa aj kvôli tomu dostane zhruba len každému desiatemu sexuálne či psychicky šikanovanému dieťaťu. Taktiež existujú oprávnené obavy, že tieto čísla môžu byť počas pandémie a lockdownov ešte horšie.

zdroj: Anima

Umelá inteligencia Anima (áno, má rovnaký názov ako firma, čo ju vyvinula), ktorá dokáže na základe kresieb dieťaťa vyhodnocovať, či čelí nejakej forme násilia alebo šikany, sa už podľa našich zdrojov začala používať v detských nemocniciach v Izraeli.

Podľa dokumentov, ktoré má Startitup k dispozícii, podporilo tento projekt aj izraelské ministerstvo, izraelská univerzita v Haife, grant Európskej únie i dokonca veľké spoločnosti ako IBM. Firma sa pred rokmi podľa všetkého objavila aj v známej televíznej show Shark Tank, kde sa podnikatelia pokúšajú presvedčiť potenciálnych investorov, aby ich projekt podporili.

zdroj: Anima

Pilotný projekt bude na Slovensku prebiehať na vybraných základných školách medzi žiakmi 1. a 2. ročníka. Vybrané školy sú z najväčších miest Košického, Prešovského a Banskobystrického kraja,“ odpovedá náš zdroj na otázku, kde chce izraelský startup začať u nás s takýmto testovaním, teda odhaľovaním násilia na základe kresieb a umelej inteligencie.

Podľa našich zistení sa Izraelčania cez svojich partnerov pokúšali osloviť aj slovenské nemocnice, no ani jedna z oslovených na ponuku nereagovala. V kontakte sú aj so slovenskými ministerstvami, ktorým chcú výsledky po pilotnom vyskúšaní predstaviť a dohodnúť sa, ako ďalej, napríklad či bude testovanie pokračovať aj na iných školách a či sa stane bežnou súčasťou pri procesoch takéhoto odhaľovania.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Detstvo bez násilia (@detstvo_bez_nasilia)

Ako to vlastne funguje a môžem za kresbu dieťaťa skončiť v base?

Umelá inteligencia Anima vznikla v spolupráci s viacerými odborníkmi a psychológmi, ktorí na základe skúsenosti, ale aj ďalšieho a stále prebiehajúceho testovania, určili jednotlivé prvky, ktoré dieťa kreslí, ak čelí istej forme násilia alebo šikany.

Napríklad to, aké oči zvykne kresliť, ako kreslí ruky či miesta, kde sa nachádzajú genitálie, môže v podstate rozprávať za neho a vyslať varovné signály, že je vystavené istej forme násilia. (Poznámka k obrázku: CSA je skratka pre „child sexual abuse“, teda sexuálne zneužívanie dieťa.)

zdroj: Anima

zdroj: Anima

Deti, u ktorých sa preukážu na základe kresieb odchýlky, indikujúce sexuálne alebo psychologické násilie, sa odporučia na ďalšie jednoduché psychologické posúdenie,“ uvádzajú zástupcovia spoločnosti. Inými slovami, na čo aj samotná firma upozorňuje, za podivný obrázok tvojho dieťaťa, ktorý umelá inteligencia vyhodnotí ako podozrivý, rozhodne ešte nepôjdeš do väzenia.

Táto technológia má poslúžiť len ako prvotný, jednoduchý „odhaľovač“, ktorý posunie potenciálne šikanovaného jedinca k ďalším testom – trebárs dotazníku, ktoré ak tiež dopadnú podozrivo, tak môže dieťa skončiť na posúdení u odborníka/psychológa a až ten oficiálne potvrdí, či je dieťa obeťou nejakej formy násilia.

Navyše, ako spoločnosť a jej európski partneri uvádzajú, na Slovensku prebehne „pilotný“, teda najskôr testovací projekt, ktorí budú slovenskí i izraelskí odborníci/psychológovia následne porovnávať a vyhodnocovať v záverečnej správe. Tá sa má potom predložiť slovenským ministerstvám. Pre izraelsky startup ide o prvú väčšiu skúsenosť za hranicami a zároveň aj akési „multikultúrne porovnávanie údajov“.

zdroj: Unsplash/Ben Wicks

Prsty bývalého politika, ktorý nedávno vyhlasoval, že vie zohnať milióny vakcín

V dokumentoch firmy Anima sme narazili aj na veľmi zaujímavé meno Otto Brixi, ktorý v nich figuruje ako „partner“ spoločnosti. Ide o bývalého poslanca Národnej rady Slovenskej republiky, ktorý sa nedávno preslávil svojimi vyjadreniami, že vie pre Slovensko zohnať 7 miliónov vakcín.

zdroj: Anima

Dnes sme prostredníctvom známej izraelsko-americkej zdravotníckej lobby odoslali po diskusiách s vedením výrobcu vakcín Moderna v USA priamo na členov vlády Slovenskej republiky list, s možnosťou bezodplatného sprostredkovania rokovaní priamo s Modernou USA, za účelom distribúcie dodavok vakcín pre Slovensko,“ písal vo svojom ďalšom statuse. Viac si môžeš prečítať v tomto článku:

Exposlanec Smeru-SD tvrdí, že vie pre Slovensko zohnať 7 miliónov vakcín. Vraj už prebehla diskusia so zástupcami Moderny

Otto Brixi je známy svojou dlhoročnou podnikateľskou aktivitou v Izraeli, kde získal kontakty, pomocou ktorých chcel priniesť na Slovensko spomínané vakcíny a očividne sa tam zoznámil aj s ľuďmi zo spoločnosti Anima.

Na naše otázky ohľadom izraelského startupu najskôr odpovedal zdržanlivo. Obáva sa, že hocijaké spojenie tohto nápadu s ním a obzvlášť s jeho politickou minulosťou by mohlo celému projektu na Slovensku len zbytočne uškodiť.

Neskôr pre Startitup potvrdil svoje angažovanie i vysvetlil, prečo sa rozhodol so svojou firmou Anime pomôcť prísť vyskúšať svoju umelú inteligenciu aj na Slovensko: „Násilie páchané na deťoch je fenomén, ktorý koronakríza iba umocnila a to ako v mnohých domácnostiach po celom svete, tak aj vo virtuálnom priestore, do ktorého majú deti prístup v čoraz mladšom veku.

zdroj: Unsplash/ McKaela Taylor

Do tohto projektu sme vstúpili kvôli tomu, aby sme na svete vytvorili primárne nezáväzne riešenie, ktoré dá pedagógom či školským psychológom úvodný obraz, či už v prípade podozrenia alebo bežných jednorazových diagnostických metód. Je dôležité vedieť, či sa slovenské malé deti potykajú so sexuálnym a psychologickým násilím, v akej miere, a prispôsobiť tomu politiku ochrany a prevenciu prostredníctvom školských psychológov,“ odpovedá na otázku Startitup Otto Brixi.

Projekt sa má na Slovensku spustiť hneď, ako to pandemické opatrenia umožnia. Zástupcovia firmy dúfajú, že už budúci mesiac „budú môcť prísť Izraelčania, ktorí so zelenými pasmi a vakcinačnými certifikátmi, len čakajú na to, kedy sa bude dať dostať letecky z Izraela do Európy,“ oznámili nám overené zdroje blízke spoločnosti.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech