Priaznivý trend pokračuje, pribudlo 1 385 nakazených. Vakcína Sputnik V je u Slovákov druhou najdôveryhodnejšou

  • Počet pozitívne testovaných pacientov sa za včerajší deň zvýšil o 1 385
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení za tento deň predstavuje 12 869
  • Počet obetí sa zvýšil o 87
  • Až 56 % Slovákov dôveruje vakcíne Sputnik V viac, ako tej od Moderny či AstraZenecy
Očkovanie
TASR/AP/Radivoje Pavicic
  • Počet pozitívne testovaných pacientov sa za včerajší deň zvýšil o 1 385
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení za tento deň predstavuje 12 869
  • Počet obetí sa zvýšil o 87
  • Až 56 % Slovákov dôveruje vakcíne Sputnik V viac, ako tej od Moderny či AstraZenecy

Na Slovensku k 1. aprílu pribudlo 1 385 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov z celkového počtu 12 869 vykonaných laboratórnych vyšetrení. Pozitívnych Ag testov bolo 1534, vykonalo sa ich 235 928.

V nemocniciach je hospitalizovaných 2877 pacientov s potvrdeným ochorením či podozrením na ochorenie COVID-19, ich počet sa za včerajší deň znížil o skvelých 184 ľudí. Celkový počet úmrtí na Covid je 9 877.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (334), nasleduje Prešovský kraj (256), Banskobystrický (171), Košický (165), Trenčiansky (159), Bratislavský (119), Trnavský (118) a Nitriansky (63).

SKVELÁ SPRÁVA: Slovensko dostane takmer 700-tisíc vakcín do konca júna. Rozhodla o tom EÚ

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 373 463, z toho 363 874 pozitívnych. Celkový počet ukončených Ag testov je 23 541 723, z toho 352 595 pozitívnych. Celkový počet neaktívnych prípadov je 587 640. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Zaočkovaných proti ochoreniu je presne 737 496 Slovákov, za včerajšok pribudlo presne 1 314 občanov, ktorí dostali prvú dávku. Druhou dávkou bolo zaočkovaných 15 650 ľudí.

Najviac veríme vakcíne od Pfizeru, hneď po ňom Sputniku V

Spomedzi sedmičky vakcín proti ochoreniu COVID-19, ktoré sú buď registrované, alebo aktuálne posudzované Európskou liekovou agentúrou (EMA), Slováci najviac dôverujú účinnosti a bezpečnosti látky Comirnaty od spoločnosti Pfizer/Biontech.

Hneď za ňou nasleduje ruská vakcína Sputnik V, ktorá na svoju registráciu stále čaká. V dôvere Slovákov v účinnosť a bezpečnosť tak predbehla aj už schválené vakcíny Moderna, AstraZeneca a Janssen od Johnson & Johnson. Vyplýva to z výsledkov prieskumu spoločnosti Nielsen Admosphere, ktorý pre agentúru SITA realizovala od 19. do 28. marca tohto roka na vzorke 503 respondentov internetovej populácie staršej ako 15 rokov.

Očkovacej látke od konzorcia Pfizer/Biontech plne alebo skôr dôveruje až 61 % respondentov. Vysokú dôveru má táto vakcína najmä u obyvateľov väčších miest a vysokoškolsky vzdelaných Slovákov. Zároveň tejto očkovacej látke dôverujú viac muži ako ženy. Ruská vakcína si získala dôveru len o niečo menej opýtaných, dôveruje jej takmer 56 % z nich. Najvyššiu dôveru má pritom vo vekovej skupine 35 až 44 rokov a rovnako jej účinnosti a bezpečnosti dôverujú viac muži ako ženy.

zdroj: SITA/AP, Saeed Kaari

AstraZeneca s naštrbenou reputáciou

Sputnik V je tak u Slovákov dôveryhodnejšia vakcína, ako už schválené látky od spoločností Moderna, AstraZeneca či Janssen od Johnson & Johnson. Vakcíne Moderna skôr alebo plne dôveruje necelá polovica respondentov. Prieskum zároveň potvrdil naštrbenú reputáciu vakcíny AstraZeneca, ktorej momentálne dôveruje necelých 38 % opýtaných. Vôbec jej však nedôveruje až takmer tretina Slovákov, čo je najviac zo všetkých siedmich liekovou agentúrou registrovaných alebo posudzovaných vakcín.

Najmenšiu dôveru z registrovaných vakcín Slováci vyjadrili látke Janssen od firmy Johnson & Johnson, a to necelých 27 %. Tento výsledok však možno do významnej miery pripísať aj nedostatku informácií o tejto vakcíne, keďže až takmer 40 % respondentov svoj názor na účinnosť a bezpečnosť tejto vakcíny nevedelo vyjadriť.

Podobne dopadli aj ďalšie vakcíny, ktoré však na výsledok rozhodnutia EMA stále iba čakajú, a to CureVac a Novavax. Pri CureVacu sa nevedelo k účinnosti a bezpečnosti vyjadriť takmer 47 % opýtaných a pri Novavaxe bezmála 46 % respondentov. Týmto látkam tak zatiaľ dôveruje iba necelá pätina Slovákov.

Zaujímavé je však v tejto súvislosti porovnanie s už spomínanou vakcínou Sputnik V, pri ktorej sa k účinnosti a bezpečnosti nevedelo vyjadriť iba necelých 14 % Slovákov. A to napriek tomu, že rovnako ako CureVac či Novavax stále nezískala súhlasné stanovisko Európskej liekovej agentúry. Zdá sa teda, že Slováci majú jasnejší názor na účinnosť a bezpečnosť neregistrovanej vakcíny Sputnik V, ako napríklad pri už registrovanej a používanej vakcíne Moderna, ku ktorej sa nevedelo vyjadriť 20 % Slovákov.

Zaočkuj babku a dedka

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky informuje prostredníctvom sociálnej siete, že program „zaočkuj babku a dedka“ naberá na obrátkach. Zároveň posmeľujú ľudí, aby na svojich starších príbuzných nezabúdali a pomohli im s registráciou na očkovanie.

„Jednou z najdôležitejších vecí v tejto fáze pandémie je zaočkovať čo najrýchlejšie čo najviac starších ľudí, pretože až 90 percent úmrtí na Covid tvoria seniori nad 60 rokov. Chceme ťa poprosiť, aby si nám s týmto pomohol. Zdvihnúť telefón a zavolať starkým, je najmä v týchto časoch, dobrý nápad aj samé o sebe. Potešíš ich a ak im ponúkneš očkovanie a pomoc s registráciou,“ píšu.

Zdroje: Korona.gov.sk, Ministerstvo zdravotníctva SR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá