Pribudlo 117 nakazených, cestovanie do zahraničia bude pre Slovákov jednoduchšie už o pár dní

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 117
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 5548
policia
TASR/Roman Hanc
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 117
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 5548

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 807 752 za predchádzajúci deň pribudlo 13 117 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 915 582 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 10 203 ľudí. Informuje MZSR.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 117 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 102 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 2,11 % z 5 548 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,16 % z 62 403 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (26), nasleduje Prešovský (26), Žilinský (19), Trenčiansky (16), Bratislavský (10), Nitriansky (9), Trnavský (9) a Banskobystrický (2).

Je medzi nimi 49 mužov a 68 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 186 352 a žien 203 988. V nemocniciach je hospitalizovaných 341 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 277 ľudí. Na JIS je 31 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 31 osôb.

Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 13 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 395 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 423. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 859 556 pričom takto bolo pozitívne testovaných 390 340 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 35 869 328, z čoho bolo pozitívne testovaných 385 527 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 701 056. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Cestovanie

Slovensko bude s platnosťou od pondelka, 7. júna 2021, zaradené na zoznam oranžových krajín, t. j. krajín so stredným rizikom nákazy COVID-19. Pribudne tam aj Nemecko, čo znamená, že všetky susedné štáty Česka budú patriť medzi krajiny so stredným rizikom nákazy COVID-19. Informoval o tom , štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Občanom či obyvateľom Slovenska bude pri cestách do Česka stačiť, ak sa preukážu negatívnym AG testom nie starším ako 24 hodín alebo RT-PCR testom nie starším ako 72 hodín, ktorí absolvujú ešte na Slovensku. A pred vstupom na územie ČR vyplnia príjazdový formulár. A to je všetko.

Chystáš sa toto leto na dovolenku letecky?

„Oproti aktuálnemu stavu (aj počas prvého júnového víkendu, nezabudnite!), keď je Slovensko ešte zaradené na zozname  „červených krajín“, občania či rezidenti SR už od pondelka nebudú musieť absolvovať po príchode do Česka karanténu, ktorú mohli ukončiť len negatívnym RT-PCR testom vykonanom (na vlastné náklady) v ČR,“ informuje Klus.

Pripomína tiež, že ak doba pobytu osoby prichádzajúcej zo Slovenska nepresiahne na území Česka 24 hodín, môže vstupovať na územie ČR z akýchkoľvek dôvodov a bez povinnosti vyplniť príjazdový formulár, ako aj bez povinnosti preukázať sa negatívnym testom či povinnosťou absolvovať izoláciu.

„Bez akýchkoľvek obmedzení môžu cestovať do Česka aj tí z vás, ktorí sa preukážu naším národným certifikátom o vykonanom očkovaní na Slovensku, a to už po 22 dňoch od prvej dávky vakcinácie. Stačí len vyplniť príjazdový formulár,“ informuje.

Toto platí aj pre tých, ktorí sa preukážu potvrdením o prekonaní COVID-19 nie viac ako pred 180 dňami, pričom v takomto prípade už bez povinnosti vyplniť príjazdový formulár.

„S platnosťou od 1. júna môžeme zo Slovenska cestovať do Česka aj za účelom turistiky, na výlet do Brna či na pražský Vyšehrad.“

Všetky tieto informácie, ako aj ďalšie podrobnosti o ceste z/do Česka, majú byť už čoskoro aktualizované aj na webovej stránke hranice.mzv.sk či na sociálnych sieťach MZV.

Zdroje: NCZI, korona.gov.sk, MZSR, Facebook/Martin Klus

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK