Prežil obe svetové vojny i pád Sovietskeho zväzu, zabila ho pandémia. Ruský obchod Jelisejevskij fungoval 120 rokov

  • Ľudia si ho užívali 120 rokov, nedávno však svoje brány Jelisejevskij zatvoril
  • Pravdepodobne za to môže pandémia
Moskva, Jelisejevskij
Instagram/Foreverbites, Instagram/Nextination
  • Ľudia si ho užívali 120 rokov, nedávno však svoje brány Jelisejevskij zatvoril
  • Pravdepodobne za to môže pandémia

Až 12 dekád ponúkal rôznym ľuďom tento slávny obchod, ktorý vo svojich útrobách vyzerá skutočne cisársky, exotické ovocie a pokrmy. Dnes už doň nik nevstúpi. Napriek tomu, že prežil obe svetové vojny a mnohé krízy, pandémia koronavírusu bola jeho poslednou kvapkou.

Najkrajší obchod s exotickým tovarom vôbec

Jelisejevskij je známy aj ako najkrajší obchod s exotickým tovarom. Zlaté ornamenty, vysoké stropy a nádherné klenby ťa nenechajú na pochybách, že vznikol v období cárskeho Ruska. Celý priestor dýcha honosnou nostalgiou.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Esther G. Sagrado➡️Travel Girl (@nextination)

Obchod je lokalizovaný v centre Moskvy na ulici Tverskaya končiacou na Červenom námestí. Budova, v ktorej sídli, bola postavená okolo roku 1790 a v minulosti slúžila ako palác a patrila kňažnej Zinaide Volkonskej. V 19. storočí kňažná často hostila slávnych hudobníkov, umelcov a básnikov, vrátane Alexandra Puškina.

Samotný obchod bol otvorený až v roku 1901. V tejto budove prežil obe svetové vojny, rôzne ekonomické krízy a kreáciu aj pád Sovietskeho zväzu.Obchod pred znárodnením vlastnila rodina Jelisejeva, ktorá si privyrábala tým, že dovážala víno a ovocie do cárskeho Ruska.

K rozhodnutiu o jeho zatvorení vraj došlo na základe komplikácií s predajom historickej budovy pre pandémiu koronavírusu, informuje BBC. Gleb Prostakov, hovorca Jelisejevského, pre miestne médiá uviedol, že obchod sa zatvára kvôli právnym problémom.

Od roku 2005 do roku 2015 bola budova vo vlastníctve Moskvy a prevádzkovaná sieťou supermarketov Aliye Parusa. V roku 2015 mesto odsúhlasilo predaj budovy sieti Aliye Parusa. Táto sieť následne v roku 2019 zatvorila všetky svoje obchody s výnimkou vzácneho ovocinárstva. Bohužiaľ, ako sa zdá, ani jemu sa napokon nepodarilo vyhnúť krachu.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Kristina (@space_kris)

Obchod sa preslávil v roku 2019. V priebehu 20. storočia, v sovietskej ére, sa stal známym ako miesto na nákup vzácnych a inak nedosiahnuteľných exotických pochúťok. 

Zdroje: BBC, Youtube/Living it for you

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech