Prešov čoskoro ovládnu vegáni a ich streetfood špeciality, ktoré sú vo svete čoraz viac uznávané

  • Hlavnú ulicu v Prešove už túto sobotu zaplnia stánky s ponukou toho najlepšieho z rastlinnej kuchyne
  • Mesto bude po prvýkrát hostiť festival Vegánske hody
vegon
archív Vegánske hody
  • Hlavnú ulicu v Prešove už túto sobotu zaplnia stánky s ponukou toho najlepšieho z rastlinnej kuchyne
  • Mesto bude po prvýkrát hostiť festival Vegánske hody

Podľa výsledkov výskumu agentúry Focus, realizovaného v novembri na vzorke 1017 ľudí, až 13 % ľudí na Slovensku už teraz znižuje svoju spotrebu živočíšnych výrobkov a ďalších 17 % zvažuje, že ju znižovať začne. Celkovo tak až 30 % smeruje k znižovaniu spotreby mäsa, mlieka, vajec a výrobkov z nich.

Gepostet von Vegánske hody Slovensko am Mittwoch, 3. April 2019

Možno aj preto sa čoraz väčšiemu záujmu teší podujatie s názvom Vegánske hody – festival trvalo udržateľného a ohľaduplného stravovania. Už túto sobotu 25. mája zavítajú po prvýkrát aj do Prešova. Podujatie sa bude konať na Hlavnej ulici – na pešej zóne v Prešove.

Organizátori očakávajú účasť minimálne 3 000 ľudí. So skutočne bohatou ponukou jedál či produktov bez živočíšnych zložiek sa tu predstaví jedenásť predajcov spomedzi reštaurácií, bistier či obchodov s vegánskou kozmetikou a drogériou netestovanou na zvieratách.

Gepostet von Vegánske hody Slovensko am Sonntag, 5. Mai 2019

Budeš mať na výber spomedzi tradičných slovenských jedál, ako sú halušky či pirohy s vegánskou bryndzou – vryndzou, cez burgre až po exotické indické špeciality. Spestrením budú sladké koláče, donuty či raw sladkosti. Ochutnať budeš môcť aj špeciálne vína a pivá, výberovú kávu čaj a hit s názvom kombucha.

Gepostet von Vegánske hody Slovensko am Sonntag, 5. Mai 2019

„Tento rok sme sa rozhodli rozšíriť náš festival aj do ďalších miest, a tak po nedávnej úspešnej premiére Vegánskych hodov v Trnave prinášame náš festival po prvýkrát aj do Prešova. Teší nás, že Vegánske hody môžeme postupne rozširovať aj ďalej, a tým priblížiť rastlinnú stravu čoraz väčšiemu počtu ľudí a poskytnúť im možnosť spoznať, aká vie byť vegánska strava pestrá, plnohodnotná a zároveň chutná.“ dodal v tlačovej správe Roman Facuna zo združenia Humánny pokrok, ktoré podujatie organizuje.

Okrem jedla sa tu určite oplatí venovať pozornosť aj stánkom slovenských výrobcov prírodnej vegánskej kozmetiky a drogérii, ktorá nie je testovaná na zvieratách.

Gepostet von Vegánske hody Slovensko am Mittwoch, 3. April 2019

O efektívnom aktivizme za práva zvierat tu porozpráva Martin Smrek, vedúci združenia Humánny pokrok a Alexandra Demetrianová vo svojej prednáške priblíži kampaň za zákaz kožušinových chovov na Slovensku. V kuchárskej šou sa predstaví Miroslav Demjan, ktorý predvedie, ako si z mungo fazule pripraviť nevšedný, no chutný guľáš.

Vegánske hody sú príkladom festivalu, ktorý dbá na blaho zvierat a zároveň životného prostredia, preto v rámci minimalizácie odpadu budú všetky poháre na podujatí umývateľné a všetok riad kompostovateľný.

Gepostet von Vegánske hody Slovensko am Mittwoch, 3. Oktober 2018

Vstup na podujatie je tradične voľný, ako vo všetkých mestách, kde sa festival koná a podrobný program podujatia a ponuku predajcov nájdeš TU.

Biznis a vegánstvo

Ešte pred pár rokmi bolo vegánstvo považované len za nejaký hipsterský výstrelok, ktorý ľudí časom prejde. Dnes ide o životný štýl, ktorý si vo sveta nachádza čoraz viac nadšencov s uvedomelým zmýšľaním. Vegánstvo už naplno preniká aj do biznisovej sféry.

Podľa CB Insights, minimálne 7 z 15 najlepšie financovaných potravinových a nápojových startupov sa zameriava na rastlinnú produkciu. Svetový trh s náhradami mäsa očakáva zvýšenie tržieb o 5.2 miliardy v roku 2020, pričom aktuálne zaznamenali medziročný rast v hodnote 8,4% počas sledovaného obdobia 2015-2020, ako uvádza aj Allied Market Research.

Gepostet von Beyond Meat am Sonntag, 19. Mai 2019

Reagovať musí aj mliekarenský biznis. Zatiaľ čo predaj rastlinných mliek vzrástol o 3,1%, predaj kravského mlieka klesol o 5%  a očakáva sa ďalší pokles o 11% až do roku 2020, podľa spoločnosti Mintel.

Market Watch dokonca potvrdil, že Dean Foods, najväčší dodávateľ kravského mlieka v Spojených štátoch, aktuálne vykázal čistý príjem v treťom kvartáli iba v hodnote 1.4 milióna USD, čo je pokles z pôvodných 14.5 milióna USD za to isté obdobie v minulom roku.

Taktiež kozmetické značky odstraňujú produkty so živočíšnymi zložkami zo svojich radov a dokonca aj výrobcovia prezervatívov si uvedomujú tento rastúci trh a snažia sa vyrábať vegánske alternatívy. Green Condom Club vo Švajčiarsku, Hanx, luxusná značka vytvorená ženskou gynekologičkou vo Veľkej Británii a austrálska značka Hero Condoms, títo všetci priniesli na trh next-level high-tech produkty, vrátane 3D tlačeného vegánskeho syra, cukroviniek a pizza okrajov.

Zdroj: Veganskehody.sk, Alliedmarketresearch.com, Cbinsights.com, Prweb.com, Marketwatch.com, Vogue.com.au, Vegnews.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech