Príbeh špióna z Prešova, ktorý bol nepriateľom označený za najlepšieho a najnebezpečnejšieho v strednej Európe

  • Z obkľúčeného mesta sa cez zákopy a ostnaté drôty dostal za nepriateľskú líniu
  • Ukradol obranné plány nepriateľa, za čo ho vyznamenal nemecký cisár
  • Po rozpade Rakúsko-Uhorska začal slúžiť novej vlasti, Česko-Slovensku
  • Po prevalení jeho príbehu dostal ponuku aj od agentov USA
pión prvá svetová vojna Miklós Soltész
Unsplash/ Craig Whitehead a Historic-uk.com
  • Z obkľúčeného mesta sa cez zákopy a ostnaté drôty dostal za nepriateľskú líniu
  • Ukradol obranné plány nepriateľa, za čo ho vyznamenal nemecký cisár
  • Po rozpade Rakúsko-Uhorska začal slúžiť novej vlasti, Česko-Slovensku
  • Po prevalení jeho príbehu dostal ponuku aj od agentov USA

Aj Slovensko má vlastného Jamesa Bonda, no na rozdiel od fiktívneho slávneho britského agenta, príbeh toho nášho je skutočný. Reč je o Prešovčanovi Miklósovi Soltészovi, ktorý bol tajným agentom. Najskôr v službách Rakúsko-Uhorska, neskôr prvej Česko-Slovenskej republiky.

Keby sa mu po odchode do USA pozdávala ponuka amerických filmárov, ktorí mu za natočenie jeho neuveriteľného príbehu z knihy Memoirs of a Spy (Spomienky špióna) ponúkali 10 000 vtedajších dolárov, mal by náš rodák svoj vlastný film a zrejme by bol podstatne známejší.

V príbehu nechýba akcia, prienik za nepriateľskú líniu, krádež dôležitých dokumentov a tesné uniknutie smrti, ale aj dolapenie „najlepšie vycvičeného a najnebezpečnejšieho agenta strednej Európy“ – ako ho označil prokurátor na súde u nepriateľa.

zdroj: Unsplash/ Sergiu Nista

Dar jazykov mu zabezpečil život Jamesa Bonda

O Soltészov život špióna sa do značnej miery postaral jeho strýko Emmery Tirkowsky, ktorý pôsobil vo vojenskej rozviedke. Údajne hľadal cestu, ako chlapca ochrániť pred blížiacou sa mobilizáciou a náborom mladých mužov do armády pred začiatkom prvej svetovej vojny.

Hovorím plynule po maďarsky, slovensky, poľsky, rusky, srbsky, česky, rusínsky, chorvátsky, nemecky a francúzsky. Trochu viem aj z rumunčiny a jidiš,“ odpovedal Soltész strýkovi, keď sa ho pýtal na jazyky.

Bolo rozhodnuté. Nadaný mladík z Prešova pôjde na štúdium za vojenského zveda. Emmery Tirkowsky zrejme nečakal, že vojna bude trvať tak dlho a že jeho mladý synovec bude zo školy povolaný priamo do akcie.

To, čo následne zažíval počas prvej svetovej vojny a akému nebezpečiu bol počas svojich misii vystavený, totiž malo od údajnej strýkovej snahy ochrániť ho, naozaj veľmi ďaleko.

zdroj: Wikimedia.org. Mapa, kto proti komu bojoval v 1. svetovej vojne

Kým sa však jeho výcvik, počas ktorého zoči-voči nespoznal žiadnych spolužiakov, keďže na hodinách všetci nosili na tvárach masky, skončil, vojna sa ešte len rozbiehala a stále iba 18-ročného Soltésza stiahli späť do oblasti dnešného východného Slovenska, keďže skvele ovládal nielen jazyky tamojšej pestrej zmesi národností, rozumel i nepriateľovi (Rusom) a dobre sa tiež orientoval v karpatskom teréne.

Nasadenie ho čakalo okamžite. V prestrojení za židovského potulného obchodníka mal prejsť na územie nepriateľa,“ písal o našom špiónovi aj magazín Forbes.

Za nepriateľskou líniou

Soltész vo svojej knihe spomína napríklad na obliehanie mesta Przemyśl, ktoré kedysi patrilo k ríši Habsburgovcov a dnes ho nájdeme na juhovýchode Poľska. Bola to v podstate pevnosť, opevnené mesto, ktoré malo zabrániť prípadnému vpádu ruských vojsk a zabrzdiť ho pri pochode smerom na západ.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Forbes, New Yorker, Memoirs of a Spy, Wikipedia (anglická verzia)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá