V nedeľu zaočkovali viac ako 16-tisíc osôb. Expert povedal, čo môže na Slovensku spustiť tretiu vlnu

  • V nedeľu zaočkovali viac ako 16-tisíc osôb
  • Potvrdili aj ďalších 32 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19
pandemia,koronavirus
TASR/AP Photo/Martin Meissner
  • V nedeľu zaočkovali viac ako 16-tisíc osôb
  • Potvrdili aj ďalších 32 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 227 189, za predchádzajúci deň pribudlo 16 317 zaočkovaných. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 311 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Počet ukončených PCR laboratórnych vyšetrení za včerajší deň je 5 418.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 726 117, pričom takto bolo pozitívne testovaných 385 786 osôb.

zdroj: NCZI

V nemocniciach je hospitalizovaných 1033 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 32 prípadov. Celkový počet úmrtí je 12 051.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 673 097. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

zdroj: NCZI

Leto

Matematik Richard Kollár upozorňuje, že nech je to u nás akokoľvek dobré, môžeme byť aj na nule, zanesenie infekcie zo zahraničia sa stáva našim primárnym rizikom.

„Momentálne je Európa veľmi bezpečná, tešme sa z toho, že sa naše hranice zrejme už behom pár dní zásadne otvoria. Nemusíme z toho mať strach. Je však podstatné chrániť sa na vonkajších hraniciach EÚ, tam v princípe momentálne zostáva takmer jediné riziko, ktoré môže behom najbližších pár mesiacov spustiť ďalšiu vlnu,“ hovorí.

„Skvelou správou je, že pandemická situácia sa zlepšuje aj v okolitých krajinách a celej EÚ. Ak tento trend bude pokračovať aj v ďalších týždňoch (verím, že bude), Európa bude počas leta bezpečná a hranice sa otvoria,“ dopĺňa biochemik Pavol Čekan.

Uverejnil používateľ Richard Kollar Nedeľa 9. mája 2021

Vyzýva ľudí k užitiu si nadchádzajúceho leta. „Neodkladajme zbytočne jeho nástup, obavy sa tentokrát nepotvrdzujú. Klesáme aj napriek otvoreným terasám, kde sa pred deviatou a aj po deviatou pri poháriku zborovo spieva. Jasne, že sa počas toho konzumuje, o tom nemajte pochýb. Je aj jasné, čo sa konzumuje. Ale práve to je dôkazom toho, že náš pokles je robustný.“

Konštatuje, že je čas si zložiť v exteriéri respirátor, ak nie sme blízko ďalších ľudí, alebo len okolo nich rýchlo prechádzate. Je podľa jeho slov čas sa prestať báť a psychicky sa uvoľniť.

Zdroje: NCZI, korona.gov.sk, MZSR, Facebook/Richard Kollár, Facebook/ Pavol Čekan

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech