Prespal by si v tomto hosteli? Bratislava sa pridáva k svetovému trendu, kde vlastnú izbu nemáš a spíš v malej kapsuli

  • Trend ubytovania a prespávania v malých kapsuliach je v Európe zjavný
  • Množstvo miest po celej Európe otvára takzvané kapsulové hotely, kde neexistuje vlastná izba
  • Slovensko nie je výnimkou a aj u nás máme podobný hostel, plus sa u nás zrodil svetový ekologický unikát
BeFunky-collage (2)
Archív Chors/Unsplash
  • Trend ubytovania a prespávania v malých kapsuliach je v Európe zjavný
  • Množstvo miest po celej Európe otvára takzvané kapsulové hotely, kde neexistuje vlastná izba
  • Slovensko nie je výnimkou a aj u nás máme podobný hostel, plus sa u nás zrodil svetový ekologický unikát

Prespávanie v kabíne, ktorá je vysoká a široká len 1,45 metra ponúkajú hotely s lacnými mikro-izbami, ktoré sú známe z Japonska a teraz vznikajú aj v Európe, informuje o tom ČTK.

Po španielskej Barcelone si také ubytovanie môžu dopriať aj návštevníci talianskeho Milána, píše francúzsky denník Le Figaro.„Je to novinka vo futuristickom štýle, človek v podstate spí v krabici,“ povedal 31-ročný Chorvát Dragan Kupresanin, ktorý si prenocovanie v hoteli Ostelzzz v jednej pokojnej ulici v centre Milána vyskúšal.

„Páčilo sa mi to. Veľa ľudí sa vyhýba hostelom kvôli nedostatku súkromia, ale tu je to v pohode,“ dodal. V štandardnej izbe je na seba nalepených osem kabín s posteľou širokou 90 centimetrov a dlhou dva metre.

Bratislava nie je výnimkou

Aj v našom hlavnom meste máme podobný koncept hostela, ktorý je v Európe čoraz viac príťažlivý pre hostí. V centre mesta funguje hostel menom CHORS, ktorý ponúka ubytovanie v útulných kapsulách.

„CHORS je prvý art boutique hostel v Európe, ktorý ponúka ubytovanie v exkluzívnych Kapsulách. Kapsulové ubytovanie je moderný a minimalistický trend, ktorý spája sociálny zážitok z ubytovania v hosteli a súčasne vytvára dokonalé súkromie. Kapsule sú samostatné bunky, resp. boxy,“ píše sa na stránkach hotela.

Interiér koncipovaný v industriálnom dizajne, kladie dôraz na štandard prítomný v hoteloch najvyššej kategórie. Nezabudnuteľnú atmosféru dotvárajú unikátne a originálne obrazy vyhotovené špeciálne pre CHORS od významného slovenského akademického maliara Mareka Ormandíka.

Pre dvoch ľudí v hosteli zaplatíš za noc podľa Booking.com 36 eur. Samozrejme, ceny sa lišia v závislosti od sezóny a ročného obdobia.

Kapsuly si modifikuješ podľa seba

Kapsuly majú šírku od 90 do 120 cm pre jednu osobu. Existujú aj rozlohou väčšie, tie sú už úrčené pre dve alebo viac osôb. Dajú sa samozrejme modifikovať a najväčší matrac, ktorý dokážeš v kapsuli vytvoriť, má až 2,5 metra.

Takáto kapsula sa volá Cézar. Najväčšia izba má 10 kapsúl. Celková kapacita hostela, ktorý na prvý pohľad nemusí vyzerať rozmerne, je až 70 osôb. Každá jedna kapsula obsahuje bohaté, praktické a „smart“ úložné priestory aj pre batožinu a veci hosťa. Nájdeš tu aj vlastné osvetlenie, elektrickú zásuvku a roletku, ktorou si môžeš vytvoriť nočný režim kedykoľvek počas dňa.

Čítaj viac TU>> Zvonku nenápadný, vo vnútri unikátny. V centre Bratislavy máme hostel svetových rozmerov

Negatíva vs. pozitíva

V kapsulových hosteloch po Európe je štandardom, že k dispozícii je vankúš a perina, dve zásuvky, priestor pre batožinu a nočný stolík. Toaleta a sprchy sú spoločné. Ceny sa pohybujú od 19 eur s raňajkami, po 150 eur počas milánskeho týždňa dizajnu.

Koncept sa zrodil v Japonsku v 80. rokoch ako núdzové ubytovanie pre takzvané „salarymen“, teda úradníkov a zamestnancov veľkých podnikov, ktorí pracujú dlho do noci a potom popíjajú v baroch a pre nešťastníkov, ktorým ušiel posledný vlak.

V posledných rokoch začali hotely s mikro izbami vyrastať aj inde, najskôr v okolí letísk, ako napríklad v Paríži, Moskve alebo v Bangkoku. Následne prenikli aj do centier miest, sú napríklad v Singapure, Soule či Bombaji.

V Európe sú mimo letiska ale ešte vzácne, možno na ne okrem Milána a Barcelony natrafiť ešte v Amsterdame alebo Luzerne.

Podľa blogerky Agnese Sabatiniovej, ktorá píše o cestovaní, je jediným negatívom kapsulového hotela je klaustrofobický pocit, ktorým môžu trpieť niektorí hostia. Inak ale majú kapsulové hotely hneď tri výhody: poskytujú dostatok súkromia, sú lacné a centrum je na dosah ruky.

„Stiesnené priestory nerobia mladým ľuďom ťažkosti. Jediné, čo požadujú, je technológia: automatický check-in a zásuvky pre nabíjanie ich elektronických prístrojov,“ uviedla Sabatiniová, autorka blogu Aj’LL B right back.

zdroj: Ecocapusle

Ku kapsuliam sa na Slovensku pridáva aj ďalší svetový unikát

Ecocapsule je slovenská firma, ktorá je svetovým unikátom k alternatívnemu hotelovému ubytovaniu. Hlavnou výhodou je ekologický charakter kapsule, ktorá je založená na zero-waste princípe. V súčasnsoti je Ecocapsule jednou z mála svetových firiem, ktoré ponúkajú podobné riešenia. Spoločnosť má predobjednávky na približne 60 Ecocapsúl a firma stále prijíma nové.

Čítaj viac TU >> Na Airbnb už slovenskú Ecocapsule nenájdeš, zárobky prezradiť nechcú

Slováci si mohli vyskúšať Ecocapsule aj v bratislavskom Zuckermandeli priamo pri Dunaji. Pokus predávať ekologické ubytovanie bolo aj cez platformu Airbnb, ale aj odtiaľ bola stiahnutá.

„Napád umiestniť Ecocapsule na Zuckermandel sa nám spätne osvedčil ako veľmi dobrý. Išlo o pilotný projekt, akúsi skúšku toho, ako budú reagovať ľudia na prenajímateľnú Ecocapsule. Keďže máme v pláne podobné prenajímateľné kapsule umiestňovať aj inde na svete, bolo pre nás dôležité overiť si, či o to ľudia budú mať záujem a čo všetko samotné prenajímanie obnáša,“ povedal pre Startitup Tomáš Gyárfáš zo spoločnosti Ecocapsule.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá