Pribudlo 50 úmrtí na Covid. Portugalsko ukazuje Slovensku, čo sa stane, ak sa celá krajina zaočkuje a príde omikron

  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 761 680 za predchádzajúci deň pribudlo 2 141 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 608 562 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 4 873 ľudí
covid, pandemia
TASR/Chinatopix via AP
  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 761 680 za predchádzajúci deň pribudlo 2 141 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 608 562 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 4 873 ľudí

Treťou dávkou sa včera zaočkovalo 25 298 ľudí, dohromady 1 142 208. Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 2 595 ľudí s pozitívnym PCR testom, z nich takmer 61 % nebolo zaočkovaných. Informuje MZSR.

Čo sa týka antigénového testovania, pribudlo 576 pozitívnych, takmer 65 % z nich nebolo zaočkovaných. Včera bolo ukončených 13 746 RT-PCR vyšetrení a 39 681 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (469), nasleduje Žilinský (436), Bratislavský (413), Nitriansky (292), Košický (290), Trnavský (258), Banskobystrický (219) a Trenčiansky (218).

Je medzi nimi 1 278 mužov a 1 317 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 413 285 a žien 453 127. V nemocniciach je hospitalizovaných 2 053 pacientov a potvrdeným ochorením COVID-19.

Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných takmer 82,42 %. Na oddeleniach JIS a OAIM je 416 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 202 osôb. Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 50 osôb.

Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 17 039 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 976. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 5 202 322 pričom takto bolo pozitívne testovaných 866 412. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 41 566 525 z čoho bolo pozitívne testovaných 535 547 osôb.

Farmaceutická spoločnosť Pfizer očakáva, že jej vakcína zameraná na koronavírusový variant omikron bude hotová v marci. Šéf tejto spoločnosti Albert Bourla v pondelok pre americkú televíziu CNBC uviedol, že Pfizer už na tejto očkovacej dávke pracuje, a to pre veľký záujem zo strany mnohých krajín, ktoré zápasia s obrovským nárastom nakazených.

„Táto vakcína bude hotová v marci,“ povedal. „Neviem či ju budeme potrebovať. Neviem, či a ako sa použije,“ dodal.

Bourla ďalej uviedol, že dve dávky už existujúcej proticovidovej vakcíny a jedna ďalšia posilňujúca dávka poskytujú „primeranú“ ochranu pred závažnými zdravotnými problémami spôsobenými vysokonákazlivým variantom omikronom.

Vakcína zameraná výlučne na variant omikron by podľa jeho slov ale mala zabrániť tomu, že práve tento vysokonákazlivý variant prelomí už vytvorenú imunitnú ochranu organizmu. Veľké počty infikovaných v súčasnosti kvôli omikronu zaznamenávajú aj krajiny s vysokou mierou zaočkovanosti.

Slovenský rezort zdravotníctva s odvolaním na Reuters poukazuje na pandemickú situáciu v Portugalsku. V tejto krajine je zaočkovaných 89,4 % z celej populácie, je to jedna z najviac zaočkovaných krajín na svete.

Nedávno dosiahli rekordný počet prípadov kvôli omikron vlne, ale zároveň si mohli dovoliť uvoľňovať opatrenia aj vďaka vysokej zaočkovanosti.

„Je evidentné, že variant omicron je menej závažný… očkovanie bolo proti nemu účinné. Preto máme oveľa nižší počet hospitalizácií, menej ľudí na JIS a úmrtí,“ povedal na tlačovej konferencii premiér Antonio Costa s odkazom na rýchlo sa šíriaci variant omikron.

Po dosiahnutí denného rekordu takmer 40 000 infekcií v stredu sa počet vo štvrtok znížil na 39 074, uviedol zdravotnícky úrad DGS. Zaznamenaných bolo 25 úmrtí, oproti stredajším 14.

Ide len o zlomok z viac ako 300 denných úmrtí, ktoré sa vyskytli v predchádzajúcom vrchole pandémie koncom januára, keď sa práve začala očkovacia kampaň. Nemocnice mali 1 311 pacientov s COVID-19 v porovnaní s najvyšším počtom 6 869 z 1. februára.

Na druhej strane úrady v Portugalsku riešia hlavolam: ako usporiadať parlamentné voľby naplánované na 30. januára, keď krajina zažíva prudký nárast v prípadoch nákazy koronavírusom a státisíce prípadných voličov sú zatvorené doma v karanténe.

V Portugalsku s 10,3 milióna obyvateľov bolo minulý týždeň v izolácii okolo 400-tisíc ľudí a politickí lídri vyhlásili, že sa pokúšajú vymyslieť spôsob, ako voľby zorganizovať.

Rekordné počty prípadov sú pripisované nielen vysoko nákazlivému variantu omikron, ale aj zvýšenému testovaniu z dôvodu požiadavky preukazovať sa negatívnym testom pri vstupe do reštaurácií a na športové podujatia, okrem iných akcií či prevádzok.

Predstavitelia uvažujú nad tým, že zrušia nariadenia izolácie, aby ľudia mohli ísť voliť, alebo že skrátia obdobie pre izoláciu, oznámil portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa.

Ďalšou možnosťou je sprístupniť viac volebných miestností a hlasovacích kabín, aby nedochádzalo k zhromažďovaniu davov ľudí, a rozšíriť možnosti predčasného hlasovania, povedal prezident novinárom.

Parlament však už pred voľbami rozpustili a to vyvoláva otázku, ako schváliť legislatívu potrebnú pre zmenu v hlasovacích procedúrach.

Úrady majú obavy predovšetkým preto, že pred rokom, po vianočnom uvoľnení pandemických obmedzení a po prezidentských voľbách, sa Portugalsko stalo na niekoľko týždňov najhoršie zasiahnutou krajinou na svete, pokiaľ išlo o počty prípadov nákazy koronavírusom a úmrtí na 100-tisíc obyvateľov.

Zdroje: Reuters, MZSR, TASR, korona.gov.sk, NCZI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá