Prelomový objav. Nový test odhalí rakovinu už roky pred nástupom prvých príznakov choroby

  • Tím vedcov vyvinul nový krvný test nazvaný PanSeer
  • Má pomôcť odhaliť päť druhov rakoviny už štyri roky pred nástupom prvých príznakov
  • Zatiaľ je vo fáze testovania
rakovina
Unsplash/NCI
  • Tím vedcov vyvinul nový krvný test nazvaný PanSeer
  • Má pomôcť odhaliť päť druhov rakoviny už štyri roky pred nástupom prvých príznakov
  • Zatiaľ je vo fáze testovania

Podľa nového výskumu uverejneného vo vedeckom časopise Nature Communications môže nový krvný test odhaliť rôzne typy rakoviny oveľa skôr, ako doposiaľ známe tradičné metódy. Včasné odhalenie rakoviny má potenciál výrazne znížiť mieru úmrtnosti spôsobenú týmto ochorením.

Vedci sa roky pokúšali vyvinúť skríningový test na rakovinu, ktorý by spoľahlivo detegoval zhubný potenciál skôr, ako sa nádorové bunky budú môcť šíriť, čím sa zefektívni liečba. Až do dnešného dňa však väčšina pokusov bola neúspešná alebo mala prinajlepšom čiastočné výsledky.  

rakovina
zdroj: Unsplash/NCI

Tento revolučný krvný test bol vyvinutý odborníkmi z Číny a USA, jeho názov je PanSeer. Medzinárodný tím vedcov z University of California dokázal vďaka nemu diagnostikovať päť rôznych typov rakoviny dlho predtým, ako sa u testovaných pacientov objavili príznaky.

PanSeer v súčasnosti dokáže odhaliť päť druhov rakoviny. Ide o rakovinu žalúdka, rakovinu pažeráka, rakovinu hrubého čreva, rakovinu pľúc a rakovinu pečene.

Vedci vyvinuli test, ktorý z krvi odhalí cez 50 typov rakoviny

Test je postavený na technike, ktorá bola vyvinutá v priebehu desiatich rokov a umožňuje detekciu zhubných nádorov v ich raných štádiách, ktoré ešte neviedli k žiadnym symptómom a boli teda nedetegovateľné predchádzajúcimi metódami.

Testom sa podarilo zistiť skoré príznaky rakoviny u 95 % zo 605 pacientov, ktorí pri testovaní nevykazovali žiadne príznaky, ale vyvinuli sa až o štyri roky neskôr.

„V tejto chvíli je počiatočným cieľom vykonávať krvné testy u ľudí s vyšším rizikom vzniku rakoviny – napríklad u tých, ktorí majú v rodine túto anamnézu, od určitého veku alebo u iných známych rizikových faktorov,“ priblížil  Kun Zhang, bioinžinier na Kalifornskej univerzite v San Diegu, a spoluautor štúdie. 

Vedci dúfajú, že PanSeer alebo podobný krvný test sa stane štandardným ročným testom, poznamenali však, že predtým, ako sa to môže stať, je potrebné vykonať ďalšie a komplexnejšie štúdie.

Zdroj: nature.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK