Pribudlo 378 nových prípadov koronavírusu. Sputnik V mal byť na výber už od stredy, šokuje programátor Čakárne

  • Pribudlo 34 nových úmrtí, celkovo tak priamo na COVID zomrelo už 11 766 ľudí
  • Laboratóriá vyhodnotili 34 967 PCR testov. Podiel pozitívnych testov je iba 1 %
očkovanie čakáreň seniori
TASR/Henrich Mišovič
  • Pribudlo 34 nových úmrtí, celkovo tak priamo na COVID zomrelo už 11 766 ľudí
  • Laboratóriá vyhodnotili 34 967 PCR testov. Podiel pozitívnych testov je iba 1 %

Na Slovensku v sobotu 1. mája pribudlo 378 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vyhodnotili 34 967 PCR testov. Podiel pozitívnych testov je iba 1,08 %.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Trenčianskom kraji (71), nasleduje Prešovský (70), Žilinský (65), Banskobystrický (54), Košický (54), Trnavský (30), Nitriansky (23) a Bratislavský (11).

Pribudlo 34 nových úmrtí, celkovo tak priamo na COVID zomrelo už 11 766 ľudí. 

Počet pacientov v nemocniciach sa oproti včerajšiemu dňu znížil o 25 ľudí. Aktuálne je hospitalizovaných 1 330 pacientov s koronavírusom alebo podozrením daň. Z nich potvrdené ochorenie má 1 201 ľudí. Na JIS je 131 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 189 osôb.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 093 258 za predchádzajúci deň pribudlo 13 329 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 502 947 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 3 519 ľudí. Nie je to konečný údaj, dáta nabiehajú postupne.

Čakáreň je „priekak“

Programátor Ján Suchal, známy z projektu Slovensko.Digital dnes upozornil na komentár jedného z programátorov, ktorí spúšťali systém čakárne. Profil s menom Robo Kuchar opisuje, že programátori NCZI makajú deň-noc aj na Silvestra, no požiadavky sa menia tak rýchlo, že systém nedokážu tak rýchlo vytvoriť a testovať.

Programátor čakárne píše ako to bolo.

Posted by Jano Suchal on Sunday, 2 May 2021

Stredajší release codename bol: Sputnik. Zadanie spred dvoch týždňov bolo diametrálne odlišné od toho, čo sa vypustilo v stredu,“ uvádza programátor s tým, že pôvodne mala byť v systéme na výber aj vakcína Sputnik V, no na poslednú chvíľu dostali požiadavku, aby dostávali Pfizer ľudia od 16 do 17,99 rokov. Sputnik nemali dávať na výber vôbec.

Systém teda pridelil termíny tínedžerom, pretože také dostali programátori zadanie. „A to nechcite vedieť, aký mačkopes bude verzia „pichni sa s babkou“. To bude iný priekak. Vidíme to už zo zadania,“ hovorí Kuchar.

Ján Hargaš z MIRRI v komentároch vysvetlil, že zaradenie Sputnika do čakárne sa neodvolalo na poslednú chvíľu. Očkovanie 16 až 18 ročných však už áno a považuje to za problém. 

MZ by malo byť predvídateľnejšie a dopriať NCZI čas na poriadnu prípravu (16+ na poslednú chvíľu je problém. Ostatné veci sa pri tomto release nemenili „na poslednú chvíľu“). NCZI by sa malo za tento čas odvďačiť tým, že pripraví naozaj poriadny release (poriadnu špecifikáciu, vývoj, testy, release). Mali by sme si interne hovoriť komplet pravdu a adresovať issues keď vzniknú, nie až keď vybuchnú,“ dodáva Hargaš.
Zdroj: NCZI

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech