Príbeh Daniela Lipšica: Mafiánom ide po krku celý život. Objednali si jeho vraždu, no to ho nezastavilo

  • Novozvolenému špeciálnemu prokurátorovi začalo plynúť sedemročné funkčné volebné obdobie na poste šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry
  • Jeho hlavným cieľom je pohnúť trestnú spravodlivosť výrazne dopredu
  • Podľa Roberta Fica však ide o človeka, ktorý nenávidí súčasnú politickú opozíciu
  • Kto je Daniel Lipšic?
Daniel Lipšic
facebook/Daniel Lipšic
  • Novozvolenému špeciálnemu prokurátorovi začalo plynúť sedemročné funkčné volebné obdobie na poste šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry
  • Jeho hlavným cieľom je pohnúť trestnú spravodlivosť výrazne dopredu
  • Podľa Roberta Fica však ide o človeka, ktorý nenávidí súčasnú politickú opozíciu
  • Kto je Daniel Lipšic?

Len nedávno sa z bývalého politika Daniela Lipšica, ktorý spôsobil dopravnú nehodu, pri ktorej prišiel o život dôchodca, stal špeciálny prokurátor. Voľbu poslancov si všimli aj zahraničné médiá a mnohé ju považujú za kontroverznú. Môže byť z osoby, ktorá má vzťahy so súčasnými vládnymi politikmi z minulosti, kvalitný a nestranný šéf špeciálnej prokuratúry? 

Lipšic pôsobil ako advokát pri viacerých dôležitých prípadoch. Zastupoval napríklad rodinu zosnulého novinára Jána Kuciaka, mladú Juditu, ktorá bola obvinená z vraždy 16-ročného Tomáša a vstúpil aj do prípadu otca, ktorý mal podľa obvinení odpojiť svojho ťažko chorého syna od prístrojov.

zdroj: Facebook/Daniel Lipšic

Nechcel prednášať na vysokej škole

Slovenský advokát a bývalý politik Daniel Lipšic sa narodil 8. júla 1973 v Bratislave. Narodil sa do lekárskej rodiny a touto cestou sa vydal aj jeho brat Erik, ktorý pôsobí ako špecialista na intervenčnú kardiológiu v Holandsku. Navštevoval gymnázium na Grösslingovej ulici. Nepokračoval v stopách rodičov a rozhodol sa, že bude študovať právo. Štúdium na Právnickej fakulte Univerzity Komenského absolvoval v rokoch 1991 až 1996.

Počas štúdia práva sa Lipšic dostal na študijné pobyty, študoval na najlepších právnických školách sveta. Chvíľu pôsobil na Univerzite v Minneapolise a v roku 1994 v Centre práva na Univerzite v Georgtowne. Po ukončení magisterského štúdia na svojej alma mater v Bratislave sa prihlásil na doktorandské štúdium. To však musel predčasne ukončiť, keďže neodovzdal svoju dizertačnú prácu. Dôvodom mala byť nechuť prednášať na vysokej škole. 

Daniel lipšic
zdroj: TASR/Martin Baumann

V roku 1998 dal Lipšic štúdiu ešte jednu šancu a prihlásil sa na postgraduálne štúdium na prestížnej Harvard Law School. V roku 2000 tak získal titul Master of Laws. 

Vyznamenaný

Hneď po ukončení magisterského štúdia sa Lipšic stal riaditeľom projektu konkurzného práva v Poradenskom stredisku pre slovenské podniky a banky. Na tejto pozícii pôsobil do roku 1997, kedy začal pôsobiť na Vojenskej obvodnej prokuratúre v Prešove. Po roku sa z neho stal člen Rady expertov Inštitútu konkurzného práva. 

Justičné skúšky zložil ako vedúci úradu Ministerstva spravodlivosti 22. novembra 2001. Do zoznamu Slovenskej advokátskej komory bol zapísaný v januári 2002. Stal sa z neho advokát s odborným zameraním na všeobecnú prax. Skúšky zložil s vyznamenaním. „K sudcom ani prokurátorom sa zatiaľ nechystám, najbližšia je mi advokácia. Justičná skúška je zvyšovaním mojej právnickej kvalifikácie.“ povedal vtedy pre TASR

zdroj: Facebook/Daniel Lipšic

Mladý demokrat

K politike mal Lipšic blízko už počas štúdia na vysokej škole. V rokoch 1991 až 1995 zastával funkciu predsedu pravicovo orientovanej mládežníckej organizácie Občiansko-demokratická mládež. Vďaka svojej funkcii sa mohol zúčastniť aj celoslovenského Snemu Kresťanskodemokratického hnutia.

V októbri 2001 sa takto zúčastnil na 12. sneme KDH, kde bol zvolený za podpredsedu KDH pre vnútornú politiku. Do 31. marca taktiež zastával funkciu vedúceho úradu Ministerstva spravodlivosti SR. Odvolaný bol na vlastnú žiadosť, pretože do platnosti vstúpil zákon o štátnej službe, podľa ktorého sú miesta vedúcich úradov na ministerstvách apolitické. „Politik by si mal zachovať odbornosť, aby sa mal kam vrátiť,“ povedal v roku 2002. 

zdroj: Facebook/Daniel Lipšic

Mandát poslanca neuplatnil

Vo voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky v roku 2002 kandidoval zo 6 miesta a svoj hlas mu dalo 42 727. Počet preferenčných hlasov mu však stačil len na štvrté miesto. Predbehli ho Pavol Hrušovský, Ján Figeľ a Vladimír Palko. Keďže sa stal členom vlády, svoj mandát si neuplatnil. Podpredsedom vlády a ministrom spravodlivosti sa stal 15. októbra 2002.

Na poste ministra spravodlivosti zotrval do 7. februára 2006. Keďže strana KDH odchádzala z vládnej koalície, všetci jej ministri museli podať demisiu. Novou ministerkou spravodlivosti sa hneď na ďalší deň stala Lucia Žitňanská. KDH z koalície odišlo kvôli zamietnutiu návrhu zmluvy medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou o práve uplatňovať výhrady vo svedomí, ktorá sa týkala oblastí ozbrojených síl, zdravotníctva, výchovy a vzdelávania, právnych služieb a pracovnoprávnych vzťahov.

zdroj: Facebook/Daniel Lipšic

Predčasné parlamentné voľby sa konali 17. júna 2006 a strana KDH bola súčasťou opozície. Zaujímavosťou je, že v týchto voľbách získal Lipšic druhý najvyšší počet hlasov. Úspech zožal aj vo voľbách v roku 2010, kedy sa stal opäť členom vlády na poste ministra vnútra. 

Najvyšší počet hlasov spomedzi kandidátov KDH získal Lipšic vo voľbách v roku 2012. V tomto volebnom období sa stal členom Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť

Pôjdeš do basy, ty hajzel!

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá