Preživší holokaustu dostanú na Slovensku vakcínu skôr. O nádherné gesto sa však nepričinila naša vláda

  • Úrady sa snažia získať podporu u výrobcov schválených vakcín, Pfizer/BioNTech a spoločnosti Moderna
  • Ústredný zväz židovských obcí na Slovensku momentálne rokuje o logistických detailoch iniciatívy izraelskej vlády
židia, ústredný židovský zväz, očkovanie, holokaust, covid, koronovírus
TASR, AP Photo/Ariel Schalit
  • Úrady sa snažia získať podporu u výrobcov schválených vakcín, Pfizer/BioNTech a spoločnosti Moderna
  • Ústredný zväz židovských obcí na Slovensku momentálne rokuje o logistických detailoch iniciatívy izraelskej vlády

Izrael plánuje zaočkovať proti novému koronavírusu preživších holokaustu na celom svete. Informoval o tom v utorok na svojej webovej stránke týždenník Jüdische Allgemeine. Vakcinačnú kampaň pre ľudí, čo prežili holokaust, plánuje zorganizovať izraelské ministerstvo pre záležitosti diaspóry.

Prípravou očkovania poverila ministerka Omer Jankelevičová židovskú dobrovoľnícku organizáciu Shalom Corps, ktorá pôsobí na celom svete. Momentálne sa pre tento očkovací program hľadajú sponzori a príslušné úrady sa snažia získať podporu u výrobcov schválených vakcín – americko-nemeckého konzorcia Pfizer/BioNTech a spoločnosti Moderna.

Izrael chce preto nakúpiť dodatočné dávky vakcín, aby nespomalil očkovanie svojho obyvateľstva. Tie sa potom rozdelia do centier na celom svete. Počet osôb nakazených koronavírusom v Izraeli napriek v poradí už tretiemu lockdownu dosiahol nový vrchol.

Slovensko je pre Židov jedno z najdôležitejších pietnych miest na svete. Pamätník Chatama Sofera zvnútra ťa ohúri

V utorok tamojšie ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že za 24 hodín pribudlo 9589 infikovaných – ide o dosiaľ najvyšší denný nárast od začiatku pandémie. Celkovo evidujú v Izraeli viac ako pol milióna pozitívne testovaných.

Zaočkovaní budú aj Slováci

Dnes o tom informoval aj Ústredný zväz židovských obcí na Slovensku, ktorý oznámil, že prostredníctvom svojho predsedu Richarda Dudu rokuje o logistických detailoch iniciatívy izraelskej vlády zakúpiť a zabezpečiť očkovanie proti covidu všetkým preživším holokaustu.

„Ústredný zväz židovských obcí na Slovensku s potešením oznamuje, že prostredníctvom svojho predsedu Richarda Dudu rokuje o logistických detailoch iniciatívy izraelskej vlády zakúpiť a zabezpečiť očkovanie proti covidu všetkým preživším holokaustu. Je to veľmi symbolické a významné gesto štátu Izrael voči tým, ktorí v minulosti dokázali absolútne odhodlanie žiť,“ píše v príspevku zväz.

Náklady na očkovanie bude podľa informácií hradiť izraelská strana, ktorá vakcíny na tento účel objedná priamo u výrobcov vakcín. „Po ukončení rokovaní s izraelskou vládou a kompetentnými orgánmi na Slovensku budú na území Slovenska zaočkovaní všetci tí, ktorí prežili hrôzy holokaustu. Náklady na očkovanie bude hradiť izraelská strana, ktorá vakcíny na tento účel objedná priamo u výrobcov vakcín. Držte nám palce, aby sa všetko podarilo.“

To, kedy by slovenskí preživší holokaustu mohli dostať vakcíny je zatiaľ otázne. „Rokovania prebiehajú, avšak momentálne ešte nič nie je dotiahnuté do konca,“ pre Startitup uviedol predseda Židovskej náboženskej obce Tomáš Stern.

Zdroje: Ústredný zväz židovských obcí, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie