Prepad, ktorý si Muskova Tesla nepamätá. V priebehu 24 hodín prišla o 80 miliárd dolárov

  • Tesla zaznamenala najvýraznejší pokles ceny akcií za posledný rok
  • Dôvodom sú neuspokojivé výsledky a neisté vyhliadky do budúcnosti
Tesla
Ilustračná fotografia, Unsplash/Tesla Fans Schweiz
  • Tesla zaznamenala najvýraznejší pokles ceny akcií za posledný rok
  • Dôvodom sú neuspokojivé výsledky a neisté vyhliadky do budúcnosti

Vo štvrtok (25. 1.) došlo k dramatickému poklesu akcií amerického výrobcu elektromobilov, informoval o tom Reuters. Akcie Tesly sa prepadli o viac než 12 %, pričom trhová hodnota spoločnosti klesla za jeden deň o 80 miliárd dolárov a za celý tento mesiac o zhruba 210 miliárd dolárov.

Za týmto poklesom stálo vyhlásenie Elona Muska, výkonného riaditeľa spoločnosti Tesla, o spomalení rastu predaja v roku 2024, a to aj napriek zníženiu cien. Investori sa obávajú hlavne slabého dopytu a konkurencie zo strany Číny.

Neuspokojivé výsledky

Tesla zverejnila svoje hospodárske výsledky v stredu (24. 1.), po uzavretí burzy. Tržby v štvrtom kvartáli 2023 medziročne vzrástli len o 3 % na 25,17 miliárd dolárov, pričom analytici očakávali tržby vo výške 25,87 miliárd dolárov. Upravený zisk na akciu dosiahol 71 centov, čo bolo menej ako prognózovaných 74 centov.

Musk v stredu oznámil, že rast bude v tomto roku „podstatne nižší“. Dôvodom je zameranie sa spoločnosti na výrobu cenovo dostupnejších elektromobilov novej generácie, ktoré budú produkované v Gigafactory Texas od druhej polovice roku 2025.

Podľa Muska by tieto vozidlá mali prispieť k zvýšenému predaju. Upozornil však, že zahájenie výroby nových modelov bude oveľa komplikovanejšie kvôli použitiu najmodernejších technológií.

Podľa analýzy spoločnosti Visible Alpha sa predpokladá, že Tesla by v tomto roku mohla predať zhruba 2,2 milióna vozidiel. To by predstavovalo zvýšenie predaja o 21 % v porovnaní s rokom 2023, avšak stále by to bolo hlboko pod dlhodobým cieľom 50 %, ktorý si Musk stanovil ešte pred tromi rokmi.

Priemerná hodnota ojazdenej Tesly klesá

Podľa správy, ktorú zverejnil NY Post, došlo tento mesiac k poklesu hodnoty ojazdených vozidiel Tesla. Vyplýva to z údajov na webovej stránke CarGurus, ktorá sa zaoberá predajom áut.

K 1. januáru sa ojazdená Tesla predávala za 37 090 dolárov. Len o 20 dní neskôr sa však takéto vozidlo predávalo už za 35 554 dolárov. To znamená pokles o 1 536 dolárov v priebehu tohto mesiaca. Pre porovnanie, počas rovnakého obdobia klesol index ojazdených áut CarGurus len o 377 dolárov.

Greg Silverman, globálny riaditeľ pre ekonomiku v Interbrand, uviedol: „Súčasný stagnujúci predaj a výrazne znížené marže sú ďalším dôkazom toho, že Tesla stráca svoju vedúcu pozíciu a jej renomé ako značky sa oslabuje.“

Klesli aj akcie ďalších spoločností

Sektor elektromobilov zápasí s nízkym dopytom už viac ako rok. Vo štvrtok zaznamenali pokles akcií viacerí výrobcovia elektromobilov, vrátane spoločností Lucid a Fisker, ktorý sa pohyboval v rozmedzí 4,7 % až 8,8 %.

Podľa Investors možno podobný trend pozorovať aj u spoločnosti Rivian Automotive, ktorá sa so svojimi inovatívnymi elektromobilmi snaží konkurovať Tesle, Fordu a General Motors.

Rivian ukončil rok 2023 na vysokej úrovni, pretože sa zdalo, že záujem o elektrické pickupy stúpa po prvých dodávkach Tesly Cybertruck. Na konci decembra dokonca analytická spoločnosť Baird označila Rivian Automotive za „najlepší nápad“ pre rok 2024. Akcie RIVN síce v decembri vzrástli o 40 %, avšak s príchodom roku 2024 došlo k ich poklesu až o 32 %.

Zdroje: Reuters, NY Post, Investors

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá