Prenájom oblečenia je budúcnosť módy, Evka a Dominika si na tomto princípe postavili biznis

  • Na e-shope Šumné si oblečenie nekupuješ, ale prenajímaš
  • Keď ťa omrzí, môžeš ho vrátiť a vymeniť za nový kúsok
  • Kúsky prenajímajú na tri časové obdobia - 8 dní, dva týždne alebo tri mesiace
Šumné
Šumné
  • Na e-shope Šumné si oblečenie nekupuješ, ale prenajímaš
  • Keď ťa omrzí, môžeš ho vrátiť a vymeniť za nový kúsok
  • Kúsky prenajímajú na tri časové obdobia - 8 dní, dva týždne alebo tri mesiace

E-shop Šumné ponúka možnosť požičať si oblečenie, kedy ste sa rozhodli založiť ho?

Nápad založiť projekt prenájmu oblečenia vznikol asi pred rokom, ale Šumné sme spustili tento rok v apríli pri príležitosti Fashion Revolution Week, počas ktorého si každoročne pripomíname výročie obrovskej tragédie spôsobenej fast fashion – zrútenie fabriky na výrobu oblečenia v Bangladéši, kde zahynulo viac ako 1130 ľudí.

Čo vás inšpirovalo k vytvoreniu takéhoto slow fashion projektu?

Už niekoľko rokov sme sa snažili obliekať zodpovedne a udržateľne, ale stále to nebolo „ono“. Keď sme potrebovali niečo nové, nie vždy sme to našli na swapoch či v sekáčoch. Vtedy sme začali viac pokukovať po slovenských dizajnéroch, ktorí sa svojím prístupom k výrobe hlásia k slow fashion, no keďže ide pochopiteľne o drahšie výrobky, nie vždy sme si ich mohli dovoliť.

Potom sme v zahraničí narazili na model prenájmu oblečenia a prišlo nám to ako niečo prelomové, niečo, čo by vyriešilo aj náš šatníkový problém. Prenájom znamená, že ľudia oblečenie nevlastnia, ale si ho požičiavajú – prenajímajú, napr. aj také džínsy, ktoré po použití vrátia späť a požičajú si opäť niečo nové. Tak sme čakali, kedy to príde na Slovensko, ale nechodilo. Po čase Dominika povedala o modele prenájmu bratovi, ten sa na ňu len zahľadel a povedal: „A prečo čakáš? Prečo to nezačneš robiť ty?“. A stalo sa, Šumné bolo na svete.

zdroj: Šumné

Kto všetko stojí za nápadom na Šumné?

Za Šumné stojíme dve, Evka a Dominika, a spojilo nás práve Šumné. Keď som s myšlienkou spustiť projekt Šumné vyšla na svetlo sveta, hneď na to sa mi ozvala Evka, že mala v hlave podobný model. Tak sme sa stretli a zistili sme, že sme rovnaká krvná skupina, máme rovnakú víziu, veľmi si rozumieme a odvtedy má Šumné dve mamky a my obe o kamošku naviac. 

S akými značkami spolupracujete? Pribudnú v budúcnosti nejaké?

Momentálne spolupracujeme so slovenskými dizajnérkami značky BIELA, DONEE the Label či Severanka a niekoľko ďalších plánujeme pridať do nášho portfólia v nasledujúcich mesiacoch, takže sa určite máte na čo tešiť. Veľmi nám pomáha, že nás ľudia sami oslovujú so záujmom o konkrétne značky, vďaka čomu vieme lepšie prispôsobiť aj našu ponuku.

zdroj: Šumné

Koľko u vás momentálne nájdeme kúskov?

Keďže sme ešte v pilotnej fáze, na našom e-shope môžete zatiaľ nájsť zaujímavé modely od troch slovenských dizajnérskych značiek, ku ktorým sa postupne budú pridávať ďalšie známe či menej známe dizajnérske mená. O všetkých nových spoluprácach vždy informujeme cez naše sociálne siete Facebook a Instagram a newsletter, ktorý sme nazvali „Obežník pomalej módy”, pretože tam zdieľame aj domáce a zahraničné novinky z oblasti slowfashion a informácie o podujatiach zameraných na udržateľnú módu.  

Môžu oblečenie na prenájom ponúknuť aj záujemcovia priamo zo svojho šatníka?

Často sme dostávali otázku, či nezbierame nosené oblečenie a nevieme ho nejako využiť, keďže mnohí ľudia vlastnia kúsky, ktoré síce majú radi a sú v dobrom stave, ale už ich z rôznych dôvodov nenosia a je im ich ľúto vyhodiť či len tak darovať. Tak sme sa rozhodli, že začneme takéto kúsky od ľudí prijímať a chceme ich prenajímať za náklady s tým spojené, aby každý už raz vyrobený a zakúpený kúsok oblečenia mohol byť využitý v plnej miere, aj keď už svojho pôvodného majiteľa omrzel. Každým jedným nosením navyše sa totiž znižuje módna stopa jednotlivých kusov oblečenia a tým aj ich dopad na životné prostredie, čo je pre nás kľúčové.

V našich plánoch máme aj poskytovanie platformy Šumné verejnosti, aby si cez nás mohli dať na prenájom svoje vlastné kvalitné, ale nenosené kúsky. Avšak momentálne sa sústreďujeme primárne na našich zákazníkov, rozšírenie ponuky výrobkov, kvalitnú spoluprácu s dizajnérmi a hlavne na šírenie myšlienky zodpovedného obliekania – aj cez prenájom oblečenia.

zdroj: Šumné

V akých cenových reláciách sa pohybujú sumy za požičanie oblečenia?

Oblečenie ponúkame na 3 časové rozpätia – 8 dní, 2 týždne a jeden mesiac, pri ktorom vás kvalitné oblečenie od lokálnych dizajnérov nestojí viac ako jedna šálka kávy denne.

Kto všetko si môže oblečenie prenajať, je to nejako obmedzené?

Zatiaľ prenajímame len ženské oblečenie na rôzne príležitosti. Ponúkame kvalitné košele typu business casual, ženské upcyklované kúsky, či oblečenie pre budúce mamičky. V cene prenájmu je vždy aj ekologické čistenie oblečenia a žehlenie.

Ako to celé vlastne prebieha?

Proces prenájmu je veľmi jednoduchý – na našej webovej stránke si vyhliadnete šumný kúsok podľa vašich predstáv, zvolíte si počet dní, na koľko si ho chcete požičať, oblečenie si vyzdvihnete, alebo vám ho doručíme a môžete ho nosiť. Keď sa vám kúsok zunuje, jednoducho ho vrátite a môžete si vybrať ďalší zaujímavý model. Pôvodný kúsok riadne vyčistíme, ošetríme a poputuje k ďalšiemu zákazníkovi. 

Ako prebieha doručenie, snažíte sa tiež o jeho ekologické riešenie?

Keďže sa snažíme, aby malo Šumné čo najmenší dopad na životné prostredie, zamýšľame sa nad ekologickými formami rozvozu oblečenia, napríklad cez kuriérov na bicykli, alebo nad bezodpadovým spôsobom balenia odevov s pomocou vratných obalov.

Sme presvedčené, že prenájom oblečenia je skvelý spôsob, ako neprodukovať odevný odpad, ušetriť peniažky za ďalší módny kúsok, ktorý po pár použitiach aj tak skončí na dne skrine a ako mať prístup stále k novému a kvalitnému oblečeniu.

zdroj: Šumné

Čo plánujete urobiť s oblečením, ktoré už bude v zlom stave a nebude sa dať ďalej nosiť?

Niektoré kúsky vieme upcyklovať, čiže prešiť alebo inak upraviť na nový model, ktorý znova pošleme do obehu a týmto oblečeniu predĺžime jeho životnosť. Avšak oblečenie, ktoré sa stane skutočne nenositeľné alebo sa nenávratne poškodí, poputuje na recykláciu, alebo ho posunieme do firiem, ktoré z textilného odpadu vyrábajú izolácie pre budovy či iné produkty.

Chcete mať v budúcnosti okrem e-shopu aj kamennú prevádzku?

Kamenná prevádzka, alebo ako ju nazývame, prenajímateľňa, je náš veľký sen. Rady by sme totiž vytvorili priestor pre fanúšikov udržateľnej módy, kde by sme nielen poskytovali oblečenie na prenájom, ale mohli organizovať zaujímavé diskusie a podujatia zamerané na starostlivosť o oblečenie, udržateľné obliekanie a nakupovanie, či podporu rôznych slowfashion iniciatív.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech