Príbeh mladého Kaliňáka: Ako sa zo správcu sociálnych sietí stal podpredseda Smeru, do ktorého Fico vkladá nádeje

  • Do Smeru sa dostal ako administrátor facebookových profilov Roberta Fica či Ľuboša Blahu
  • Jeho strýko Robert Kaliňák bol podľa neho najlepší minister vnútra
  • Minulý rok ho Robert Fico vymenoval za jedného z podpredsedov Smeru
  • Erik Kaliňák dnes patrí medzi najsledovanejších politikov na Slovensku
Erik Kaliňák
FB/ Erik Kaliňák
  • Do Smeru sa dostal ako administrátor facebookových profilov Roberta Fica či Ľuboša Blahu
  • Jeho strýko Robert Kaliňák bol podľa neho najlepší minister vnútra
  • Minulý rok ho Robert Fico vymenoval za jedného z podpredsedov Smeru
  • Erik Kaliňák dnes patrí medzi najsledovanejších politikov na Slovensku

Mladý, len 30-ročný Bratislavčan, ktorý kedysi spravoval sociálne siete Roberta Fica a Ľuboša Blahu, je dnes je politikom. Má známky „YouTubera“, ale najmä predstavuje mladú posilu Smeru. Je totiž jeden z podpredsedov strany.

O Robertovi Kaliňákovi povedal, že bol najlepší minister vnútra, a to aj napriek tomu, že má za sebou množstvo káuz, je s ním spájané meno Ladislav Bašternák, únos Vietnamca a určite si spomenieš aj na prípad Hedvigy Malinovej.

Každopádne to, že si myslí, že bol najlepší, mu môžeme odpustiť. Je predsa jeho synovec. Erik Kaliňák sa zo správcu sociálnych sietí dostal až do predsedníctva strany Smer-SD. Vzišiel z mládežníckej politiky, bol súčasťou Mladých sociálnych demokratov (mládežníci otvorene podporujú Smer na čele s Robertom Ficom).

Vlani pred parlamentnými voľbami Fico povedal, že sa chce obklopiť mladými ľuďmi. Pravdepodobne mal na mysli Erika Kaliňáka a Igora Melichera. Tento sen sa mu splnil a chlapci sa stali smerákmi.

zdroj: FB Erik Kaliňák

Kaliňáka nahradil Kaliňák

Potom, čo Erik Tomáš odišiel k „susedom“ z Hlasu, sa mladý Kaliňák chopil šance a stal sa hlavným propagandistom Smeru.

V minuloročných voľbách ako 28-ročný kandidoval za Smer na poslednom 150. mieste. Hlas mu odovzdalo 3 973 voličov, no v praxi sa na preferenčné hlasy prihliada len vtedy, keď dosiahnu aspoň tri percentá z celkovo odovzdaných hlasov strane, za ktorú kandidujú. Erik percentá nedosiahol, preto mandát nezískal a stal sa len náhradníkom.

Nič to však nemení na tom, že sa spolu s Ľubošom Blahom, ktorému spravoval Facebook, stali podpredsedami strany. Okrem nich tento post zastupuje Juraj Blanár, Ladislav Kamenický a Richard Tkáč.

Robert Fico totiž minulý rok ohlásil štart generačnej obmeny a do týchto pánov vložil budúcnosť strany. Kaliňáka v podstate nahradil Kaliňák. Venovať by sa mal mladým ľuďom, Blaha zas vzdelávaniu.

Vzhliada k Ficovi

Erik si vraj Ficovu dôveru získal tým, že bol šikovný pri práci so sociálnymi sieťami. Mladý podpredseda strany v začiatkoch svojej kariéry povedal, že by nebolo „od veci“, sústrediť sa na sociálnu sieť TikTok, ktorá medzi mladými ľuďmi letí. V jednom z rozhovorov tvrdil, že žiadne médium Smeru nemôže byť cudzie.

Pre magazín Business Soirée na otázku, či už nie je Fico za zenitom, povedal, že v krajine plnej schopných politikov a silných osobností by bolo možné povedať, že áno.

 „No my sme na Slovensku a po roku vlády Igora Matoviča si aj tí najväčší odporcovia Roberta Fica naplno uvedomili jeho kvality, ako sú odbornosť, pracovitosť či profesionalita. To z neho robí špičkového politika, ktorý ešte určite nepovedal posledné slovo.“

zdroj: FB Smer - SD

Strýko mu stránku podaroval

Mladý Kaliňák bol niekoľkokrát nazvaný novým Gorduličom. Politickú scénu sa snaží komentovať humorným spôsobom. Prehnaná gestikulácia a mládežnícky vzhľad má opäť zaujať najmä mladšiu generáciu. V súčasnosti jeho facebookovú stránku sleduje viac ako 67-tisíc ľudí, na Instagrame má necelých 4 000 sledovateľov.

Portál Plus 7 dní píše, že facebookovú stránku zdedil po strýkovi, takže prebral všetkých fanúšikov, ktorých si dlhoročný minister nazbieral. „Kaliňák ako Kaliňák, načo riešiť budovanie imidžu nanovo, keď sa dá vyťažiť z priezviska a rodinného dedičstva,“ píše denník. 

Mladý nádejný politik však jeho stránku zakladal a prevzatie vraj so strýkom prekonzultoval. „Ľudia, ktorí s týmto našim rozhodnutím neboli spokojní, zo stránky odišli.“ Jeho popularita rastie, o čom svedčí aj to, že patrí medzi najsledovanejších politikov. Viac fanúšikov má zo Smeru už len Ľuboš Blaha a Robert Fico. Niet žiadnych pochýb, že ich čoskoro doženie.

Bude nový Gordulič?

Jeho videá pravidelne zdieľa facebooková stránka Smeru a on na oplátku zdieľa tie ich. Zabávač Ján Gordulič povedal, že si pozrel niekoľko videí, ktoré mu vraj vyhodila reklama. „Koľko si zaplatíš, toľko máš. Podľa mňa je to takto,“ povedal pre portál Plus 7 dní.

Čo si myslí o tom, že jeho tvorbu v rámci relácie Ťažký týždeň porovnávajú s Erikovou? „My vtipkujeme o veciach, ktoré sú aktuálne. Viete, keď niekto stále hovorí to isté a vysvetľuje veci rovnako, už nám to nestojí za komentár. Už sa na tom ani nesmejem,“ reagoval tým na ťažké časy, v ktorých sa sociálna demo­kracia v rukách Roberta Fica nachádza.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Erik Kaliňák (@kalinakerik)

Nástupca Roberta Fica

Svojho strýka ešte ako malý chlapec občas sprevádzal v parlamente. Fico ho nie raz označil za jeho zástupcu a potenciálneho lídra. V rozhovore s Igorom Melicherom Erik odpovedal, že to je len doťahovanie. V zákulisí vraj Ficovi často hovorí, že je ešte len mladý politik.

„V jeho veku politici len začínajú. To znamená, že má pred sebou ešte veľkú budúcnosť a on mi to asi tak na oplátku vracia, ale ak sa na to pozriem zo zdravej vzdialenosti a zvonku, keďže strana Smer sa profiluje ako rustikálna, národnostná, slovenská sociálna demokracia, tak ja, ako rodený Bratislavčan, de-facto Rusín s bulharskými koreňmi, som ideálny kandidát,“ zasmial sa na svojej odpovedi.

Po odchode staršieho Kaliňáka z politiky prišiel mladý, vitálny a nepopierateľne ambicióznejší, ktorý tvrdí, že chce pokračovať v politike svojho strýka. Hovorí o sebe, že je ľavicový sociálny demokrat. „Myslím si, že politiku robil dobre, ale mal lepšie právne znalosti. Ja som vyštudoval filozofiu, ale možno o niečo budem kreatívnejší ako on.“

Erik si myslí si, že Robert Kaliňák bol najlepším ministrom vnútra, povedal to aj pre denník Sme. Robert Fico je zase podľa neho väčší bojovník ako Peter Pellegrini, ktorý zo Smeru odišiel a založil stranu Hlas. „Na ňom vidieť, že občas nechce bojovať, pretože je slabší sociálny demokrat ako Fico.“

Príbeh Miloša Zemana: Spasiteľ ČSSD i pomstychtivý a vulgárny prezident, ktorý ťahá za nitky a má blízko k Putinovi

Drogy Kaliňák neberie

S menom Kaliňák sa okrem káuz spájajú aj obvinenia z korupcie či vtipy o užívaní drog. Exminister sa však pre médiá niekoľkokrát vyjadril, že nikdy žiaden kokaín nebral. Erik si dokonca myslí, že nepije ani alkohol.

„Drogy nepripadajú do úvahy. Jedinou našou závislosťou je cukor. Diskreditácia je súčasťou politiky a na môjho strýka padli drogy. Sú medzi nami aj iní politici, o ktorých sú tie chýry omnoho silnejšie, no médiá sa o nich nezaujímajú,“ myslí si mladý podpredseda.

Podľa Erika Kaliňáka by v najbližších voľbách nemala byť problémom ani dekriminalizácia marihuany. Tvrdí, že aktuálne majú ľudí, ktorí o tom často rozprávali.

Erik Kaliňák si myslí, že dekriminalizácia marihuany je na mieste. Fica považuje za bojovníka

Erik má so svojím strýkom veľmi dobrý vzťah. V čase, keď ešte Robert nemal deti, rozmaznával synovca. Keď mal 18 rokov, dostal do daru byt na Borodáčovej ulici v Bratislave. Erik to priznal aj pre Plus 7 dní. „Jedenapolizbový byt som dostal do daru na 18. narodeniny od svojho strýka a zároveň krstného otca Roberta Kaliňáka,“ hovorí mladý podpredseda Smeru.

Zaujímavosťou je, že Erikovým susedom je aj samotný exminister. Kým Erik a jeho rodičia majú nehnuteľnosti na druhom podlaží, exminister vlastní byt na štvrtom.

Zdroje: Business Soiree, Plus 7 dní, SME, Startitup

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech