Príbeh Jozefa Brhela: Oligarcha patrí k najbohatším Slovákom, roky je spájaný so Smerom

  • Po Norbertovi Bödörovi a ďalších sa polícia začala zaujímať o ďalšieho vplyvného človeka
  • Jozef Brhel, označovaný ako údajný mecenáš Smeru, nakoniec po výsluchu skončil na psychiatrii
  • Toto je jeho príbeh
Jozef Brhel
TASR/ Jaroslav Novák, TASR/Pavel Neubauer
  • Po Norbertovi Bödörovi a ďalších sa polícia začala zaujímať o ďalšieho vplyvného človeka
  • Jozef Brhel, označovaný ako údajný mecenáš Smeru, nakoniec po výsluchu skončil na psychiatrii
  • Toto je jeho príbeh

Donedávna sme o ňom až tak často nepočuli, a to aj napriek tomu, že Jozef Brhel patrí medzi najbohatších Slovákov. Magazín Forbes odhaduje jeho majetok na 200 miliónov eur. Za rok 2020 ho tiež zaradili do rebríčka 32 najbohatších ľudí na Slovensku, obsadil 18. miesto. Nie je však úplne jasné, čo všetko mu patrí. S mnohými firmami je spájaný, no jeho meno v nich nefiguruje.

Podnikať má v oblasti IT, energetiky či nehnuteľností, no jeho meno sa často spájalo s kedysi najsilnejšou stranou SMER-SD. Dnes sa o Jozefovi Brhelovi hovorí v súvislosti s akciou Mýtnik, kde je obvinený z prijímania úplatku a porušenia povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Mýtnik
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

V čase obvinenia sa mal nachádzať na ostrove v Karibiku. Po tom, čo sa vrátil zo zahraničia, šiel dobrovoľne vypovedať na policajné prezídium, kde sídli NAKA. Podľa informácií Televízie Markíza mal po niekoľkohodinovom výsluchu skončiť hospitalizovaný v Ružinovskej nemocnici na psychiatrickom oddelení. Zdravotné problémy mal mať podľa jeho advokáta už predtým. 

„Brhel je roky považovaný za jedného z blízkych ľudí Smeru a Hlasu a jeden z najvplyvnejších ľudí v neprehľadnom IT biznise so štátom, ktorý režírovali digitálni lídri Pellegrini a Raši,“ uviedla v stanovisku ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová, informuje TASR.

Začiatky u Mečiara v HZDS

Jozef Brhel vstúpil do verejného priestoru v 90. rokoch minulého storočia, začal sa angažovať v politickej strane HZDS. Počas Mečiarových vlád sa vypracoval až na štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva.

Na začiatku nového milénia sa však rozhodol zo strany vystúpiť a stal sa nezávislým poslancom. Odvtedy mal mať blízko k novovzniknutej strane SMER-SD.

Brhel
zdroj: TASR/Štefan Puškáš

„Pre ľudí ako Ivan Kiňo, Ján Gabriel či Jozef Brhel bol Smer vedľajšou investíciou, ak by sa HZDS po voľbách nedostalo do vlády,“ povedal pre .týždeň v októbri 2005 vtedajší poslanec za HZDS Jaroslav Jaduš.

Po tom, čo opustil parlament, sa Brhel začal naplno venovať podnikaniu v oblasti informačných technológií a energetiky.

Zmluvy za stovky miliónov

Ako písali investigatívni novinári Marek Vagovič a Ján Kuciak v roku 2015, po nástupe prvej Ficovej vlády vzniklo minimálne šesť firiem, ktorým sa začalo dariť v biznise so štátom.

Boli to Alter Energo, Pow-en, ENE-TEP, Comenerg, Sevitech, DWC Slovakia, v ktorých mal Brhel vystupovať ako akcionár. Rovnako vstúpil aj do spoločnosti Sféra. Do jeho podnikateľskej skupiny patrila aj firma Vupex.

zdroj: Finstat

Kuciak s Vagovičom zistili, že podľa Centrálneho registra zmlúv a Vestníka verejného obstarávania získali firmy s vplyvom Jozefa Brhela počas Ficových vlád zmluvy za približne 271 miliónov eur.

V rokoch 2006 – 2010 išlo o kontrakty za takmer 85 miliónov eur. Od volieb 2012 sa dostala Brhelova skupina k ďalším štátnym zákazkám za vyše 186 miliónov eur. Ako však dodávajú, Jozef Brhel svoje akcie, dcérske firmy či pôžičky často zakrýval, takže táto suma nemusela byť konečná.

zdroj: Finstat

Potom, čo Brhela ho zatkla NAKA, sa vzdal všetkých výkonných funkcií vo svojich firmách.

Medzi ne patrí aj investičný fond  ZMJ SICAV. Ten prednedávnom kúpil 67-percentný podiel vo fínskej spoločnosti Solarwind Oy, ktorá sa zameriava na development energetických projektov. 

Fond ZMJ SICAV pôsobí prostredníctvom svojich spoločností vo Fínsku už niekoľko rokov. V roku 2016 postavil v oblasti Posio, približne sto kilometrov od polárneho kruhu, veternú elektráreň s výkonom 23 megawattov.

Marek Vagovič: Fico rozdáva údery na všetky strany. Ak si polícia bude robiť svoju prácu, bude mať s Kaliňákom čo vysvetľovať (ROZHOVOR)

Výška investície bola 45 miliónov eur. Aktuálne okrem najnovšej akvizície vo Fínsku vlastní a developuje projekty veterných elektrární Iiti a Suonenjoki, spolu s výkonom približne 74 megawattov. Celkový investičný náklad týchto dvoch projektov je približne 70 miliónov eur.

Práca pre ministerstvá pod vedením Smeru

Vyhrať tendre sa mu podarilo na Ministerstve obrany pod vedením Jaroslava Bašku, ale aj na Ministerstve práce na čele s Vierou Tomanovou či Ministerstve financií, ktorému vtedy šéfoval Kažimír. Všetci boli nominanti strany SMER-SD.

Práve s Kažimírom sa mal Jozef Brhel spoznať už počas vysokej školy, ako priznal v rozhovore pre Trend bývalý minister.

kažimír
zdroj: TASR/Martin Baumann

 Zaujímavé zákazky sa mu však podarilo získať aj na Slovenskej akadémii vied či Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústave, ktorá bola pod vedením ministerstva hospodárstva. Šéfoval mu Ľubomír Jahnátek (SMER-SD).

Z verejne dostupných údajov tak investigatívni novinári vyčítali, že počas Ficových vlád uzavreli Brhelove firmy so štátom 129 zmlúv.

Podľa informácií týždenníka Trend sa v roku 2018 Brhel začal vo svojich firmách sťahovať do úzadia. Podiely vo firmách od neho kupovali jeho manažéri.

Z IT firiem Sevitech a DWC Slovakia odišiel v snahe dištancovať sa od spolitizovanej spolupráce so stranou SMER-SD. Pre obavy z poklesu výnosov IT firiem na Slovensku sa tak mal začať orientovať na zahraničný trh.

Ukradnuté milióny a skorumpovaná spravodlivosť. Poznáš najväčšie kauzy Slovenska?

Podľa voľne šíriaceho sa spisu Gorila, Brhel mal byť jedným z mecenášov tejto strany. 

Haščák vymenúva 5 akcionárov SMER-u: Juraj Široký, Vladimír Poór, Martin Glváč (Fedor Flašík), Jozef Brhel a Ivan Kiňo. Okrem Glváča a Brhela (Haščák ho ako jediného osobne nepozná) sú to všetko neschopní ľudia,“ uvádza sa v spise.

Kaliňákov blízky človek

Sú dve podnikateľské krídla v Smere. Jedno reprezentuje Kaliňák a druhé Pavol Paška. Za Kaliňákom je Jozef Brhel a za Paškom Juraj Široký,“ povedal v minulosti pre denník SME nemenovaný zdroj z prostredia Smeru.

Brhelovu náklonnosť ku Kaliňákovi opisuje aj novinár Marek Vagovič vo svojej knihe Vlastnou hlavou. Jeden zo zdrojov mu totiž prezradil, že Kaliňák si s Brhelom veľmi dobre rozumie. Keď novinár túto informáciu overoval, obaja zainteresovaní mu ju potvrdili.

Spoznali sme sa po voľbách 1998, máme priateľské vzťahy. Jeho právna kancelária ma zastupovala v istej veci,“ povedal o Kaliňákovi oligarcha Brhel. „V parlamente sme často komunikovali. Je to veľmi múdry človek, ktorý má zaujímavé názory,“ dodal Kaliňák.

zdroj: TASR/ Martin Baumann

Vagovič tiež komunikáciu a konfrontáciu Brhela so smerom neskôr v knihe opisuje nasledovne: „Keď som sa Brhela v októbri 2005 spýtal, či je pravda, že je jedným z akcionárov Smeru, rezolútne to odmietol. ,Ja že podporujem Fica? Politicky sa už neangažujem. Poznám nejakých ľudí v Smere, tie vzťahy sú však skôr platonické.‘ O mesiac neskôr sa jeho syn Jozef stal župným poslancom Ficovej strany v Bratislavskom samosprávnom kraji.“

O spojitosti Kaliňáka s Brhelom písal aj zavraždený novinár Kuciak pre portál aktuality.sk. Konkrétne v kauze Kovošrot.

Išlo o zadlžený podnik, ktorý sám na seba vyhlásil konkurz. Hodnotu spoločnosti vyčíslil konkurzný správca na vyše 50 miliónov slovenských korún, pričom za najcennejšie sa považovali jeho lukratívne pozemky v širšom centre Bratislavy. 

Od krčmára po najsexy poslanca, ktorého milovali aj novinári. Ako sa z Roberta Kaliňáka stala ikona najväčších káuz

Už v prvom kole sa našiel záujemca, ktorý túto čiastku ponúkol, no podnik nezískal. Za 25 miliónov korún, teda ani nie polovicu vyčíslenej hodnoty, získala Kovošrot spoločnosť Krupp, ktorej vlastníkom a konateľom bol Robert Kaliňák.

Ján Kuciak potom zistil, že Kaliňák previedol väčšinu majetku Kovošrotu na luxemburskú schránku C.O.M.I. Holding. Za touto firmou stál syn Jozefa Brhela.

Zákazky si vyberali fixkami

Dnes Jozef Brhel čelí obvineniu z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku a z prijímania úplatku. Štátu mal spôsobiť škodu až 42 miliónov eur na IT zákazkách pre Finančnú správu, ktorej vtedy šéfoval František Imrecze. Brhelovi tak hrozí 15 rokov väzenia.

Podľa Denníka N, do celej kauzy má byť zapletený cez firmu Allexis, ktorú formálne vlastní bratislavský podnikateľ Michal Suchoba. Jozef Brhel mal však v tejto firme podľa bývalého viceprezidenta finančnej správy Daniela Čecha získať finančný podiel. Brhel a Suchoba sa mali s Imreczem poznať osobne a spolu mali postupy pri zabezpečovaní IT zákaziek pre Finančnú správu konzultovať. 

Mýtnik
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Do korupcie má byť Jozef Brhel zapletený aj so svojím bratom Petrom. Ten sa momentálne nachádza v cele predbežného zadržania, keďže je tiež obvinený v kauze Mýtnik. 

Do výpovede proti Brhelovcom sa mal zapojiť bývalý riaditeľ sekcie ekonomiky finančnej správy Martin Fleischer. Bratia si podľa výpovede mali vyberať štátne zákazky zvýrazňovačom.

Fleischer ich mal navštíviť v prenajatých kanceláriách hotela Doubletree by Hilton, kde im ukázal zoznam verejných obstarávaní.

AKCIA MÝTNIK: Kto je obvinený Michal Suchoba, ktorý vlastní jeden z najluxusnejších domov v Bratislave?

„Následne Peter Brhel po tom, ako označil farebne červenou v prípade informačných systémov a zelenou ďalšie záujmové oblasti, v ktorých mali záujem, aby verejné obstarávania vyhrali ich spriaznené spoločnosti, s výnimkou tých, o ktoré nebol záujem, odovzdal takto upravený zoznam v jednom vyhotovení Martinovi Fleischerovi a v jednom vyhotovení si ho ponechal,“ uvádza znenie výpovede Denník N. „V podstate to znamenalo, že Peter Brhel označil takmer všetky položky, ktoré budú riešené v ich réžii.“

Za to všetko mal Martin Fleischer získať úplatok vo výške 5-tisíc eur.

Rodinné väzby aj vila v Chorvátsku

Polícia ešte pred príchodom Jozefa Brhela na Slovensko obsadila hotel Doubletree by Hilton, kde mal Brhel kancelárie. Tento hotel patrí podnikateľovi Jurajovi Širokému, ktorý zase pred rokmi figuroval v kauze Váhostav.

Okrem toho sú títo dvaja podnikatelia spojení aj rodinnými väzbami, ako upozorňuje Plus jeden deň. 

Syn Jozefa Brhela si totiž zobral za ženu dcéru Juraja Širokého, ktorá predtým pracovala ako asistentka poslanca zo strany SMER-SD Ľuboša Martináka. Jozef Brhel mladší sa venuje podnikaniu, rovnako, ako otec. V mnohých firmách vystupovali spoločne.

Brhel
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

O súkromí obvineného oligarchu sa však stále vie málo. Napriek tomu sa podarilo Plus 7 dní vypátrať luxusnú vilu na chorvátskom ostrove Krk, ktorá by rodine Brhelovcov údajne mala patriť. Aj keď sa k svojmu majetku odmietli vyjadriť, novinárom sa podarilo získať aspoň výpoveď susedy.

 „Podľa mňa sú Brhelovci slušní, tichí ľudia,“ hovorí susedka. „Nemôžem na nich povedať jedno krivé slovo. Na Krk chodievajú tak na desať dní viackrát za leto a vidím, že žijú ako spokojná rodinka. Posedia si spolu, večerajú v záhrade. Obzvlášť mám rada pani Brhlovú, je to milá, zhovorčivá pani.“

O Brhelovom súkromí sa tak vie iba málo. Potom čo bol obvinený však priletel z dovolenky súkromným lietadlom a dobrovoľne išiel vypovedať na NAKA. Podľa najnovších informácií by sa Brhel mal momentálne nachádzať na psychiatrickom oddelení Ružinovskej nemocnice, kde skončil po niekoľkohodinovom výsluchu. 

Zdroje: Forbes, Markíza, .týždeň, aktuality.sk, SME, DenníkN, Plus jeden ďeň, Plus7dní, Trend, Hospodárske Noviny, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech