Pribudlo 402 nových prípadov koronavírusu. Ďalšie plošné testovanie nie je zlý nápad, hovorí exminister Krajčí

  • Pribudlo 402 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vyhodnotili 2 819 PCR testov
  • Pribudli 4 nové úmrtia. Celkovo priamo na COVID zomrelo už 12 735 ľudí
Aktuálna správa
  • Pribudlo 402 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vyhodnotili 2 819 PCR testov
  • Pribudli 4 nové úmrtia. Celkovo priamo na COVID zomrelo už 12 735 ľudí

Na Slovensku v nedeľu 9. októbra pribudlo 402 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vyhodnotili 2 819 PCR testov. 

Pribudli 4 nové úmrtia. Celkovo priamo na COVID zomrelo už 12 735 ľudí.

Počet pacientov v nemocniciach sa oproti včerajšiemu dňu zvýšil o 1. Aktuálne je hospitalizovaných 788 pacientov s koronavírusom alebo podozrením naň. 

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 469 782, za predchádzajúci deň pribudlo 192 očkovaných.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 724 414. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, keďže zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Plošné testovanie nie je zlý nápad

Bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí sa v diskusnej relácii televízie TA3 vyjadril, že súčasné vedenie rezortu riadenie pandémie nezvláda. „Máme najhorší nástup tretej vlny, to je podmienené tým, aké opatrenia sa robili,“ povedal v relácii V politike.

Svojho nástupcu Vladimíra Lengvarského nepriamo kritizoval za to, že školy nemali dostatok antigénových testov na začiatku školského roka a tiež to, že skôr nepovolil očkovanie vakcínou Sputnik V. O ruskej vakcíne sa však rozhodovalo ešte za vedenia Krajčího a práve on nariadil ŠÚKL látku otestovať. 

Napriek tomu, že na Slovensku sa k dnešnému dňu zaočkoval každý, kto chcel, Krajčí by najradšej vytiahol antigénové testy. „Keď sa tá situácia bude zhoršovať ešte dva-tri týždne, možno nebude zlý nápad celoplošné testovanie,“ dodal Krajčí.

Zdroje: NCZI, TA3

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech