Pribudlo takmer 200 nakazených, expert prezradil, kedy na COVID automate zrejme uvidíme zelenú

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 190
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 6 155
matovic, semafor, pandemia
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 190
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 6 155

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 636 436 za predchádzajúci deň pribudlo 22 314 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 774 928 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 4 808 ľudí. Informuje MZSR.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 190 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 196 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 3,09 % z 6 155 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,36 % z 53 894 antigénnych testov.

Primár Petrenko: Neplodnosť po očkovaní je úplný nezmysel. Naopak, COVID-19 môže poškodiť tvorbu spermií (ROZHOVOR)

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (38), nasleduje Košický (33), Banskobystrický (27), Žilinský (21), Bratislavský (19), Trnavský (19), Trenčiansky (18) a Nitriansky (15).

Je medzi nimi 89 mužov a 101 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 185 791 a žien 203 385. V nemocniciach je hospitalizovaných 570 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 469 ľudí. Na JIS je 54 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 63 osôb.

Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 11 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 312 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 410. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 812 008 pričom takto bolo pozitívne testovaných 389 176 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 35 190 252, z čoho bolo pozitívne testovaných 384 151 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 696 368. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Zelená a sociálne dopady pandémie na Slovensku

Matematik Richard Kollár na sociálnej sieti pripomenul, že presne pred pol rokom 1. decembra 2020 iniciatíva Veda pomáha – COVID-19 zorganizovala prvú online diskusiu pre verejnosť o testovaní. Hneď ďalší týždeň nasledovala diskusia o situácii v zdravotníctve.

Konštatuje, že zhoršujúca sa epidemická situácia a plniace sa nemocnice boli vtedy našim hlavným problémom. „Kam to presne viedlo, už vieme veľmi dobre. Máme za sebou viac ako 12 000 registrovaných úmrtí (dnes už však vieme, že na COVID zomrelo na Slovensku oveľa viac ľudí), ale aj viac ako 40 miliónov antigénových testov, či takmer 400 000 pozitívnych PCR osôb,“ píše Kollár.

Dáš sa zaočkovať vakcínou Sputnik V, keď bude dostupná?

Dopĺňa tiež, že situácia sa však zmenila. Epidemická situácia nielen na Slovensku je dnes oveľa lepšia, nemocnice sa systematicky vyprázdňujú. Otvárame už aj interiéry reštaurácií, aby sme spoločne vo vnútri fandili slovenským hokejistom aj za jarného dažďa.

„Už o týždeň asi uvidíme po prvýkrát na COVID semafore dokonca aj zelenú. Veď sami pozrite na obrázok, čo pomerne robustne predikuje alternatívny COVID semafor presne na utorok 1. júna 2021 – zelenú. A všetci vieme, že zelené body už v zelenom pásme vidieť nebudeme, presne tak, ako to bolo od začiatku plánované.“

Hlavnou diskusnou témou sa tak v týchto dňoch podľa jeho slov okrem hokeja a plánovania dovoleniek stávajú dopady pandémie na spoločnosť, sociálne správanie ľudí, či ich záujem a nezáujem o vakcináciu.

„Nastáva (aspoň dočasne) doba, keď sú pri riešení pandémie dôležitejšie sociálne vedy ako tie prírodné.“

A preto sa uskutočnila jubilejná špeciálna 26. diskusia, ktorá bola symbolicky venovaná práve sociálnym dopadom pandémie na Slovensku. V diskusii sa objavili poprední sociológovia, antropológ ale aj archeológ.

Diskusie iniciatívy Veda pomáha – COVID-19 sa počas leta vrátia v občasnej podobe, keď budú odborníci pravidelne monitorovať situáciu. „V prípade nástupu ďalšej jesennej vlny sa počas nej vrátime, samozrejme, pravidelne späť,“ dodal Kollár.

Zdroje: NCZI, Facebook/ Richard Kollár, korona.gov.sk, MZSR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá