Prešetrovanie lekárskych „spochybňovačov Covidu“ pokročilo. Pribudli desiatky nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 53
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 221
Na snímke je zdravotníčka s vakcínou proti Covidu.
TASR/Radovan Stoklasa
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 53
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 221

Podiel pozitívnych laboratórnych testov a antigénových testov plne zaočkovaných osôb je 63,43 %. Informuje NCZI. Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 53 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 301 890, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 844 453 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 578 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 1 prípad. Celkový počet úmrtí je 20 462.

Národné centrum zdravotníckych informácií eviduje 8 678 ľudí registrovaných na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 vakcínami upravenými na variant nového koronavírusu omikron. Z nich má 5 379 na očkovanie pridelený termín. Pre TASR to uviedla hovorkyňa NCZI Veronika Daničová.

„V prípade, že niekomu pridelený termín nevyhovuje, môže si ho ľahko zmeniť sám, bez potreby volania na call centrum – a to prostredníctvom samoobslužného portálu, portálu registrovaného žiadateľa,“ doplnila.

Koronavírus zastavil svet, jeho dôsledky cítime dodnes

Registráciu na očkovanie adaptovanou vakcínou spustili 20. septembra. Vakcínu možno podať len ako posilňujúcu dávku. Očkovanie možno podstúpiť najskôr tri mesiace od posledného očkovania či prekonania ochorenia COVID-19.

Záujemcovia sa môžu na očkovanie prihlásiť cez stránku korona.gov.sk. Očkuje sa vakcínami od konzorcia Pfizer/BioNTech a spoločnosti Moderna. Je ich možné podať po predošlej dávke akejkoľvek vakcíny proti ochoreniu COVID-19 dostupnej na Slovensku.

Preverovanie lekárov pre dezinformácie pokročilo

Preverovanie dvoch lekárov v súvislosti so spochybňovaním ochorenia COVID-19 či očkovania pokročilo. V jednom prípade Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) udelil pokutu, v druhom úrad ukončil fázu dohľadu ako opodstatnenú. Pre TASR to uviedla hovorkyňa úradu Monika Hudecová.

„V jednom prípade ŠÚKL vydal rozhodnutie, ktorým udelil významnú pokutu, avšak rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné. V druhom prípade je prvá fáza dohľadu ukončená ako opodstatnená,“ priblížila hovorkyňa. Bližšie informácie neposkytla, keďže procesy ešte nie sú právoplatne ukončené.

Covid, pandémia
zdroj: TASR/Ján Krošlák

Etická komisia ÚDZS, zriadená predsedníčkou úradu Renátou Bláhovou, pôvodne preverovala podnety na piatich lekárov. V troch prípadoch komisia odporučila ukončiť eskalačný mechanizmus, v prípadoch Petra Liptáka a Andreja Janca radila naďalej pokračovať. Ešte v máji úrad začal v súčinnosti so zodpovednými inštitúciami ďalšie konania.

Švédsko už nebude ponúkať tínedžerom vakcínu proti Covidu

Švédsko už nebude od novembra odporúčať tínedžerom vo veku 12 až 17 rokov očkovanie proti Covidu. Toto ochorenie predstavuje pre túto vekovú skupinu len „veľmi malé“ ohrozenie, uviedol v piatok švédsky úrad verejného zdravia.

„Od 1. novembra 2022 sa bude očkovanie proti ochoreniu COVID-19 odporúčať a tým pádom aj ponúkať len deťom z určitých ohrozených skupín,“ uviedol švédsky úrad verejného zdravia.

„Celkovo vidíme, že potreba (lekárskej) starostlivosti bola u detí a mladých ľudí nízka… a odkedy sa začal šíriť variant omikron, tak ešte viac poklesla,“ dodal Sören Andersson z oddelenia úradu zodpovedného za očkovanie.

Vo Švédsku odporúčajú očkovanie troma dávkami proticovidovej vakcíny ľuďom nad 18 rokov. Ľuďom nad 65 rokov odporúčajú aj štvrtú posilňujúcu dávku.

Škandinávska krajina na začiatku pandémie presadzovala k ochoreniu iný prístup ako väčšina západných krajín a nezaviedla žiaden lockdown. Po spočiatku vysokom počte obetí má v súčasnosti v prepočte na obyvateľa menej covidových úmrtí, než je celoeurópsky priemer.

Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá