Prestať fajčiť je ideálne do tohto veku. Pre telo to je rovnaké, akoby si si nikdy nezapálil

  • O tom, že fajčenie je škodlivé, niet pochýb
  • Vedci sa však zaoberali tým, kedy je ideálne prestať fajčiť a určili vek
fajčenie cigarety
Ilustračný obrázok, Pixabay/Martin Büdenbender
  • O tom, že fajčenie je škodlivé, niet pochýb
  • Vedci sa však zaoberali tým, kedy je ideálne prestať fajčiť a určili vek

Fajčenie škodí zdraviu. Spieva sa to v starej pesničke a je to pravda. Mnoho fajčiarov si uvedomuje množstvo rizík, ktoré z tohto zlozvyku vyplývajú, no málokto je reálne schopný odpustiť si cigaretku. Mnohí sa pokúšali prestať fajčiť aj niekoľkokrát a neúspešne.

Nová štúdia skúmala, v ktorej fáze života je najlepšie prestať fajčiť. Síce na toto nie je nikdy neskoro, existuje vek, kedy sa ešte dá vyhnúť riziku smrti a telo „si myslí“, že sa ho tabak nikdy nedotkol.

Výrazne vyššia úmrtnosť

Štúdia pracovala s údajmi z National Health Interview Survey, ktorý sa používa na sledovanie zdravia, ale aj s dátami z National Death Index, čo je databáza záznamov o úmrtiach v USA.

Ako uvádza ScienceAlert, analýza zahŕňa údaje od viac ako 550 000 dospelých. Títo ľudia vyplnili dotazníky v časovom horizonte od januára 1997 do decembra 2018, pričom v tom čase mali 25 až 84 rokov.

Vedci pracovali s fajčiarmi, nefajčiarmi, ale aj tými, ktorí sa vzdali cigariet v minulosti. Do konca roka 2019 zomrelo takmer 75 000 ľudí, ktorí boli súčasťou štúdie.

Dôležité je, že v porovnaní s tými, ktorí nikdy nefajčili, fajčiari vykazovali nielen výrazne vyššiu úmrtnosť, ale aj vyššiu mieru úmrtnosti na rakovinu a ochorenia srdca či pľúc.

Optimálny vek na to prestať fajčiť

Vedci sa však pozreli aj na vek, v ktorom je najvyšší čas prestať fajčiť. Štúdia ukázala, že bývalí fajčiari, ktorí sa cigariet vzdali pred dosiahnutím 35 roku, mali podobnú úmrtnosť ako tí, ktorí nikdy nefajčili.

Naopak, horšie obstáli tí, ktorí prestali fajčiť v neskoršom veku. Výskum totiž zistil, fajčiari, ktorí prestali fajčiť medzi 35. a 44. rokom života, vykazovali o 21 percent vyššiu mieru úmrtnosti.

Tí, ktorí presedlali na zdravší životný štýl vo veku 45 až 54 rokov, mali o 47 percent vyššiu mieru úmrtnosti, uvádza Live Science. Zaujímavé je, že toto je už tretia veľká štúdia, ktorá prišla s podobným záverom.

Všetky tri analýzy naznačujú, že vek 35 rokov by mohol byť optimálnym časom, kedy prestať fajčiť – hlavne pre tých, ktorí si svoju prvú cigaretu zapálili ako tínedžeri.

Najvýznamnejšia príčina predčasnej smrti

Ako uvádza Eurostat, podľa analýzy vykonanej v roku 2019, až 18,4 percent obyvateľov Európskej únie vo veku od 15 rokov uviedlo, že fajčia každý deň. Zaujímavé je, že cigaretám najviac holduje Bulharsko (až 28,7 percent) a najmenej Dánsko (11,7 percent).

Čo sa týka pohlavia, fajčenie je rozšírenejšie medzi mužskou populáciou. V porovnaní s 22,3 percentami mužov, ktorí fajčia každý deň, si cigaretu denne zapáli 14,8 percent žien.

Aj vďaka týmto dátam vieme, že spotreba tabaku patrí k najvýznamnejším príčinám predčasného úmrtia v krajinách Európskej únie. Približne polovica fajčiarov zomiera predčasne, teda v priemere o 14 rokov skôr.

Nikdy nie je neskoro

Samozrejme, je logické, že čím skôr prestaneš fajčiť, tým ľahšie sa vyhneš zdravotným rizikám. Ako však napísali autori v štúdii, vďaka tejto analýze dokážeme konkrétnejšie určiť ideálny čas na vzdanie sa nikotínu.

fajčenie
zdroj: Unsplash/Riccardo Fissore

Ako informuje ScienceAlert, rozhodujúcim faktom je, že tí, ktorí prestali fajčiť do veku 45 rokov, znížili riziko úmrtia až o 90 percent a tí, ktorí prestali fajčiť pred dosiahnutím 35 roku života, mali mieru úmrtnosti takmer rovnakú ako ľudia, ktorí fajčeniu neholdujú.

Samozrejme, ani po presiahnutí tohto veku nie je všetko stratené. Ako naznačuje štúdia, odvykanie vo vyššom veku stále znižuje riziko úmrtia, len nie tak dramaticky.

Článok bol pôvodne publikovaný 29. októbra 2022.

Zdroje: ScienceAlert, Live Science, Eurostat, JAMA Network

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá