Pribudlo 343 nakazených a desiatky úmrtí. Ďalšia vlna môže Slovensko zasiahnuť v blízkom čase, varuje Visolajský

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 343
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 6 268
  • Lekár Peter Visolajský konštatuje, že v krátkej dobe, budeme mať k dispozícii viac vakcín ako bude ľudí, ktorí sú ochotní sa dať zaočkovať
visolajsky
TASR/Jaroslav Novák
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 343
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 6 268
  • Lekár Peter Visolajský konštatuje, že v krátkej dobe, budeme mať k dispozícii viac vakcín ako bude ľudí, ktorí sú ochotní sa dať zaočkovať

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 164 981 za predchádzajúci deň pribudlo 5 477 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 549 768 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 15 682 ľudí. Informuje MZSR.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 343 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 295 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 5,47 % z 6 268 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,40 % z 73 202 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Trenčianskom kraji (73), nasleduje Žilinský (71), Prešovský (60), Banskobystrický (34), Trnavský (34), Bratislavský (29), Košický (23) a Nitriansky (19). Je medzi nimi 162 mužov a 181 žien. Celkový počet nakazených mužov je 183 620 a žien 201 040.

Uverejnil používateľ Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Streda 5. mája 2021

V nemocniciach je hospitalizovaných 1 194 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 1 067 ľudí. Na JIS je 114 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 163 osôb. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 34 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 11 920 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 324.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 697 906 pričom takto bolo pozitívne testovaných 384 660 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 32 888 420, z čoho bolo pozitívne testovaných 378 331 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 673 097. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov. Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Máme problém

Lekár Peter Visolajský upozorňuje, že v krátkej dobe, budeme mať k dispozícii viac vakcín ako bude ľudí, ktorí sú ochotní sa dať zaočkovať. Konštatuje, že aktuálne prihlásení ľudia budú zaočkovaní do pár týždňov. Začína sa podľa neho ukazovať, ako málo ľudí na Slovensku sa chce dať zaočkovať.

Ako vnímaš opatrenia v boji proti koronavírusu?

Podľa Visolajského je to hrozná správa, po tom všetkom, čo nás COVID-19 stál na životoch a aj finančne.

„Stále nám denne umierajú desiatky ľudí na COVID, stále naše zničené zdravotníctvo ‚liečime’ pracovnou povinnosťou unavených zdravotníkov. Stále sa množstvo ľudí s inými ochoreniami nedostáva do nemocnice včas. Ekonómovia počítajú finančné škody na miliardy. Našim deťom COVID ukradol vzdelanie a rok detstva.“

Pripomína, že vo svete vidíme ako ani prekonanie veľkej vlny nezaručí, že ďalšia vlna nepríde v krátkom čase znova. A ani zaočkovanie iných nezabezpečí ochranu pred koronavírusom neočkovaného. Ďalšia vlna môže podľa lekára Slovensko zasiahnuť pri súčasnom výraznom uvoľňovaní a pri našom ‚zabezpečení’ RÚVZ, už v blízkom čase.

KORONAVIRUS
zdroj: TASR/Ján Krošlák

„To bude znamenať znovu množstvo obmedzení, zatvorené školy, kostoly, obchody, reštaurácie, prevádzky, divadlá, trhy … znovu plné a zablokované nemocnice, znovu zbytočné úmrtia. Ale prečo by tieto obmedzenia mali podstúpiť tí zodpovední? Tí, čo sa dali zaočkovať? Myslím, že s dostatkom vakcín už nastal čas, aby sme reštrikčné opatrenia už nariaďovali podľa toho, či je človek očkovaný alebo nie.“

Pripomína, že ten, kto sa chce chrániť vakcínou, bude vakcínou chránený a lockdown nepotrebuje. Ten kto vakcínu odmieta, musí sa chrániť lockdownovými opatreniami, karanténou a testovaním.

„Ak sa niekto rozhodne neočkovať, prečo by mali mať zavretú školu deti zaočkovaných rodičov a starých rodičov? A nespoliehajme sa na to, že sme COVID už prekonali. Ako táto štúdia z Dánska hovorí, po prekonaní COVID sú ľudia chránení pred opakovanou infekciou na cca 80 % v skupine ľudí mladších ako 6 5rokov. Ale ľudia starší ako 65 rokov sú prekonaním COVIDu chránení len na 47 % – to je zlá správa, lebo títo dôchodcovia môžu byť s veľkou pravdepodobnosťou znovu infikovaní, a ohrození na živote.“

Je presvedčený, že s dostatkom vakcín nastal čas, aby reštrikčné opatrenia už nariaďovali podľa toho, či je človek očkovaný alebo nie.

Zdroje: NCZI, korona.gov.sk, MZSR, Facebook/ Peter Visolajský, The Lancet

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech