Pribudlo 373 nakazených a 44 úmrtí. Dobrou správou je, že Slovensko prejde do ružovej farby

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 12 132
  • Pribudlo tiež 527 prípadov z antigénového testovania
459d0a5b
SIU
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 12 132
  • Pribudlo tiež 527 prípadov z antigénového testovania

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou je vakcíny je 1 191 788, za včerajší deň pribudlo 12 569 nových zaočkovaných. Už 576 634 osôb má za sebou aj druhú vakcináciu, uplynulý deň bolo zaočkovaných 11 242 ľudí.

MZSR informuje, že za včerajší deň pribudlo na Slovensku 373 pozitívne testovaných formou RT-PCR testov a 527 pozitívne testovaných formou antigénových testov. Vykonaných bolo 12 132 PCR testov a 139 536 antigénových testov. 

Najviac nakazených bolo v Prešovskom kraji (81). Nasleduje Žilinský kraj so 65 prípadmi, Košický s 51 prípadmi, Trenčiansky so 45 nakazenými, Banskobystrický a jeho 41 nakazených a v Nitrianskom a Bratislavskom kraji bolo pozitívne testovaných 32 osôb. 

zdroj: TASR/DPA, Matthias Balk

Zaočkovaní sa môžu tešiť z výhod

Už od pondelka 10. mája nebudú musieť ísť do karantény ľudia, ktorí boli v úzkom kontakte s pozitívnym, sú bez príznakov a zaočkovaní. Dnes to oznámil hlavný hygienik Ján Mikas, píše RTVS.

Do karantény nebudú musieť ísť občania, ktorí sú 14 dní po druhej dávke mRNA vakcíny (Pfizer/BioNTech, Moderna) či štyri týždne po vakcinácii prvou dávkou vektorovej látky (AstraZeneca). Rovnako nebudú musieť absolvovať karanténu, ak prekonali COVID-19 a sú zaočkovaní ľubovoľným druhom vakcíny do 180 dní od prekonania ochorenia.

Očkovanie
zdroj: TASR/AP/Radivoje Pavicic

Vo všeobecnosti na situácia na Slovensku zlepšila, väčšina okresov prešla do ružovej farby. To znamená, že sa z časti uvoľnia opatrenia aj pre kultúrne podujatia. ÚVZ povolilo podujatia pre sediacich divákov, pričom platí povinnosť využiť maximálne 50 percent kapacity.

Kiná zostanú zatvorené, divákov však môžu privítať divadlá, podujatia v exteriéri, festivaly, koncerty aj výstavy. Pri okresoch v I. stupni varovania je maximálna kapacita v exteriéri 500 ľudí a v interiéri 250, pri II. stupni je to 200 v exteriéri a 150 v interiéri.

zdroj: T3 - kultúrny prostriedok - Letné kino - Kým skončí táto noc

Zákaz vychádzania je stále aktuálny

Zákaz vychádzania však bude naďalej platiť od 21.00 h do 1.00 h v červených (II. stupeň varovania) a ružových (I. stupeň varovania) okresoch. V bordových okresoch (III. stupeň varovania, od pondelka len Myjava a Považská Bystrica) naďalej platí zákaz vychádzania od 5.00 h.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský spolu s hlavným hygienikom pripustili, že toto opatrenie by sa mohlo budúci týždeň zmeniť. Rozhodovať o tom však bude vláda.

zdroj: health.gov.sk

V ružových a červených okresoch sa tiež povoľuje využívanie umelých kúpalísk športovými klubmi. Rovnako však platí kapacitné obmedzenie.

Aj keď na väčšine územia Slovenska platí zákaz vychádzania od 21:00, podľa šéfa rezortu zdravotníctva by sa toto opatrenie mohlo budúci týždeň meniť. Všetko záleží na rozhodnutí vlády. 

Kiná budú aj ďalej zatvorené, hlavný hygienik Ján Mikas však postupne povoľuje kultúrne podujatia s maximálne 50-percentnou kapacitou. Na podujatiach sa môže len sedieť. Nie je povolené žiadne filmové predstavenie v interiéri, ani podujatia pre školopovinné deti.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech