Premiér ponúkol fitkám, reštauráciám a kostolom dohodu. Budú sami testovať, alebo sa neotvoria

  • Premiér Igor Matovič dnes rokoval s predstaviteľmi zasiahnutých sektorov ekonomiky
  • Ponúkol im dohodu, že môžu sami ogranizovať plošné testovanie každé tri týždne
  • Rokovať sa bude do piatku, potom padne definitívne rozhodnutie
aktualna
  • Premiér Igor Matovič dnes rokoval s predstaviteľmi zasiahnutých sektorov ekonomiky
  • Ponúkol im dohodu, že môžu sami ogranizovať plošné testovanie každé tri týždne
  • Rokovať sa bude do piatku, potom padne definitívne rozhodnutie

Plošné testovanie by malo byť raz za tri týždne. Informoval o tom premiér Igor Matovič. Testovať však nebude štát, organizáciu by mali zabezpečiť práve sektory, ktoré chcú otvoriť svoje prevádzky.

Výsledky plošného testovania podľa premiéra Igora Matoviča naznačujú, že si môžeme dovoliť povoliť opatrenia. Týka sa to najmä vzdelávania, ale aj fitness centier, reštaurácií, kultúrnych inštitúcií či kostolov.

Premiér však upozornil, že otvorenie prevádzok, kostolov a škôl spôsobí opätovný nárast infekcií. Premiér im preto navrhol, aby sa celoslovenským testovaním tento nárast korigoval. Predstavitelia zasiahnutých sektorov budú medzi sebou rokovať a do piatka má padnúť rozhodnutie. „Prvýkrát by sme komunitným spôsobom zorganizovali celoslovenské pretestovanie posledný novembrový víkend a v decembri by sme si dali dúšok väčšej slobody,“ povedal premiér.

Hlavný hygienik Ján Mikas dodal, že aj hygiena bude rozhodovať o tom, či má takéto testovanie zmysel. Po takomto komunitnom testovaní by si mohli napríklad farnosti povoliť omše, športové kluby povoliť tréningy a zápasy, kultúra divadlá a podobne.

V praxi by to malo vyzerať tak, že súkromný sektor bude zabezpečovať dobrovoľníkov do odberných tímov a odberné miesta. Materiál, ochranné prostriedky, policajtov a hasičov by zabezpečil štát. 

Jedinou alternatívou voči tomuto navrhovanému riešeniu je tvrdý lockdown. Premiér upozornil na to, že ak sa umožní prevádzka všetkým dotknutým subjektom, spôsobí to nárast počtu nakazených z týždňa na týždeň možno o 20 až 30 percent. V horizonte troch týždňov môže narásť počet infikovaných skoro na dvojnásobok pôvodného stavu. „Úlohou ďalších fáz celoslovenského pretestovania by bolo, aby sme to, čo si pokazíme otvorením týchto prevádzok, raz za tri týždne skorigovali do pôvodného stavu,“ dodal Matovič.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK