Pribudlo 3 031 prípadov. Ľudia s kontroaindikáciou sa očkovať nemusia a budú patriť do režimu OP. Testom sa však nevyhnú

  • Za uplynulý deň na Slovensku pribudlo 3 031 nových prípadov
  • Ľudia s vážnym zdravotným dôvodom sa očkovať nemusia
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, TASR/Ján Krošlák, unsplash/Gabriella Clare Marino
  • Za uplynulý deň na Slovensku pribudlo 3 031 nových prípadov
  • Ľudia s vážnym zdravotným dôvodom sa očkovať nemusia

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 3 031 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov, pričom počet ukončených PCR laboratórnych vyšetrení bolo 13 258. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 5 174 708.

V nemocniciach je hospitalizovaných 2 130 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 37 prípadov. Celkový počet úmrtí k uplynulému dňu dosahuje 16 933.

Počet zaočkovaných osôb počas uplynulého dňa vzrástol o 3 235, pričom celkový počet zaočkovaných Slovákov dosahuje číslo 2 755 945.

Za včerajší deň bolo vykonaných 19 066 Ag testov, pričom počet pozitívne testovaných osôb antigénovými testami bolo 415, informuje korona.gov.sk.

Aktuálny počet pacientov na JIS je 423 a 212 pacientov je napojených na pľúcnej ventilácii.

zdroj: TASR/ Radovan Stoklasa

Zodpovednosť nesie lekár

Všetky informácie o stave Slovenska v očkovaní sú dostupné na webe korona.gov.sk. Zároveň tam ľudia nájdu menej pretriasanú tému, a to kontraindikácie k očkovaniu. Ak si sa pokúšal zistiť, aké pravidlá platia pri možných kontroaindikáciách, ministerstvo má pre teba odpovede.

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky upravilo nedávno postup pre ľudí, ktorí sa nemôžu zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. Osoby s kontraindikáciou očkovania môžu podľa aktuálneho usmernenia získať Certifikát o výnimke z očkovania. Spomínaní ľudia sú od 23.12.2021 zaradení do režimu OP (očkovaní/prekonaní).

Certifikát o výnimke z očkovania vydáva len ošetrujúci lekár. Kontaktovať môžeš buď svojho špecialistu, alebo všeobecného lekára. Tvoj zdravotný stav sa však bude musieť preverovať po vydaní kontraindikácie najneskôr do troch mesiacov, či spomenutá kontraindikácia stále pretrváva.

„Každý, komu lekár vydá Certifikát o výnimke z očkovania, bude zaevidovaný v centrálnej evidencii kontraindikovaných osôb. Zodpovednosť za nesprávne alebo falošne stanovenú kontraindikáciu nesie lekár,“ uvádza sa na webe korona.gov. Rovnako sa tam ďalej uvádza, že opodstatnenosť kontraindikácie je na posúdení a zodpovednosti lekára.

Po vydaní certifikátu lekárom, bude následne podpísaný a opečiatkovaný poskytnutý pacientovi. Okrem spomínaného je nutné v certifikáte uviesť aj základné údaje o pacientovi, informácie o poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, ktorý certifikát vystavil, a QR kód na overenie pravosti certifikátu.

„Osoba s takýmto certifikátom bude v režime OP – podmienkou je však mať aj vykonaný PCR test platný 72 hodín alebo Ag test platný 48 hodín,“ uvádzajú ďalej.

Zdroje: korona.gov.sk, korona.gov.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie