Prestížny magazín Foreign Policy chváli Slovensko. Popisuje ako sa nepripravená krajina stala lídrom v boji s COVID-19

  • Slovensko je opäť vo svete za hviezdu v boji proti koronavírusu
  • Foreign Policy je populárno-vedecký magazín o politike, ktorý funguje už 50 rokov
  • Americký magazín uverejnil článok slovenského autora
my-visual_46091710 (2)
Foto: Pixabay.com/mattthewafflecat
  • Slovensko je opäť vo svete za hviezdu v boji proti koronavírusu
  • Foreign Policy je populárno-vedecký magazín o politike, ktorý funguje už 50 rokov
  • Americký magazín uverejnil článok slovenského autora

Slovensko je opäť vo svete za hviezdu v boji proti koronavírusu. Najnovšie si náš štát všimol aj prestížny americký magazín Foreign Policy. Článok preň napísal bývalý poslanec Národnej rady Miroslav Beblavý. Nestáva sa často, že tento časopis uverejňuje články od slovenských autorov.

Foreign Policy je populárno-vedecký magazín o politike, ktorý funguje už 50 rokov. Jeho cieľom je prinášať odborné pohľady medzi širokú verejnosť. Príspevky doň nepíšu novinári, ale priamo politici, štátni odborníci či priamo akademici a univerzitní profesori.

Časopis uverejnil článok o tom, ako Slovensko zvládlo koronavírus a „sploštilo krivku“ napriek tomu, že sme neboli veľmi dobre pripravení. Slovensko je otvorená krajina s čulým ruchom na hraniciach i vo vzduchu, veľa Slovákov pravidelne cestuje do zahraničia a koncom februára a začiatkom marca bolo až 50 000 Slovákov v ťažko zasiahnutej oblasti Talianska.

Máme aj pomerne veľa študentov v zahraničí, sezónnych pracovníkov v zahraničí a približne 20 000 tzv. pendlerov.

Článok spomína aj to, že ani s našim zdravotníctvom a domovmi sociálnych služieb to nie je žiadna sláva. Podľa Global Health Security Index patríme medzi štáty, ktoré sú najmenej zo všetkých pripravené na prípadnú pandémiu. Nemali sme dosť ochranných pomôcok, testov aj ľudí v zdravotníctve.

Čo sme teda urobili dobre? V prvom rade sme zareagovali veľmi rýchlo a prijali účinné opatrenia- zatvorené letiská, hranice a karanténa pre ľudí, ktorí pricestovali. Veľmi skoro prišlo aj zatvorenie škôl a obchodov, s výnimkou potravín a drogérií. Pohyb osôb však obmedzený nebol- čo je napríklad veľký rozdiel oproti Taliansku či Španielsku, kde ľudia nesmeli bezdôvodne vychádzať z domu.

Veľkú zásluhu však na tom všetkom majú samotní Slováci, ktorí dôsledne dodržiavali pravidlá stanovené vládou aj napriek tomu, že dôvera v politikov u nás nie je práve medzi najvyššími na svete. Svoju úlohu zohrali aj médiá, ktoré dostali väčší priestor na informovanie. Konšpiračné plátky totiž spočiatku epidémiu úplne ignorovali. Médiá dokonca prispeli aj k tomu, že Slováci si rýchlo zvykli na rúška.

Dnes už podľa Foreign Policy zbierame ovocie v podobe uvoľnených opatrení a veľmi malého počtu nových prípadov denne. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech