Príbeh Jozefa Brhela: Oligarcha patrí k najbohatším Slovákom, roky je spájaný so Smerom

  • Po Norbertovi Bödörovi a ďalších sa polícia začala zaujímať o ďalšieho vplyvného človeka
  • Jozef Brhel, označovaný ako údajný mecenáš Smeru, nakoniec po výsluchu skončil na psychiatrii
  • Toto je jeho príbeh
Jozef Brhel
TASR/ Jaroslav Novák, TASR/Pavel Neubauer
  • Po Norbertovi Bödörovi a ďalších sa polícia začala zaujímať o ďalšieho vplyvného človeka
  • Jozef Brhel, označovaný ako údajný mecenáš Smeru, nakoniec po výsluchu skončil na psychiatrii
  • Toto je jeho príbeh

Donedávna sme o ňom až tak často nepočuli, a to aj napriek tomu, že Jozef Brhel patrí medzi najbohatších Slovákov. Magazín Forbes odhaduje jeho majetok na 200 miliónov eur. Za rok 2020 ho tiež zaradili do rebríčka 32 najbohatších ľudí na Slovensku, obsadil 18. miesto. Nie je však úplne jasné, čo všetko mu patrí. S mnohými firmami je spájaný, no jeho meno v nich nefiguruje.

Podnikať má v oblasti IT, energetiky či nehnuteľností, no jeho meno sa často spájalo s kedysi najsilnejšou stranou SMER-SD. Dnes sa o Jozefovi Brhelovi hovorí v súvislosti s akciou Mýtnik, kde je obvinený z prijímania úplatku a porušenia povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Mýtnik
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

V čase obvinenia sa mal nachádzať na ostrove v Karibiku. Po tom, čo sa vrátil zo zahraničia, šiel dobrovoľne vypovedať na policajné prezídium, kde sídli NAKA. Podľa informácií Televízie Markíza mal po niekoľkohodinovom výsluchu skončiť hospitalizovaný v Ružinovskej nemocnici na psychiatrickom oddelení. Zdravotné problémy mal mať podľa jeho advokáta už predtým. 

„Brhel je roky považovaný za jedného z blízkych ľudí Smeru a Hlasu a jeden z najvplyvnejších ľudí v neprehľadnom IT biznise so štátom, ktorý režírovali digitálni lídri Pellegrini a Raši,“ uviedla v stanovisku ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová, informuje TASR.

Začiatky u Mečiara v HZDS

Jozef Brhel vstúpil do verejného priestoru v 90. rokoch minulého storočia, začal sa angažovať v politickej strane HZDS. Počas Mečiarových vlád sa vypracoval až na štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Forbes, Markíza, .týždeň, aktuality.sk, SME, DenníkN, Plus jeden ďeň, Plus7dní, Trend, Hospodárske Noviny, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá