Premiér Matovič oznámil oficiálne spustenie smart karantény. Prevedieme ťa ňou krok za krokom

  • Podmienok smart karantény je veľa, ale dajú sa zvládnuť
  • Ukážeme ti postup krok za krokom
smart karanténa, aplikácia eKaranténa
Aplikácia eKaranténa, FOTO: TASR/Michal Svítok
  • Podmienok smart karantény je veľa, ale dajú sa zvládnuť
  • Ukážeme ti postup krok za krokom

Aplikácia pre smart karanténu je už dostupná. Oznámil to premiér Igor Matovič na sociálnej sieti. Štát nepočkal so spustením na schválenie spoločnosťami Apple a Google, ktoré ju doteraz nezaradili do svojich obchodov s aplikáciami. Appku eKaranténa si zatiaľ môžu nainštalovať len používatelia Androidu.

Pôvodný termín, teda piatok 22. máj sa dodržať nepodarilo, no aplikácia tu je a funguje. Nie je však pre všetkých Slovákov, ktorí sa vracajú domov. Ak nesplnia štátom stanovené podmienky, idú automaticky do štátneho zariadenia. Vláda si týmto sľubuje odľahčenie štátnych karanténnych zariadení, ktoré začínali byť preplnené.

Tento systém zatiaľ funguje len na hraničnom prechode Berg od 19:00 soboty, 23. mája 2020. O pridaní ďalších prechodov bude Policajný zbor postupne informovať.

Päť podmienok

Ak sa vraciaš na Slovensko zo zahraničia a chceš karanténu v mobile, musíš splniť päť základných podmienok:

  • Smartfón s kamerou a určovaním polohy
  • Nonstop Wi-Fi pripojenie alebo dostatok mobilných dát
  • Dostatočnosť mobilného signálu na vybranom mieste domácej izolácie
  • Osoby v spoločnej domácnosti musia tiež absolvovať domácu izoláciu 
  • Upovedomenie osoby, ktorá ma preváža zo štátnej hranice o povinnosti chrániť sa bezventilovým respirátorom FFP2/KN95

Samozrejme, do karantény nemusia ísť napríklad pendleri, vodiči kamiónov a ďalší ľudia, pre ktorých platí výnimka a ich zoznam je presne stanovený.

Postup krok za krokom

Ak sa teda chceš vrátiť na Slovensko, nestačí len prísť na hranice. Dôležité je vopred sa zaregistrovať.

Ako prvé musíš vyplniť formulár na stránke korona.gov.sk. Vypĺňajú sa nielen osobné údaje, ale aj mená osôb, s ktorými cestuješ a s ktorými budeš doma v izolácii. Miesto karantény si zvolíš sám a je naozaj jedno, kde to bude. Pozor, ak už formulár odošleš, nebude sa doňho dať už nič doplniť. 

Osoby z jednej domácnosti, ktorá bude izolovaná, nemusia mať aplikáciu eKaranténa, no uvádzajú sa vo formulári a Regionálny úrad verejného zdravotníctva to môže námatkovo kontrolovať. Dospelí, ktorí cestujú s deťmi, ich tiež pridajú do svojho formulára.

Formulár ťa vyzve na stiahnutie aplikácie eKaranténa z obchodu Play alebo App Store. Aktivuje sa overovacím kódom cez SMS. Treba povoliť všetky prístupy, potvrdiť kód a tým je aplikácia pripravená. Nezabudni si však stiahnuť, vytlačiť a podpísať potvrdenie a súhlas, že súhlasíš s domácou karanténou. Inak poputuješ rovno do štátnej.

Toto všetko musíš urobiť ešte predtým, než sa vyberieš na Slovensko.

smart karanténa, aplikácia eKaranténa
zdroj: FOTO: TASR/Michal Svítok

Ako sa dostať cez hranice

Polícia upozorňuje, že čas prekročenia hraníc musí byť od 8:00 ráno do 18:00 kvôli technickej podpore. Ak prídeš v inom čase, ideš rovno do štátnej karantény, lebo nebude možné aktivovať aplikáciu eKaranténa.

Ideálne je, ak prekračuješ hranice vlastným autom, ktorým sa rovno odvezieš do izolácie. Ak prídše na hranice inak, môže ťa do domácej karantény odviezť člen domácnosti, alebo ktokoľvek, kto má na sebe bezventilový respirátor (teda napríklad taxi).

Na hraniciach policajti skontrolujú tvoju totožnosť a zároveň aktivujú aplikáciu eKaranténa. To znamená, že s prekročením hraníc vstupuješ do karantény a musíš sa najkratšou cestou dostať na miesto izolácie. Policajt ti vysvetlí celý postup a nájdeš ho aj na stránke korona.gov.sk.

smart karanténa, aplikácia eKaranténa
zdroj: FOTO: TASR/Michal Svítok

Porušil som. Teraz čo?

Režim domácej karantény je pomerne prísny. Za porušenie karantény, za čo hrozí pokuta 1 659 eur. Porušenie znamená:

  • opustenie miesta určeného na domácu izoláciu  
  • nastavenie režimu lietadla na telefóne
  • odinštalovanie aplikácie  
  • vypnutie telefónu 
  • systémovo vypnuté sledovanie polohy telefónu  
  • vypnutie mobilných dát alebo wifi  
  • nereagovanie na výzvu aplikácie – overiť sa prostredníctvom rozpoznania biometrie tváre
  • výber miesta domácej izolácie mimo mobilného signálu
  • manipulácia s GPS polohou alebo s aplikáciou

V prípade porušenia podmienok domácej izolácie na porušenie upozorní aplikácia, zároveň dostanetš aj výstražnú SMS. Táto SMS sa zasiela aj preto, aby ťa výstraha zastihla, ak by sa ti minuli mobilné dáta, nefungovala Wi-Fi a podobne.

Aplikácia ťa po niekoľkých dňoch sama vyzve, že sa máš objednať na test na koronavírus. Objednáš sa priamo na stránke korona.gov.sk. Odber príde spraviť mobilná jednotka a ty si už len počkáš na výsledok. Na test sa však môžeš odviezť aj vlastným autom a len sám či sama, aplikácia to nevyhodnotí ako porušenie karantény. Bez ohľadu na to, či bude pozitívny či negatívny, ostávaš v izolácii celých 14 dní.

Po 14 dňoch sa aplikácia eKaranténa sama vypne a už ťa nemonitoruje.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá