Pribudlo 1 855 nakazených a desiatky úmrtí. Putin diskutoval o registrácii ruskej vakcíny s lídrami EÚ

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 1 855
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 11 407
putin rusko sibír
TASR/Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 1 855
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 11 407

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 698 451, za predchádzajúci deň pribudlo 16 119 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 259 983 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 2 864 ľudí. Informuje MZSR.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 1 855 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 1 297 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 16,26 % z 11 407 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,87 % z 149 312 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (406), nasleduje Prešovský kraj (374), Trenčiansky (272), Košický (229), Trnavský (182), Banskobystrický (167), Nitriansky (125) a Bratislavský (100).

Je medzi nimi 879 mužov a 976 žien. Celkový počet nakazených mužov je 172 187 a žien 188 998. V nemocniciach je hospitalizovaných 3 189 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 2 994 ľudí. Na JIS je 278 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 356 osôb.

Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 95 prípadov. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 9 719 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 1 813.

 Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 351 940, pričom takto bolo pozitívne testovaných 361 185 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 23 026 146, z čoho bolo pozitívne testovaných 349 719 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 553 104. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Sputnik V

Možné dodávky ruskej vakcíny Sputnik V do Európskej únie boli medzi témami, o ktorých diskutovali v utorok prostredníctvom videokonferencie ruský prezident Vladimir Putin, nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na tlačové oddelenie Kremľa.

„Osobitná pozornosť bola venovaná úlohe spojiť úsilie v boji proti spoločnej hrozbe – pandémii koronavírusu. V tejto súvislosti lídri diskutovali o opatreniach na zabránenie ďalšiemu šíreniu choroby,“ uviedol Kremeľ.

Podľa neho trojica diskutovala aj o „vyhliadkach na registráciu ruskej vakcíny Sputnik V v Európskej únii a jej možné dodávky a spoločnú výrobu v krajinách EÚ“. Lídri diskutovali aj o situácii vo vzťahoch medzi Ruskom a Európskou úniou. Putin uviedol, že Rusko „je pripravené obnoviť normálnu, odpolitizovanú spoluprácu s Európskou úniou, ak sa preukáže vzájomný záujem“.

Rusko tiež Rusko ponúklo Rakúsku dovedna milión dávok svojej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V. Vyplýva to z vyhlášky úradu rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza zverejnenej v utorok. Viedeň aktuálne s Moskvou rokuje o dodávkach vakcín, pričom príslušné obchodné zmluvy zatiaľ neuzavreli. Informovala o tom agentúra APA.

zdroj: SITA/AP, Jorge Saenz

 

Rokuje sa konkrétne o dodávke 300.000 dávok ruskej očkovacej látky v apríli, 500.000 dávkach v máji a ďalších 200.000 dávkach začiatkom júna. Rakúsky kancelár Kurz telefonoval vo veci možného nákupu ruských vakcín s ruským prezidentom Vladimir Putinom 26. februára. Kurz nadviazal následne kontakt aj s predstaviteľmi Ruského fondu priamych investícií (RDIF), ktorý zabezpečuje distribúciu vakcíny Sputnik V.

Rakúsky minister zdravotníctva Rudolf Anschober v utorok uviedol, že Rakúsko „aktuálne preveruje všetky možnosti“, aby zaistilo čo najrýchlejší prístup k ďalším schváleným očkovacím látkam pre širokú verejnosť. 

„Jasné je, že každá očkovacia látka používaná v Rakúsku musí byť účinná a bezpečná,“ zdôraznil.

Kurz dosiaľ zdôrazňoval, že podmienkou pre dodávky ruskej vakcíny do Rakúska bude jej schválenie v EÚ. V utorok kancelár uviedol, že čo sa týka očkovacích látok, odmieta akékoľvek „geopolitické klapky na očiach“.

„Jediné čo sa počíta, je, či je vakcína účinná a bezpečná, a nie odkiaľ pochádza,“ povedal. Ak si Rakúsko zaistí dodatočných milión dávok vakcín, bude podľa neho možný skorší návrat k normálu a zachráni to mnoho ľudských životov, ako aj pracovných miest.

Európska agentúra pre lieky (EMA) začala tento mesiac proces predbežného posudzovania očkovacej látky Sputnik V. Ide o kľúčový krok predtým, než by mohlo dôjsť k schváleniu tejto vakcíny na použitie v členských krajinách EÚ. Ak by sa tak stalo, išlo by o prvú očkovaciu látku vyvinutú mimo západných krajín, ktorá prejde prísnym posudzovacím procesom EMA.

Zdroje: NCZI, korona.gov.sk, MZSR, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech