Preteky v zbrojení, z ktorých mrazí. Pentagón úspešne otestoval nezastaviteľnú hypersonickú strelu, úspech hlási aj KĽDR

  • Snahy Spojených štátov vyvinúť funkčnú hypersonickú strelu sa začínajú stávať realitou
  • Ministerstvo obrany informovalo, že úspešne otestovalo strelu schopnú lietať rýchlosťou mach 5
  • Strela vznikla v spolupráci s dvomi súkromnými spoločnosťami. Poháňa ju motor Scramjet
  • Úspech hlási aj Severná Kórea, ktorá otestovala hypersonickú strelu Hwasong-8
Hypersonika strely
Twitter/DARPA/Korean Central News Agency
  • Snahy Spojených štátov vyvinúť funkčnú hypersonickú strelu sa začínajú stávať realitou
  • Ministerstvo obrany informovalo, že úspešne otestovalo strelu schopnú lietať rýchlosťou mach 5
  • Strela vznikla v spolupráci s dvomi súkromnými spoločnosťami. Poháňa ju motor Scramjet
  • Úspech hlási aj Severná Kórea, ktorá otestovala hypersonickú strelu Hwasong-8

Americká armáda dlhodobo vyjadrovala frustráciu z toho, že zaostáva vo vývoji hypersonických striel za Ruskom a Čínou, ktoré už takýmito zbraňami disponujú.

Do vývoja hypersonických striel tlačia Spojené štáty milióny. Teraz sa zdá, že sa ich snaha konečne vyplatila. Americké ministerstvo obrany (DOD) informovalo, že minulý týždeň úspešne otestovalo hypersonickú strelu, ktorá je schopná dosiahnuť mach 5. Strela tak môže letieť rýchlosťou 6 200 kilometrov za hodinu, uvádza Reuters.

Strela je schopná dosiahnuť päťnásobnú rýchlosť zvuku. Práve prelomenie mach 5 robí z obyčajnej strely hypersonickú. Pri takejto rýchlosti sú strely prakticky nezastaviteľné, pretože zostáva len veľmi málo času na ich detekciu a následné zneškodnenie. Protivník tak prichádza o reakčný čas, ktorý je strategický pri zastavení striel.

Americká hypersonická raketa využíva motor scramjet

Úspešný test opísala agentúra Defence Advanced Advanced Research Projects Agency (DARPA).

„Raketa, ktorú vyrobila spoločnosť Raytheon Technologies (RTX.N), bola vypustená z lietadla niekoľko sekúnd pred štartom motora Scramjet typu Northrop Grumman (NOC.N),“ uvádza DARPA.

Motory Scramjet sú testované aj pri vývoji hypersonických lietadiel. Takýto motor začne fungovať až pri dosiahnutí rýchlosti nad hranicou mach 3. Motory majú tvar trubice, do ktorej prúdi vzduch, ktorý sa vďaka vysokej rýchlosti a tvaru trubice stáča a zahrieva. Následne sa do nej vstrekne palivo, vodík, ktorý sa vznieti a tým vytvára pohon tlačiaci lietadlo alebo raketu dopredu.

zdroj: Twitter/DARPA

Motor má tiež obmedzenie, ktorým je spoliehanie sa na stlačenie vzduchu pred motorom. To im neumožní prekročiť rýchlosť machu 8 a tak sa nevyužijú nárazové vlny zvukových výložníkov.

„Raketa HAWC funguje najlepšie v atmosfére bohatej na kyslík, kde rýchlosť a manévrovateľnosť sťažujú včasné zistenie. Dokázalo by zasiahnuť ciele oveľa rýchlejšie ako podzvukové rakety a má významnú kinetickú energiu aj bez silných výbušnín,“ uvádza DARPA.

Je to najväčšia technická priorita ministerstva obrany 

Ide o významný pokrok zo strany USA. Tom Karako, analytik Centra pre strategické a medzinárodné štúdie, pre Reuters uviedol, že investície do tohto sektora sa už začali vyplácať a Spojené štáty znižujú náskok Ruska a Číny. Spolupráca ministerstva so spoločnosťami Raytheon a Northrop Grumman sa datuje už do roku 2019.

„DOD identifikovalo hypersonické zbrane a obranu voči protisonickým zbraniam ako najvyššie technické priority pre bezpečnosť nášho národa,“ povedal pre Reuters Wes Kremer, prezident obchodnej jednotky Raytheon pre raketové a obranné systémy.

„USA a naši spojenci musia mať schopnosť zabrániť používaniu týchto zbraní a taktiež schopnosť ich zneškodniť,“ dodal.

Strely má Rusko aj Čína a úspešné testovanie hlási aj KĽDR 

Rusko má strely, ktoré dokážu útočiť s ešte väčšou rýchlosťou. Najznámejšia je hypersonická strela Zirkon, ktorá dokáže dokonca letieť rýchlosťou Mach 9 vo výške 30 – 40 km.

Okrem hypersonickej strely Zirkon má ďalšie dve hypersonické rakety: Avangard a Kinzhal. Avangard dokáže niesť jadrovú nálož a dokáže lietať 20-násobnou rýchlosťou zvuku. Kinzhal letecká balistická raketa s potencionálnou jadrovou výbavou. Jej prvá strela bola otestovaná v decembri 2017 a podľa tohtoročných správ sa pripravuje na ostré nasadenie do armády.

Čína v októbri 2019 v Pekingu, pri príležitosti 70. výročia založenia, predstavila prvýkrát hypersonickú raketu DF-17. Jej dolet predstavuje 1 800 – 2 500 kilometrov a ide o raketový systém stredného doletu vybavený hypersonickým kĺzavým vozidlom.

zdroj: TASR/AP, Korean Central News Agency

Okrem USA sa snaží dohnať náskok aj Severná Kórea. KĽDR v utorok úspešne otestovala novú hypersonickú strelu Hwasong-8, informuje TASR, ktorá sa odvoláva na štátnu Kórejskú ústrednú tlačovú agentúru (KCNA). Píšu o tom agentúry DPA, AP a Jonhap.

KCNA spresnila, že test prebehol na kozmodróme Sohe, známejšom pod názvom Tongčchang-ri a mal „veľký strategický význam“.

Severokórejský denník Rodong sinmun zverejnil zo skúšky fotografiu, na ktorej vidno, ako táto hypersonická zbraň stúpa k oblohe, píše agentúra AFP.

Generálny štáb juhokórejskej armády predtým uviedol, že z vnútrozemia KĽDR smerom na východ nad Japonské more bola v utorok okolo 06.40 h miestneho času (v pondelok o 23.20 h SELČ) vypálená strela krátkeho doletu. Juhokórejská armáda neuviedla, či išlo o balistickú strelu, ani akú vzdialenosť preletela.

Hovorca japonského ministerstva obrany, ktorý nechcel byť menovaný, agentúre AFP povedal, že mohlo ísť o balistickú strelu, ktorá dopadla do mora mimo výlučnej ekonomickej zóny Japonska.

Zdroje: Reuters, DARPA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá