Pri posilňovacích dávkach sú ľudia stále na vážkach. Pribudli desiatky nových prípadov

  • Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 78 pozitívne testovaných ľudí
  • Európania by mali využiť všetky dostupné očkovacie látky proti koronavírusu
pandemia, koronavirus
testovanie COVID-19, TASR/Roman Hanc
  • Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 78 pozitívne testovaných ľudí
  • Európania by mali využiť všetky dostupné očkovacie látky proti koronavírusu

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 78 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 293 263, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 841 580 osôb. O nových prípadoch informuje NCZI.

V nemocniciach je hospitalizovaných 443 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 2 prípady. Celkový počet úmrtí je 20 450.

Pandémia pokračuje

Predstaviteľ regulačného orgánu Európskej únie pre lieky v utorok – na rozdiel od amerického prezidenta Joea Bidena – uviedol, že pandémia choroby COVID-19 sa ešte neskončila. Zdôraznil, že kľúčom k boju proti Covidu je plánovaná očkovacia kampaň v regióne počas zimného obdobia, informovala agentúra Reuters.

„V Európe stále považujeme pandémiu za pokračujúcu a je dôležité, aby sa členské štáty pripravili na očkovanie, najmä adaptívnymi vakcínami, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu tohto ochorenia v Európe,“ povedal na brífingu pre médiá hlavný lekár Európskej agentúry pre lieky (EMA) Steffen Thirstrup, pričom mal na mysli vakcíny zamerané na špecifické kmene vírusu.

Reuters podotkol, že toto Thirstrupovo vyhlásenie je reakciou na výrok prezidenta USA Bidena, ktorý v rozhovore odvysielanom v nedeľu uviedol, že covidová „pandémia sa skončila“.

👆 Registrácia na očkovanie proti COVID-19/variantu Omikron FUNGUJE👆 Kedy máte nárok na booster dávku?* ak máte viac…

Posted by Národné centrum zdravotníckych informácií on Wednesday, September 21, 2022

Počas brífingu pre médiá predstavitelia EMA v utorok v Haagu potvrdili výzvu výkonnej riaditeľky agentúry EMA Emer Cookeovej, ktorú minulý týždeň predniesla v rozhovore pre agentúru Reuters: že ľudia v Európe by mali v najbližších mesiacoch využiť všetky dostupné a odporúčané očkovacie látky proti chorobe COVID-19.

Okrem pôvodných vakcín proti Covidu EMA v posledných týždňoch schválila niekoľko očkovacích látok upravených na omikronový variant koronavírusu SARS-CoV-2. Tie sa majú používať ako posilňovacie očkovanie na zmiernenie záťaže spôsobenej očakávaným nárastom infekcií počas jesene a zimy v Európe.

AFP poukázala na to, že niektoré krajiny, ako napríklad Portugalsko a Dánsko, už týmito vakcínami začali očkovať, a to najmä starších ľudí. V iných európskych krajinách ale ľudia prejavujú odpor voči myšlienke dostať ďalšiu vakcínu proti Covidu.

„Videli sme prieskumy v Holandsku a Maďarsku, ktoré poukazovali na veľkú mieru váhavosti širokej populácie v súvislosti s týmito posilňovacími vakcínami,“ povedal Thirstrup, pričom dodal: „Považujem to za veľmi znepokojujúce.“

Koronavírus zastavil svet, jeho dôsledky cítime dodnes

Šéf stratégie EMA pre vakcíny Marco Cavaleri na brífingu uviedol, že agentúra skúma aj použitie upravených očkovacích látok ako primárneho očkovania.

Agentúra AFP pripomenula, že EMA minulý týždeň schválila adaptívnu verziu vakcíny Comirnaty spoločnosti Pfizer/BioNTech zameranú konkrétne na vysokoinfekčné typy BA.4 a BA.5 omikronového variantu koronavírusu SARS-CoV-2.

Táto vakcína je zameraná aj na „pôvodný kmeň SARS-CoV-2“ a prichádza 11 dní po tom, ako európsky úrad pre dohľad nad liekmi schválil vakcíny spoločností Pfizer a Moderna proti variantu BA.1. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pred časom uviedla, že pandémia zostáva stavom globálnej zdravotnej núdze, ale jej koniec by mohol byť na dohľad, ak krajiny využijú nástroje, ktoré majú k dispozícii.

Zdroje: Facebook/NCZI, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá