Pribudlo 116 nakazených, Klus oznámil skvelé novinky pre cestovateľov zo Slovenska

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 116
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 4518
Martin Klus
TASR/Jakub Kotian
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 116
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 4518

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 852 580, za predchádzajúci deň pribudlo 6090 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 046 405 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 16 989 ľudí. Informuje MZSR.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 116 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 49 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 2,57 % z 4 518 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,14 % z 35 656 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (37), nasleduje Žilinský (23), Prešovský (16), Bratislavský (12), Trnavský (10), Banskobystrický (9), Trenčiansky (7) a Nitriansky (2).

Je medzi nimi 50 mužov a 66 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 186 579 a žien 204 230. V nemocniciach je hospitalizovaných 313 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 236 ľudí. Na JIS je 29 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 26 osôb. Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 3 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 433 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 426.

zdroj: cakaren.vercel.app

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 879 548 pričom takto bolo pozitívne testovaných 390 809 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 36 164 582, z čoho bolo pozitívne testovaných 386 019 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 704 280. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov. Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Cestovateľské novinky

Štátny tajomník slovenského rezortu diplomacie Martin Klus už včera informoval verejnosť, že s naším národným očkovacím certifikátom už môžu zaočkovaní občania SR vstúpiť na územie Maďarska bez obmedzení. V krajine budú pre nich platiť rovnaké pravidlá ako pre držiteľov maďarského certifikátu.

Ďalšou dobrou správou je, že spolu s aktualizáciou cestovateľského semaforu, ktorý začne platiť od pondelka, 14. júna, vláda schválila výnimku z karantény pri vstupe na Slovensko zo zelených krajín. To platí pre zaočkované osoby minimálne 21 dní po prvej dávke ktorejkoľvek vakcíny proti COVID-19.

Pôjdeš tento rok na dovolenku letecky?

V prípade, že zaočkovaná osoba prekonala ochorenie COVID-19 počas 180 dní pred podaním prvej dávky vakcíny, výnimka je platná 12 mesiacov od podania prvej dávky vakcíny.

„Kto zaočkovaný nie je, pri návrate zo zelených krajín sa musí preukázať prineseným negatívnym RT-PCR testom či antigénovým testom, alebo nastúpiť do domácej karantény a ukončiť si ju testom urobeným na Slovensku (RT-PCR alebo antigénovým). Pri návrate z červených a čiernych krajín je domáca karanténa (8, resp. 14 dní) povinná,“ objasňuje.

Výnimku pre červený a čierny systém majú zaočkované osoby so statusom pendlera. Noviniek je však ešte viac.

Kľúčová dohoda

Slovensko má dohodu so štvoricou krajín – Maďarskom, Rakúskom, Českom a Chorvátskom. Vďaka nej budú môcť zaočkovaní slovenskí dovolenkári cestovať do týchto destinácií bez testu aj bez nutnosti absolvovať karanténu, ak od ich prvej dávky akejkoľvek vakcíny proti COVID-19 uplynulo 22 dní. Slovensko v tejto súvislosti rokuje aj so Slovinskom.

Rakúsko oznámilo rozšírenie akceptovaných potvrdení o zaočkovaní proti COVID-19. Po novom uznáva buď slovenský očkovací certifikát, alebo medzinárodný očkovací preukaz WHO, lekárske potvrdenie o očkovaní v nemeckom alebo anglickom jazyku, alebo v zásade každý druh úradne potvrdeného certifikátu.

očkovací certifikát
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

V tomto prípade uznanie je však na posúdení kontrolného orgánu v nemeckom alebo anglickom jazyku, pokiaľ obsahuje minimálne nasledovné údaje: druh vakcíny a dátum zaočkovania. Toto usmernenie platí minimálne do začiatku júla 2021, kedy sa očakáva zavedenie jednotného, európskeho digitálneho certifikátu.

„Pri vstupe do Francúzska sa pri ceste zo Slovenska možno preukázať potvrdením o očkovaní proti COVID-19 (certifikátom s QR kódom a len v prípade vakcín schválených Európskou liekovou agentúrou) alebo negatívnym RT-PCR či antigénovým testom nie starším ako 72 hodín od vystavenia výsledku.“

Do Holandska bez obmedzení

Slovensko je pre Francúzsko momentálne zelenou krajinou. Od štvrtka, 10. júna, sa zmiernili aj podmienky pri cestovaní zo Slovenska do Holandska. Sme zaradení na zoznam bezpečných krajín, nevyžaduje sa podmienka negatívneho testu ani izolácie po príchode do krajiny akýmkoľvek typom dopravy.

zdroj: Unsplash/Matthew Waring, Grécko, Santorini,

A od štvrtka patrí Slovensko do oranžovej kategórie na Cypre. Cestujúci z krajiny oranžovej kategórie (výnimkou sú plne zaočkovaní) musia pred príletom absolvovať molekulárny PCR test (vzorka odobratá max. 72 hodín pred odletom), vyplniť Cyprus Flight Pass formulár a nahrať do žiadosti certifikát preukazujúci negatívny výsledok testu a v prípade vyzvania sa podrobiť náhodnému testovaniu hneď po prílete.

Cestujúci z ktorejkoľvek krajiny, ktorí preukážu, že boli zaočkovaní proti COVID-19 všetkými požadovanými dávkami registrovanej vakcíny, sú oslobodení od absolvovania testov tak pred príchodom, ako aj po príchode na Cyprus, pričom akceptujú aj Sputnik V.

„Pred každou cestou za hranice, k moru alebo za turistikou, si prosím overte aktuálne podmienky vstupu. Pred návratom domov potom aktuálne podmienky vstupu na Slovensko, vyplývajúce z vyhlášky a cestovateľského semafora. A nezabudnite sa zaregistrovať na webe korona.gov.sk/ehranica, čo je povinnosť každého prichádzajúceho, bez ohľadu na krajinu, z ktorej sa vracia,“ dodáva Klus.

Zdroje: Facebook/Martin Klus, NCZISK, MZSR, korona.gov.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK