Už v pondelok by mohla začať škola, otvoreniu nič nebráni. Premiér Heger je za, súhlasí aj minister školstva

  • Premiér je za otvorenie škôl od 10. januára
  • Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) v súčasnosti považuje za kľúčové odborné stanovisko ministerstva zdravotníctva v kooperácii s ministerstvom školstva
  • Minister školstva je tiež za to, aby šli deti do škôl skôr
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, TASR/ Martin Baumann, unsplash/CDC
  • Premiér je za otvorenie škôl od 10. januára
  • Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) v súčasnosti považuje za kľúčové odborné stanovisko ministerstva zdravotníctva v kooperácii s ministerstvom školstva
  • Minister školstva je tiež za to, aby šli deti do škôl skôr

Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) je za otvorenie škôl od 10. januára. Ako uviedol vo svojom vyjadrení, uvedomuje si, že prezenčná výučba je pre žiakov a študentov mimoriadne dôležitá.

S otvorením škôl počíta aj rezort školstva, definitívne rozhodnutie však ešte nepadlo.

Vrátia sa do školských lavíc?

Dodal, že kľúčové bude odborné stanovisko Ministerstva zdravotníctva SR v kooperácii s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR. Stanovisko premiéra poskytla jeho hovorkyňa Ľubica Janíková.

Oficiálnym posledným dňom vyučovania pred vianočnými prázdninami, ktoré trvajú do 9. januára, bol 17. december 2021. Z rozhodnutia ministra školstva vyplýva, že žiaci a študenti sa majú do škôl vrátiť 10. januára 2022.

Otvoreniu škôl nič nebráni

Regionálni hygienici ukončili všetky vyhlášky, ktorými zatvorili školy na neurčito. Pre agentúru SITA to uviedol odbor komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Školy by tak po zimných prázdninách pri aktuálnej epidemickej situácii mali automaticky pokračovať vo vyučovaní od 10. januára.

Otvorené by mali byť vo všetkých farbách okresov a pre všetky deti. Školy by sa mali riadiť manuálom Školský semafor. Cieľom je vrátiť sa do pôvodného režimu, keď sa školy nezatvárali plošne. Ministerstvo dodalo, že tak ako doposiaľ, v triedach môže riaditeľ prerušiť vyučovanie, pokiaľ trieda príde do kontaktu s pozitívnou osobou. Aj regionálne úrady verejného zdravotníctva môžu svojím rozhodnutím obmedziť prevádzku vo viacerých triedach alebo vo všetkých triedach z dôvodu výskytu ohniska nákazy.

Epidemická situácia sa zlepšila, podľa aktuálnych dát Ministerstva zdravotníctva SR je počet hospitalizovaných nižší a rovnako klesá aj prírastok pozitívnych, a preto nevidím dôvod, aby sa žiakom neumožnilo prezenčné vzdelávanie,“ povedal minister školstva Branislav Gröhling (SaS), ktorý pravidelne vyzýva rodičov k zodpovednosti, aby brali do úvahy potrebu prezenčného vzdelávania svojich detí.

Ministerstvo doplnilo, že k 1. decembru 2021, týždeň pred postupným zatváraním tried a škôl regionálnymi hygienikmi sa 81,6 percenta tried hlásených v týždennom hlásení prostredníctvom online formulára vzdelávalo prezenčne, uskutočnilo sa viac než 440-tisíc testov a dve tretiny škôl nemali v danom týždni ani jednu triedu v karanténe. Odbor komunikácie a marketingu doplnil, že na povinné testovanie neexistuje právny rámec, avšak testy využíva drvivá väčšina žiakov, obzvlášť na druhom stupni a strednej škole.

Ministerstvo informovalo, že k 8. decembru 2021 bolo naskladnených 860-tisíc Ag samotestov a 17. – 20. decembra 2021 bolo naskladnených ďalších 1,5 milióna Ag samotestov. Začiatkom tohto týždňa (4. – 5. januára) má byť naskladnených ďalších 1,5 milióna samotestov na okresné úrady v sídle kraja, ktoré sú pripravené na distribúciu. „Celkovo tak v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR, Správou štátnych hmotných rezerv a Ministerstvom vnútra SR bolo do okresných úradov v sídle kraja dodaných 14 560 000 samotestov,“ uzavrelo.

Zdroje: SITA, DenníkN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie