Prešla si pekelným detstvom, má za sebou rozvod aj podnikanie. Komička Simona humorom lieči svoje aj cudzie rany (ROZHOVOR)

  • Komička Simona má svojský humor a pri vystúpeniach hovorí mnohým ženám rovno zo srdca
  • Po búrlivom detstve našla svoju terapiu v humore, do ktorého dáva aj to najhlbšie zo svojho života
Foto-051[2596]
archív/Simona Salátová
  • Komička Simona má svojský humor a pri vystúpeniach hovorí mnohým ženám rovno zo srdca
  • Po búrlivom detstve našla svoju terapiu v humore, do ktorého dáva aj to najhlbšie zo svojho života

Za normálnych okolností stojí večer na javisku a svojimi vystúpeniami baví davy ľudí. Komičku Simonu zo zoskupenia Silné reči naučila pandémia množstvo vecí, okrem iného jej naštartovala kariéru na televíznych obrazovkách.

Na RTVS ju môžeš vidieť v relácii Silná zostava, ktorá pravidelne otvára dôležité témy.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Len Simona (@simonacomedy)

Počas posledných rokov si zažívala veľmi turbulentné obdobie. Rozviedla si sa, presťahovala so synom z Kysúc do Bratislavy. Dnes máš nového priateľa, pravidelne sa objavuješ na televíznych obrazovkách ako stála hostka v Silnej zostave na RTVS. Je niečo, čo by si počas tejto doby spravila inak?

Jedla by som menej a viac cvičila. Inak je všetko ako má byť. (smiech)

Počas koronakrízy, kedy sú predstavenia zrušené, sa ti, paradoxne, rozbehla kariéra ešte rýchlejšie. Plánuješ sa opäť postaviť pred divákov ako stand-up komička?

Nikdy neplánujem skončiť ako standup komička. To je môj dream job, kvôli ktorému sa udiala väčšina zmien a kvôli ktorému som v Bratislave. Som veľmi šťastná, že objavujem aj humor, ktorý môžem robiť na televíznych obrazovkách, v rámci talkshows alebo iných projektov a práve vďaka týmto ďalším príležitostiam som v Bratislave mohla aj ostať. Všetko sa dopĺňa, presakuje z jedného do druhého a ide hlavne o to, aby sme sa bavili, nech už robíme čokoľvek.

Ako vnímaš pomoc ministerstva kultúry pre umelcov? Podarilo sa ti využiť nejakú formu finančnej podpory od štátu?

Nevnímam to vôbec pozitívne. Po tejto krízovej dobe, ktorá ešte stále nekončí, som na našich politikov a zástupcov nahnevaná ešte viac. Som človek, ktorý to rád sleduje, dokonca som sa po strednej rozhodovala medzi politológiou a divadlom. Ako vieme, vyhrala nepremyslená svadba, no vždy na politiku a spoločnosť pozerám skôr s nádejou ako s odsúdením.

Ale za toto obdobie, kedy štát uvrhol umelcov naverímboha, sa vo mne veľa vecí zlomilo. Napriek zložitému vypĺňaniu niekoľkých žiadostí som sa vždy kvôli nejakému drobnému nedostatku nevošla do žiadneho opatrenia. Buď vadilo, že som slobodné povolanie, potom vadilo, že som slobodná matka a mám žiadať inde (slobodné matky, mimochodom, obišli tiež naprázdno), takže som si nakoniec povedala, že budem radšej slobodný človek a prestala som strácať hodiny času a trápenia pre žobranie niekde, kde vás zakaždým slušne odkopnú.

Aké zmeny priniesol do tvojho života koronavírus? Predsa len, prišla si o vystúpenia, syna si mala nonstop doma…

Na začiatku, keď sme netušili, čo nás čaká, to bolo vlastne celkom vzrúšo. Vykročili sme zo stereotypu, skúšali nové veci, ja som napísala nové vtipy o živote s dieťaťom, ktoré na vás skáče odvšadiaľ a vy máte chuť tiež skočiť, ale z balkóna (smiech).

Potom sa to zhoršilo a boli ťažké a ťažšie dni a aj dobré a najlepšie dni. Všeličo sa mi už stalo, takže som ako taký otravný hmyz – vždy sa prispôsobím podmienkam.

Sťažovanie je niekedy len kreovanie nových problémov a nieže by som sa nikdy nesťažovala, veď som žena, preboha, ale viem, že lepšie je snažiť sa každý deň nájsť čosi, čo stojí za to.

Posted by FLOOR – Comedy Talk Show on Wednesday, February 6, 2019

Čo ťa naučil posledný rok?

Že chcem spomaliť. Vrátiť sa viac k sebe a trochu si oprášiť priority. Ja mám podľa mňa nejakú zázračnú moc, že keď si v hlave len tak čosi načrtnem, tak mi to vesmír hodí v preplnenom balení pred dvere, takže aj tuto sa to stalo.

Objavujem sa v Silnej zostave, kde som sa za niekoľko svojich názorov musela silno postaviť a tiež tým zvážiť svoje priority. Neviem, či je podstatné, to čo som sa naučila za posledný rok, lebo keby si sa pýtala, čo som sa naučila za svoj život, povedala by som: NEROBIŤ RÝCHLE ROZHODNUTIA. A nedodržiavam to.

Na to spomínané spomalenie sme si aj s partnerom totiž zaobstarali psa s tým, že som si myslela, že to nás udrží pri akomsi rodinnom krbe. Odkedy ho máme, pri rodinnom krbe trávime oveľa menej času. Lebo neviem, či ste vedeli (ja nie), šteniatka kakajú 6-krát denne.

Myslíš, že sa ako ľudstvo vrátime do starých koľají?

Nemali by sme sa.

Vydávala si sa veľmi mladá, zo svojho manželstva si čerpala inšpiráciu aj do svojich stand-upov. Ako sa tvoj syn vyrovnal s rozvodom?

Zvyknem o svojom manželstve srandovať, lebo ho mám poctivo odžité, odtrpené, myslím aj pochopené. Pre všetkých účastníkov rodinné problémy a tragédie asi nie sú najpríjemnejšou súčasťou dní, ale keď raz viete, čo je pre vás a vaše dieťa najlepšie a chcete bojovať za seba, už vás nič nezastaví. Damián je úžasné, vnímavé a flexibilné dieťa, takže spoločnými silami sme to zvládli.

Ty sama si nemala jednoduché detstvo. Máš niekedy chvíle, kedy opakuješ chyby svojich rodičov?

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech