Pribúdajú symptómy pri COVID-19. Superpočítače odhalili, čo sa za nimi skrýva

  • COVID-19 je podľa vedcov okrem respiračného ochorenia aj vaskulárne
  • superpočítače skúmali genetické informácie pacientov z Wuchanu
covid (4)
Unsplash.com/Engin Akyurt, Robina Weermeijer
  • COVID-19 je podľa vedcov okrem respiračného ochorenia aj vaskulárne
  • superpočítače skúmali genetické informácie pacientov z Wuchanu

Dlhodobým skúmaním nového koronavírusu sa vedci snažili prísť na to, prečo ochorenie postihuje rôzne ľudské orgány a zároveň sa snažili vysvetliť, prečo má stále viac príznakov. Potvrdil to portál Business Insider pred niekoľkými hodinami. 

Vaskulárne namiesto respiračné?

Laboratórne superpočítače analyzovali vzorky pľúcnych tekutín deviatich pacientov s vážnym štádiom koronavírusu. Pacienti pochádzali z oblasti Wuchan, ktoré bolo epicentrom vzniku nového koronavírusu. V laboratóriu v Oak Ridge v Tenessee skúmali superpočítače genetické informácie spomínaných pacientov a výsledok bol prekvapujúci.

Vedúci výskumného tímu Dan Jacobson potvrdil, že v ľudskom tele sa odohráva tzv. bradykinínová búrka. Látka bradykinín reguluje krvný tlak. Pre kanadský spravodajský portál CTV News sa vyjadril, že imunitné bunky bežne zostanú v cievach, no môžu sa vsakovať do okolitého tkaniva a spôsobiť zápal.

Výskumný tím sa ďalej domnieva, že pokiaľ sa takýto jav môže objaviť v pľúcach človeka, môže sa automaticky objaviť aj v iných orgánoch. Preto sa podľa nich nový koronavírus vyznačuje početnými príznakmi, ku ktorým patrí, podobne ako pri chrípke, bolesť svalov a nevoľnosť. 

Ďalšími sú napríklad strata čuchu a chuti.

Teória dokazuje, že nákaza COVID-19 nemusí byť ultimátne škatuľkovaná ako respiračné ochorenie. Keďže v tele sa môžu vyskytnúť aj krvné zrazeniny, zapálené cievy a porušené cievy, môžu pacienti dostať mozgovú príhodu či trpieť poškodením srdca.

Aby sa ľahšie infiltroval

Superpočítače zistili, že hodnoty enzýmu ACE2 sa u pacientov zvýšili 200-násobne. Vírus aktívne ovplyvňuje telo pacienta a tak sa dokáže do organizmu opätovne infiltrovať. Pacienti nakazení koronavírusom môžu vo zvýšenej miere produkovať kyselinu hyalurónovú. Ak sa táto zmieša s tekutinou v pľúcach, môže mať pacient pocit, akoby sa nadýchol vakom plným želatíny. To spôsobuje dýchacie ťažkosti.

V nedeľu sa testovalo menej, pribudlo len 48 prípadov koronavírusu

Bradykinínová búrka môže spôsobiť únik tekutín z ciev v mozgu, čo je vysvetlením pre neurologické príznaky, zmätenosť, bolesť hlavy, malátnosť či zahmlievanie. 

Bolesť svalov a tela je zase príznakom zápalu v tele, opuchu alebo bolesti svalov a končatín. 

Tím doktora Jacobsona nie je prvý, ktorý s teóriou prišiel. Na to, aby sa jeho súvislosť s ochorením COVID-19 potvrdil, musia vykonať niekoľko klinických štúdií. 

Zdroje: businessinsider.com, ctvnews.ca, alifesciences.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK