Príbeh krajiny, ktorá prekonala desivú druhú vlnu, našla recept a dnes si ľudia na pláži užívajú slobodu

  • Na konci leta sa COVID-19 začal v Izraeli nekontrolovane šíriť
  • Od 18. septembra vláda pristúpila na druhý celoštátny lockdown, ktorý trval mesiac
  • Dnes sa opatrenia postupne uvoľňujú a Izraelu pribúda denne značne nižšie množstvo nakazených
lockdown tel aviv izrael polícia
Lockdown, Tel Aviv, Facebook/Israel Police
  • Na konci leta sa COVID-19 začal v Izraeli nekontrolovane šíriť
  • Od 18. septembra vláda pristúpila na druhý celoštátny lockdown, ktorý trval mesiac
  • Dnes sa opatrenia postupne uvoľňujú a Izraelu pribúda denne značne nižšie množstvo nakazených

Síce sa druhá vlna COVID-19 v Izraeli vyvíjala vcelku pozitívne, krajina zažila na konci leta obrat. Situácia sa začala rýchlo zhoršovať a denne pribúdali tisícky nakazených. Izrael tak pristúpil k celoštátnemu lockdownu. Ako Worldometers uvádza, v polovici septembra pribúdalo v 8,9-miliónovom Izraeli približne 4 000 prípadov denne. Raz sa počet nakazených vyšplhal až na 11 000 ľudí.

Podľa názoru odborníkov z izraelských univerzít, krajina zlyhávala hlavne v oblasti zberu kľúčových dát, odkiaľ sa nákaza šíri. Na trasovanie nakazených bola využívaná technológia, ktorú pôvodne izraelská rozviedka Šin Bet využívala na sledovanie osôb podozrivých z terorizmu. Táto technika sa však ukázala ako nepresná, skreslená a oneskorená.

Situáciu sa snažili zachrániť semaforom

Nakoľko sa nákaza začala nekontrolovane šíriť, bol vypracovaný strategický plán pre boj so šírením pandémie. Ako uvádza Times of Israel, tento plán vypracoval Ronni Gamzu, nový vládny koordinátor pre boj s epidémiou. Strategický plán dostal pomenovanie Magen Israel – Štít Izraelu a kládol dôraz predovšetkým na správne fungovanie ekonomiky aj počas pandémie.

Krajina zaviedla známu stratégiu boja. Išlo o semafor, ktorý poznáme aj na Slovensku. Ten závisel na niekoľkých parametroch a pre každú farbu platili inak prísne obmedzenia, ktoré sa týkali hlavne počtu ľudí na zhromaždeniach, svadbách, pohreboch a bohoslužbách.

V miestach označených červenou mal byť zavedený úplný lockdown, čo znamená zákaz vychádzania, uzavretie škôl a tiež obchodov, či služieb. Jednoducho malo byť uzavreté všetko mimo základných potrieb. Ešte vtedy sa predpokladalo, že sa krajina aspoň na nejaký čas vyhne celoštátnej karanténe.

Zákaz vychádzania ďalej ako 1 kilometer od domu 

Čísla nových prípadov však rapídne rástli aj naďalej. Od 18. septembra teda vláda pristúpila na druhý celoštátny lockdown. Celoštátne karanténne opatrenia sa týkali uzavretia škôl, obmedzenia prevádzok a hlavne zákazu vychádzania. To bolo povolené len do jedného kilometra od domu.

Taktiež boli zrušené bohoslužby. Synagógy boli zavreté a modliť sa bolo možné len do vzdialenosti jedného kilometra od domova. V prípade modlenia sa v skupine, zúčastniť sa ho mohlo len 20 členov. Rovnaké podmienky platili aj pre demonštrácie. Lockdown mal pôvodne platiť tri týždne, bol však predĺžený.

Zdá sa, že celoštátny lockdown krajine pomohol a nákaza sa opäť dostala pod kontrolu. Opatrenia sa začali uvoľňovať 18. októbra, pretože čísla nových prípadov značne klesli. To potvrdila aj Jana Khahil, ktorá žije v Izraeli: „Krajina prejavuje znaky poklesu rozsahu a tempa nákazy. Pred lockdownom boli dni, kedy sa počet nakazených vyšplhal na 9 000, dokonca raz na 11 000, posledné dni sú čísla značne nižšie,“ opísala Jana.

Čísla začali rapídne klesať

Podľa Worldometers počet nových prípadov počas posledného týždňa viditeľne klesal. Pričom ešte v pondelok 19. októbra pribudlo 1 767 nových prípadov, v piatok 23. októbra sa počet nových prípadov zredukoval na 573.

Včera pribudlo v Izraeli 826 nových prípadov. Na ochorenie zomrelo 11 pacientov, avšak vyliečilo sa 1 387 ľudí. Počet nových prípadov sa oproti minulého týždňu o čosi zvýšil, napriek tomu si krajina plní cieľ, ktorým bolo dostať sa pod hranicu 1 000 prípadov.

graf covid korona izrael
zdroj: https://www.worldometers.info/printscreen

Aj napriek číslam, ktoré mnohé krajiny môžu Izraelu závidieť, stále tu platia opatrenia vo všetkých oblastiach. V exteriéri je povolené zhromažďovanie maximálne 20 ľudí, v interiéri o polovicu menej. Rúška sú stále povinné.

Ako Jana ozrejmila, nevyhnutné sektory, medzi ktoré patria zdravotníctvo a potravinový priemysel fungujú nepretržite. Trhy, kiosky, kaderníctva a fitnesscentrá ostávajú zatvorené. Verejná doprava premáva naplno, pri súkromnej sú v jednom vozidle povolené len tri osoby.

Jana tiež priblížila fungovanie školstva počas opatrení. Ako opisuje, táto oblasť je logisticky nedoriešená, nakoľko chýbajú priestory a personál. „Školstvo je najhoršie fungujúci segment, nie sú pripravené plány na logistické zvládnutie rozdelenia žiakov, pre distančné vzdelávanie chýba vybavenie a infraštruktúra, hlavne v sociálne slabých komunitách,“ vysvetlila Jana.

Situácia sa líši v rôznych komunitách

Izrael je však spoločensky veľmi diverzifikovaná krajina, takže sa niektorým skupinám a komunitám darí získavať výnimky. Ako Jana potvrdila, deje sa to kvôli nestabilite vlády, ktorá je za riadenie krízy vzniknutej pandémiou zodpovedná. Percentá a čísla nákazy sú teda odlišné v rôznych komunitách.

V tejto krajine žije stovky etnických a náboženských komunít, avšak väčšina prijala fakt, že COVID-19 je reálne ochorenie a správanie populácie je jedným z prostriedkov znižovania šírenia nákazy. „Veľká časť verejnosti je disciplinovaná, dokonca aj mnohotýždňové protesty boli na čas lockdownu zreorganizované,“ povedala Jana a dodala, že napriek tomu niektoré komunity dodnes porušujú obmedzenia.

Dôsledky správania sa komunít, ktoré nedodržujú opatrenia budú viditeľné časom. Od uvoľnenia lockdownu prešlo niekoľko dní a ako Jana tvrdí, v Izraeli zatiaľ vládne chaos. Zrušenie kilometrového vzdialenia sa od domu je však úľavou pre všetkých. 

Ako Times of Israel uvádza, miera pozitívnych výsledkov testov, ktorá sa všeobecne zvyšuje s poklesom počtu testov tiež dosiahla nízku hodnotu, približne 2,8 percenta zo 14 149 testov. Koncom septembra bola miera pozitivity okolo 15 percent. Izrael teda ukázal, že lockdown bol správne riešenie a pomohol ku zmierneniu šírenia nákazy.

Zdroje: Worldometers.info, Timesofisrael.com, Abc.net

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá