ESET: Ako sa zrodil slovenský technologický gigant a jedna z top firiem našej krajiny

  • Vybrali sme najdôležitejšie momenty spoločnosti ESET až po súčasnosť
  • Z malej slovenskej firmy sa stal líder vo svete antivírusov, čo predstavuje jedinečný príbeh
eset
TASR/František Iván, Atelier A11
  • Vybrali sme najdôležitejšie momenty spoločnosti ESET až po súčasnosť
  • Z malej slovenskej firmy sa stal líder vo svete antivírusov, čo predstavuje jedinečný príbeh

Spoločnosti ESET dosiahla historický míľnik, keď prekonala vlastné rekordy. Najnovšie prekročila v tržbách po prvý kráť pol miliardy eur. ESET je firmou, ktorá robí Slovensku dobré meno aj vo svete. 

Prinášame ti preto najväčšie momenty tejto slovenskej legendárnej firmy, ktorá sa preslávila po celom svete vďaka svojej bezchybnej verzii antivírusu.

1987

Dvaja počítačoví nadšenci a programátori Peter Paško a Miroslav Trnka objavujú jeden z mála počítačových vírusov na svete, ktorý pomenujú Vienna. Vďaka tomu vznikla myšlienka na vytvorenie programu, ktorý by chránil počítače pred vírusmi.

„Bol som fanatik do počítačov, žil som s tým, bolo to pre mňa veľmi dôležité, venoval som tomu všetok voľný čas. Keďže som bol fanatik, veril som, že počítače budú všade a že neskôr budú spojené do nejakej celosvetovej siete, čo je dnes internet. No a bezpečnosť tých počítačov je celkom zásadná vec,“ uviedol Miroslav Trnka v  dokumente od ESET-u pri príležitosti 30. výročia založenia spoločnosti.

Vzniká tak antivírusový softvér, ktorý bol neskôr pomenovaný ako NOD, čo je skratkou výrazu Nemocnica na Okraji Disku, inšpirovali sa seriálom Nemocnica na okraji mesta.

V Rakúsku sa začal predávať softvér pod menom STOPVIR ! Podľa slov Pašku a Trnku za distribúciu nedostali žiadne peniaze, len dva nové počítače, vďaka ktorým sa mohli rozvíjať ďalej.

zdroj: eset.com

1992

„Keď sme založili ESET, tak nám bolo jasné, že ten produkt je úspešný a že bol záujem predávať ho iným stranám, a to bolo už v roku 1992. To bol prvý rok, v ktorom sme každý vyrobili milión, možno viac. Všetko sme, samozrejme, vložili do firmy a do vybavenia a založili sme ESET, aby sme boli aj pre väčšie štátne podniky a aby sme mohli byť partnermi,“ spomína v dokumente Paško. Vzniká spoločnosť s ručeným obmedzením s názvom ESET.

Medzi dvoch pôvodných spoločníkov Petra Pašku a Miroslava Trnku sa zaradí aj Rudolf Hrubý.

Meno spoločnosti nesie názov po staroegyptskej bohyni Eset, manželke boha podsvetia Usira, ktorá je známa v mytológii ako bohyňa liečiteľstva, manželstva a lásky.

Zároveň si spoločnosť prenajme svoje prvé oficiálne sídlo na Ondavskej ulici v Bratislave. Dovtedy pracovali Paška a Trnka zo svojich domov.  V Československu sa začína predávať NOD.

zdroj: Peter Paško (prvý zľava), Miroslav Trnka (v strede dole) a Rudolf Hrubý (prvý sprava)

1993

Rozdelenie Československa výrazne komplikuje predaj v samostatnej Českej republike.

„Rozdelenie nás pripravilo zo dňa na deň o 3/4 zákazníkov, takže to bol veľký pád. Aj keď colníci sľubovali, že nebudú žiadne colnice, nakoniec colnice boli a predaj do Čiech bol utrpením,“ tvrdí Trnka.

Aktualizácie softvéru aj program samotný sa distribuujú na disketách, neskôr na CD nosičoch, ktoré musia colníci skontrolovať. „No najskôr boli aktualizácie raz za pol roka na diskete. Tí ozaj paranoidní ľudia si mohli zaplatiť aktualizácie štvrťročne. A potom sa, samozrejme, tempo zrýchľovalo až na dnešný stav, kde je to niekoľko krát za deň,“ uviedol Trnka.

zdroj: Eset Press kit

1998

ESET získava prelomové ocenenie VB100 za detekciu malvéru, ktoré ho zviditeľnilo v zahraničí medzi odborníkmi.

„Taký dôležitý moment, ktorý to naštartoval, bol práve jeden z prvých testov vo Virus Bulletine, kam sme dali verziu jedna nula pre Windows a ten antivírus exceloval i z hľadiska komentáru, v ňom testujúci vtedy popísal, že bol rýchly, veľmi ľahko a jednoducho sa inštaloval, nezaťažoval počítač a mal 100 percentnú detekciu,“ spomínal v dokumente Peter Paško.

zdroj: TASR/Stanislav Pavlík.Na snímke Peter Paško

1999 – 2010

Do spoločnosti vstupuje Anton Zajac. Trh na Slovensku už spoločnosti nestačí, začína sa zameriavať na globálny trh. Vzniká pobočka v americkom San Diegu.  

Po úspechu na trhu v Severnej Amerike sa ESET zameriava na Latinskú Ameriku. Otvára pobočku v Buenos Aires v roku 2004.

zdroj: TASR/Martin Baumann. Pobočka v San Diegu

Expanzia nekončí, v 2010 sa spoločnosť rozhodne zamerať aj na oblasť Azíjsko-tichomorského regiónu. Pre túto oblasť otvára pobočku v Singapure.

Nasleduje technologické centrum v Montreale na kampuse École Polytechnique v 2012. V Európe sa presadzuje s pobočkou v nemeckom Jene v roku 2013. Posledné pobočky, ktoré ESET otvára, sú v Rumunsku a Kanade v roku 2017.

zdroj: TASR/Martin Baumann. Na snímke Anton Zajac

2011

Novým CEO sa stáva Richard Marko, ktorý sa v tom istom roku stáva IT osobnosťou Slovenska.

„Mám radosť, že panel odborníkov z našej brandže ocenil aj prácu stoviek zamestnancov ESET-u po celom svete.  Ocenenie IT osobnosť roka je totiž výsledkom našej spoločnej snahy. ESET je založený na ľudskom kapitále a najlepších talentoch, čo mu umožňuje vyrábať globálne úspešné produkty a dosahovať nové míľniky na poli inovácií. Veľmi si cením, že som členom tohto tímu,“ uviedol v tlačovej správe.

Pred tým Marko pracoval v ESEt-e ako hlavný softvérový architekt a technologický riaditeľ.

zdroj: TASR/František Iván. Na snímke je Richard Marko

2015

Pre ESET pracuje viac ako 1 000 zamestnancov po celom svete, pričom prvá zamestnankyňa, ktorú do ESET-u prijali, ešte stále pracuje v podniku.

ESET investuje do mediálneho trhu na Slovensku. Po tom, ako Penta kupuje podiel v nezávislom denníku Sme, z periodika odchádza skupina novinárov, ktorá sa bojí ovplyvňovania zo strany nového majiteľa. Novinári na čele s Matúšom Kostolným zakladajú periodikum s názvom Denník N.

ESET sa stáva investorom novovzniknutého Denník N. Podľa Denníka N doň ESET investoval 1,2 milióna eur, za čo získava podiel na akciách vo výške 51 percent. Denník N si necháva zmluvne ošetriť, že ESET nebude žiadnou formou vstupovať do práce novinárov.

zdroj: Denník N Twitter

2016

ESET Získava ako prvá spoločnosť 100 ocenení VB 100. „ESET je súčasťou porovnávacích testov VB od samého začiatku, v druhej polovici deväťdesiatych rokov, a ich výrobky naďalej dosahujú vynikajúce výkony. Gratulujeme tímu v spoločnosti ESET k dosiahnutiu veľmi pôsobivého míľnika ocenení, s jedinečným úspechom za posledných desať celých rokov, pri ktorých nesklamali ani nevynechali na jedinom teste za celý čas,“ uviedol John Hawes, technický konzultant a riaditeľ testového tímu z Virus Bulletin.

Nejde o jediný úspech ESET-u, už v roku 2009 je ohodnotená ako jedna z najrýchlejšie rastúcich firiem v Amerike, časopisom Inc.

zdroj: TASR/Martin Baumann. Na snímke Miroslav Trnka

 

2018

Spoločnosť ESET sa stáva cieľom konšpirácií po tom, ako ju Rusko označí za spolupracovníka americkej CIA. Spoločnosť sa mala údajne podieľať na protiruskej kampani pred olympiádou v Južnej Kórei, informoval o tom denník Sme

ESET akékoľvek obvinenia zo spolupráce s tajnými službami alebo vládami odmieta s tým, že spoločnosť je politický neutrálna.

ESET začína spoluprácu s Europolom v oblasti boja proti kybernetickej kriminalite. ESET sa stáva členom poradnej skupiny Europolu v rámci Európskeho kybernetického centra.

„Úlohou ESET-u je chrániť stovky miliónov svojich používateľov a taktiež vzdelávať a zvyšovať povedomie o kybernetickej bezpečnosti. Pri vhodných príležitostiach spájame sily s orgánmi činnými v trestnom konaní, aby sme pomohli chytať kybernetických zločincov. Odteraz budeme lepšie pripravení radiť skupine, keď naše informácie a znalosti budú môcť chrániť internetových používateľov a pomáhať bojovať s kybernetickými skupinami,“ uviedol Righard Zwienenberg, ktorý reprezentuje ESET v Europole.

zdroj: TASR/AP, Mike Corder

 

2019

Poslanec NR SR  za Smer Ľuboš Blaha píše statusy a nakrúca o ESET-e video blogy, kde firmu obviňuje zo spolupráce s CIA, podplácania politikov, novinárov a mimovládnych organizácií. ESET sa bráni žalobou a vyvracia spoluprácu z CIA.

Blaha nie je jediný politik šíriaci konšpirácie. Líder strany Vlasť Štefan Harabin obvinil spoločnosť, že mu ukradla poznámky počas tlačovej konferencie. Neskôr svoje slová oľutoval.

zdroj: TASR

Na útočnú vlnu proti ESET-u sa pridáva aj vtedajší premiér Róbert Fico, ktorý sa vyjadril, že by chcel zákon obmedzujúci finančné skupiny typu ESET s názvom LEX ESET.

ESET oznamuje detaily o výstavbe svojho nového sídla ESET Campus na Patrónke. Kampus má spájať administratívne priestory, bývanie pre zamestnancov a študentov, obchodné priestory i športoviská.

ESET campus vizualizácia
zdroj: ESET

2020

ESET vyhráva súd s Blahom, poslanec musí zmazať nepravdivé statusy o antivírusovej firme. Konšpirácie sa ale nezastavujú.

Nadácia ESET, ktorú firma založila v roku 2012 a prostredníctvom nej podporuje popularizáciu vedy a techniky, rozvíjanie vzdelania a projekty občianskej spoločnosti, pomáha bojovať s COVID-19. Nadácia darovala Slovensku 100-tisíc testov na detekciu tohto ochorenia. 

„Sme pripravení spolupracovať so štátnymi laboratóriami, flexibilne reagovať na ich potreby a efektívne ich zásobovať. Potom, ako uspokojíme potreby Slovenských laboratórií, môžeme naše kapacity nasmerovať aj k iným krajinám, ktoré by naše produkty potrebovali,“ uviedli autori testu.

Nedávno prekonala spoločnosť ďalší míľnik. V tržbách prekonala po prvýkrát v histórií pol miliardovú hranicu. Informovala o tom spoločnosť v tlačovej správe.

zdroj: TASR/Dano Veselský. Richard Marko, Igor Matovič, Ján Mikas. Marko odovzdáva testy na detekciu COVID - 19 premiérovi

Článok bol pôvodne vydaný 8. júna 2020.

Zdroje: ESET, SME, Denník N, ESET Dokument

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá