Prevratný objav: Vedci potvrdili prítomnosť vody na Mesiaci. Na mieste, ktoré vidíš voľným okom

  • Štúdie potvdzujú, že na mesiaci sa naozaj nachádza voda
  • Tá môže byť kľúčová pri ďalšom obajvovovaní vesmíru
astronaut na mesiaci
Unsplash/NASA,History in HD
  • Štúdie potvdzujú, že na mesiaci sa naozaj nachádza voda
  • Tá môže byť kľúčová pri ďalšom obajvovovaní vesmíru

Dlhé roky panoval úzus, že na povrchu mesiaca sa voda v kvapalnom skupenstve nedokáže udržať. Stopy vody sa na mesiaci síce našli, avšak dlhoročné tvrdenia hovorili, že všetka voda, ktorá by tam bola, by sa vďaka slnečnému žiareniu rýchlo rozložila a zmenila na paru.

Voda sa nachádza aj v ľadovom skupenstve

Prvé objavy o prítomnosti iného skupenstva vody boli už v roku 2009. V roku 2018 prišlo prevratné zistenie, kedy vďaka analýze dát z Moon Mineralogy Mapper vedci zistili, že na povrchu mesiaca sa naozaj nachádza voda v zamrznutom skupenstve.

Podľa týchto zistení sa ľad nachádza na severných a južných póloch v kráteroch a štrbinách, ktoré sú v tieni a trvalo neosvetlené. Nedostatok slnečného žiarenia tak umožnil vode ostať na povrchu a nevypariť sa. 

mesiac
zdroj: Unsplash/NASA

Pri dostatočnom množstve ľadu na povrchu, v horných niekoľkých milimetroch, by voda mohla byť prístupná ako zdroj pre budúce expedície na preskúmanie a dokonca, aj pobyt na Mesiaci a mohla by byť ľahšie prístupná ako voda nájdená pod povrchom Mesiaca,“ znelo vtedajšie oficiálne stanovisko NASA.

Svetelné lúče nemusia vodu zmeniť na paru

Avšak, dnešné dni prišla NASA ešte so šokujúcejším zistením. To, čo sa roky predtým považovalo za nemožné, sa potvrdilo. Vďaka stratosférickému infračervenému teleskopu Sofia, Boeing 747 prerobený na výskumné pracovisko, bola nájdená voda na osvetlenom povrchu mesiaca. Voda sa našla v blízkosti krátera Clavius, ktorý patrí medzi najväčšie a je tiež viditeľný voľným okom aj zo Zeme.

Autori štúdie uvádzajú, že v jednom kubickom metri štvorcovom sa nachádza približne 0,35 mililitra vody. Pre lepšiu predstavivosť sa zvykne používať púšť Sahara, kde by sa malo nachádzať až o 100-krát viac vody.

Mali sme náznaky, že H2O, voda, ktorú poznáme, sa môže nachádzať na slnečnej strane Mesiaca,“ uviedol Paul Hertz v tlačovom vyjadrení NASA, riaditeľ divízie astrofyziky na riaditeľstve vedeckých misií v ústredí NASA vo Washingtone. „Teraz vieme, že tam je. Tento objav spochybňuje naše chápanie mesačného povrchu a nastoľuje zaujímavé otázky týkajúce sa zdrojov dôležitých pre prieskum hlbokého vesmíru.“ 

Svet sa konečne dočká ďalšieho obrovského kroku pre ľudstvo, po Mesiaci bude kráčať žena

Nájdené zásoby vody by mali mať kľúčový význam aj pre vesmírny program Artemis, kedy by sa počas misie v roku 2024  mala po prvýkrát v histórii po povrchu Mesiaca prejsť aj žena.

Zdroje: BBC, Science Magazine, NASA, Guardian , Nature Astronomy

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech