Prestaň sabotovať svoje vlastné šťastie. Toto je jediný koncept, ktorý na jeho dosiahnutie potrebuješ

  • Počul si už o koncepte Ikigai?
  • Ide o japonskú filozofiu, ktorá mení životy ľuďom po celom svete
  • Je kľúčom nielen k dlhovekosti, ale aj k celoživotnej spokojnosti
pexels-roman-odintsov-4555524
Pexels/ROMAN ODINTSOV
  • Počul si už o koncepte Ikigai?
  • Ide o japonskú filozofiu, ktorá mení životy ľuďom po celom svete
  • Je kľúčom nielen k dlhovekosti, ale aj k celoživotnej spokojnosti

Koncept Ikigai je ucelenou japonskou filozofiou, o ktorej by sa toho dalo napísať naozaj veľa. Asi najlepšie je ale jej podstata zhrnutá v rovnomennej knihe knihe (Ikigai), ktorú napísali Héctor García a Fracesc Miralles. 

Aby si tento koncept nielen lepšie pochopil, ale bol ho aj schopný implementovať do svojho každodenného života, v tomto článku sme pre teba zhrnuli 10 najdôležitejších lekcií z tejto knihy. 

#1 Za každých okolností zostaň aktívny

Predstav si, že by ti teraz na účte pristálo milión eur. Čo by si robil? Ak ti ako prvé napadlo, že už nič, a len by si si užíval život – tak presne o tomto Ikigai nie je. Jednou z jeho hlavných zásad je totiž zostať profesionálne aktívny za každých okolností, teda pracovať aj vtedy, ak by si už možno nikdy nemusel.

Ikigai je totiž aj o nachádzaní šťastia v neustálom napredovaní, zlepšovaní sa či pomáhaní druhým. Táto filozofia tiež nabáda k tomu, aby sme sa nikdy nevzdali vecí, ktoré nás bavia, pretože by sme tým stratili zmysel života. 

#2 Keď potrebuješ spomaliť, spomaľ

Doba, v ktorej žijeme, sa vyznačuje aj tým, že život niekedy pripomína preteky. Naháňame sa za peniazmi, za láskou či za úspechom a nahovárame si, že ak dosiahneme ešte „tento jeden” cieľ, budeme konečne šťastní.

Takýto mindset ale vedie len k tomu, že neustále sa za niečím ženieme, všetko sa snažíme uponáhľať a nič si tak skutočne neužijeme.

Koncept Ikigai ale dáva tomuto spôsobu žitia stopku a hovorí o tom, že neustále sa ponáhľať alebo sa za niečím hnať výrazne znižuje kvalitu života. Skús preto oprášiť staré známe „pomaly ďalej zájdeš”, ktoré dnes síce ani zďaleka nie je in, no za ten pokoj na duši určite stojí.

zdroj: Pexels/Spencer Selover

#3 Jedlo je dobrým sluhom, no zlým pánom

Ako väčšina japonských filozofií, aj Ikigai sa na ľudské telo pozerá ako na jeden celok, ktorý v sebe spája mentálnu, fyzickú i duchovnú dimenziu a upozorňuje pritom na to, aký obrovský dopad má na nás jedlo, ktoré prijímame.

Keďže Ikigai sa vo veľkej miere venuje aj dlhovekosti, prirodzene hovorí aj o dôležitosti výberu zdravých, kvalitných a čo najmenej spracovaných potravín.

Nemenej dôležité je ale pri tomto koncepte množstvo jedla, ktoré prijmeme. Prejedanie sa je totiž nepriateľom nielen našej kondičky, ale aj mentálneho stavu. Pri jedení by sme s prijímaním potravy mali prestať ešte chvíľu predtým, ako pocítime sýtosť – kľúčom je teda pomalé a vedomé jedenie. 

#4 Obklop sa skvelými ľuďmi

Súhlasíš s tvrdením, že človek je priemerom piatich ľudí, s ktorými sa stretáva najčastejšie? Názor si musíš utvoriť sám, je ale nespochybniteľné, že ľudia, s ktorými trávime najviac času, nás naozaj nesmierne ovplyvňujú. 

Predstav si napríklad, že chceš uspieť v podnikaní, no obklopil by si sa lenivými priateľmi, ktorí sa nikdy nevzdajú práce od 9 do 5, alebo jednoducho len nemajú podnikateľského ducha. Posunuli by ťa niekam? Zrejme nie.

Ak teda máš podobné ambície, obklop sa priateľmi, ktorí na sebe neustále pracujú, vzdelávajú sa, čítajú, neboja sa riskovať a stoja na vlastných nohách. 

Prerušovaný pôst nie je mýtus. Tu je dôvod, pre ktorý by si ho mal na 24 hodín vyskúšať aj ty

#5 Sprav zo svojho tela svoj chrám

Spomeň si na obdobie svojho života, keď si bol vo svojej absolútne najlepšej forme. Ako si sa vtedy stravoval, ako často si cvičil, ako si trávil voľný čas? Daj sám sebe sľub, že spravíš všetko preto, aby si sa dostal tam, kde si prestal.

Ide aj o to, že pravidelný pohyb produkuje hormóny, ktoré ťa spravia šťastným, ale okrem toho – predstav si takú vodu. Keď ju necháš stáť niekoľko dní bez akéhokoľvek pohybu, po niekoľkých dňoch bude súca na vyliatie. Voda, ktorá je ale neustále v pohybe a prúdi, má však neobmedzenú životnosť. Prenes si túto paralelu do svojho života.

#6 Rob veci, ktoré ťa prinútia smiať sa 

Spomínaš si, kedy si mal naposledy taký poriadny, úprimný záchvat smiechu? Alebo kedy si sa na niečom schuti zasmial? Skús si na takúto situáciu spomenúť a zamysli sa nad tým, pri akej príležitosti to bolo, s kým si práve bol a podobne. 

Znie to totiž ako nejaké klišé, no je pravdou, že smiech je doslova korením života a bez debaty ho dokáže nielen zlepšiť, ale dokonca aj predĺžiť. 

zdroj: Pexels/Matheus Ferrero

#7 Nájdi spojenie s prírodou

Život sa za posledné roky nesmierne zurbanizoval. Ľudia utekajú z dedín do miest, pretože práve väčšie mestá im ponúkajú podstatne väčšie možnosti využitia – aspoň tak to bolo predtým, ako do našich životov vstúpila pandémia. 

Čoraz viac ľudí ale vyhľadáva opätovné spojenie s prírodou. Ide totiž o prostredie, ktoré je pre človeka najprirodzenejšie zo všetkých – práve to je dôvodom, prečo cítime v prírode neopakovateľný pokoj, a takisto dôvodom, prečo nám čo i len krátka prechádzka v prírode dokáže dobiť baterky. 

#8 Nezabúdaj na vďačnosť

Kto je vďačný, toho život bude naplnený ešte väčším množstvom úžasných vecí. To, že toto tvrdenie je pravdivé, vedia všetci ľudia, ktorí si denne nájdu aspoň 5 minút na praktizovanie vďačnosti, ktoré je neodmysliteľnou súčasťou aj konceptu Ikigai. 

Nájdi si preto každý deň čas na to, aby si vzdal vďačnosť za veci, ktoré máš – napríklad za jedlo, ktoré si si dnes mohol dať, za prácu, ktorá ťa baví, za zdravú rodinu a podobne. Sám uvidíš, ako sa dobré veci v tvojom živote začnú násobiť. 

Tu je 7 dôvodov, prečo by si mal každé svoje ráno začínať journalingom

#9 Ži v prítomnom okamihu

Všetko, čo máš, je dnešok. Snáď najlepšie je to vysvetlené v knihe Sila prítomného okamihu, ktorú napísal Eckahrt Tolle. Ten hovorí aj o tom, že skutočné šťastie a stav, kedy sa naše sny plnia, môžeme zažiť len vtedy, ak sa naučíme žiť v prítomnom okamihu.

Množstvo ľudí totiž žije v minulosti či v budúcnosti – ich problémom ale je, že nereflektujú to, čo je teraz. Prestaň preto ľutovať minulosť a prestaň sa báť budúcnosti. Celý tvoj život záleží na tomto okamihu. 

#10 Nasleduj svoje Ikigai

Pre čo máš vo svojom živote najväčšiu vášeň? Čo ti robí najväčšiu radosť a pri čom doslova zabúdaš na plynutie času? Odpoveď na túto otázku je „tvojím Ikigai”. 

Nasleduj ho, riaď sa týmito 10 princípmi a zaraď sa medzi tisíce ľudí, ktorým už tento koncept zmenil život. 

Zdroj: Kniha Ikigai (Héctor García a Fracesc Miralles)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie