Prerušenie testovania vakcíny nie je problém. Dostupná má byť už tento rok

  • AstraZeneca prerušila testy vakcíny proti koronavírusu
  • Jeden pacient mal vážne vedľajšie účinky
  • Napriek tomu by vakcína mala byť dostupná už tento rok
vakcína
  • AstraZeneca prerušila testy vakcíny proti koronavírusu
  • Jeden pacient mal vážne vedľajšie účinky
  • Napriek tomu by vakcína mala byť dostupná už tento rok

Farmaceutická firma AstraZeneca prerušila testy vakcíny proti koronavírusu po tom, čo sa u jedného z účastníkov prejavili vedľajšie účinky, uviedla v utorok hovorkyňa spoločnosti Michele Meixellová, ktorú citovala agentúra DPA.

AstraZeneca na vývoji vakcíny spolupracuje s Oxfordskou univerzitou. Koncom augusta začala s finálnou treťou fázou klinických testov, ktoré sa konajú v Británii, Brazílii, Spojených štátoch a Juhoafrickej republike.

Meixellová uviedla, že AstraZeneca testovanie v dôsledku incidentu, ku ktorému došlo u pacienta v Británii, dobrovoľne prerušila.

Problém s vakcínou: Spoločnosť, ktorá mala dodať vakcíny do celej Európy prerušila testovanie

Medicínsky portál Stat News dodáva, že presné okolnosti incidentu neboli bezprostredne známe. Stanovisko hovorí iba o „potenciálne nevysvetlenej chorobe“.

Vakcína má byť dostupná už tento rok

Britsko-švédska firma napriek tomu hovorí, že vakcínu by mohla byť dostupná už koncom tohto roka. 

Vakcínu by sme stále mohli mať do konca tohto roka, prípadne začiatkom budúceho roka,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Pascal Soriot a dodal, že dostupnosť vakcíny bude závisieť od rýchlosti konania príslušných regulačných orgánov.

AstraZeneca je jednou z deviatich farmaceutických firiem, ktoré sa v utorok zaviazali „zachovať integritu vedeckého procesu“ aj napriek tlaku vyrobiť vakcínu čo najrýchlejšie.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK