Primár Petrenko: Neplodnosť po očkovaní je úplný nezmysel. Naopak, COVID-19 môže poškodiť tvorbu spermií (ROZHOVOR)

  • Jedným z dôvodov, prečo niektorí ľudia odmietajú očkovanie, je strach z neplodnosti
  • Podľa odborníka na plodnosť Martina Petrenka sú však takéto vedľajšie riziká vakcíny nereálne
  • V rozhovore nám priblížil, čo sú skutočné faktory, kvôli ktorým má čoraz viac Slovákov problém počať dieťa prirodzenou cestou
Archív Martin Petrenko/Unsplash/Unsplash/Kelly Sikkema
  • Jedným z dôvodov, prečo niektorí ľudia odmietajú očkovanie, je strach z neplodnosti
  • Podľa odborníka na plodnosť Martina Petrenka sú však takéto vedľajšie riziká vakcíny nereálne
  • V rozhovore nám priblížil, čo sú skutočné faktory, kvôli ktorým má čoraz viac Slovákov problém počať dieťa prirodzenou cestou

Nízka pôrodnosť, ale aj neplodnosť začína byť na Slovensku čoraz pálčivejšou témou. V minulom roku u nás po 17 rokoch zomrelo viac ľudí, ako sa narodilo. Žiaden predpokladaný baby boom sa vplyvom karantény a home office nekonal, oproti roku 2019 sa totiž na Slovensku narodilo o 404 detí menej.

Každoročne má tiež čoraz viac párov problém počať dieťa prirodzenou cestou. Podľa dát Národnej transplantačnej organizácie sa v roku 2019 na neplodnosť liečilo 6 128 párov. Na porovnanie, v roku 2015 to bolo 4 887 párov a v roku 2013 ešte o tisíc párov menej.

V rozhovore nám viac o tomto nepriaznivom fenoméne povedal primár I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky UNB na Antolskej v Bratislave a zároveň hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva pre reprodukčnú medicínu, doktor Martin Petrenko.

zdroj: Archív Martin Petrenko
  • Či môže mať ochorenie COVID-19 vplyv na plodnosť mužov a žien
  • Že počet spermií u mužov za posledných 30 rokov klesol skoro 10-násobne
  • V akom veku by sa mali ženy pokúsiť o prvé dieťa
  •  Že znečistené prostredie je väčším zabijakom plodnosti ako stres
  • Ako vieme neplodnosti predchádzať

Niektorí ľudia sa odmietajú dať očkovať, pretože si myslia, že vakcína im spôsobí neplodnosť. Je vôbec niečo také možné?

Reálne taká možnosť nie je. Očkovanie so sebou môže prinášať riziká, pretože každý môže na antigény zareagovať inak, čo môže u niektorých ľudí výnimočne vyvolať alergickú až tzv. anafylaktickú reakciu podobne, ako keď nás pichne včela. Až na to, že účinok včelieho jedu býva oveľa horší.

Najviac hoaxov začali ľudia šíriť okolo vakcíny AstraZeneca, pretože sa po jej podaní vyskytlo viac komplikácií ako po ostatných vakcínach, najmä čo sa týka krvných zrazenín a s nimi spojených mozgových príhod.

I keď ide o úplne odlišné situácie, porovnal by som to s rizikovými faktormi trombotických komplikácií napríklad pri hormonálnej antikoncepcii. Dnes sa už vie, že u žien s rizikovými faktormi môže tiež spôsobovať trombózy. 

Niektorí ľudia sú nosičmi špeciálnych génov – tzv. trombofilných mutácií, preto majú vyššiu tendenciu na zrážanlivosť krvi. Nie som odborník na vakcináciu, ale na základe doterajších údajov sa domnievam, že rizikové faktory u žien, ktoré by nemali užívať hormonálnu antikoncepciu, budú podobné aj pri očkovaní vakcínou firmy AstraZeneca, alebo inými vektorovými vakcínami.

Informácia, že by očkovanie proti COVID-19 spôsobovalo neplodnosť, je však úplný nezmysel.

Naopak, existujú štúdie, že ochorenie na COVID-19 môže poškodiť spermie. Stretli ste sa s niečím takým?

V odbornej literatúre sa začínajú objavovať seriózne vedecké práce, ktoré zistili súvislosť medzi ochorením a poškodením semenníkov a teda aj tvorbou spermií.

V prestížnom časopise Human Reproduction vyšla štúdia, ktorá analyzovala spermie u mužov po prekonaní COVID-19. Vyšlo im, že štvrtina mužov, ktorý prekonali toto ochorenie, mali vážne poškodenú spermiogenézu (proces, pri ktorom vznikajú spermie, poz. red.). Podobné výsledky priniesla aj štúdia v časopise Reproduction.

Je logické, že čím je priebeh ochorenia u muža ťažší, tým viac je poškodená spermiogenéza. Do tzv. postcovidového syndrómu teda nepatrí iba poškodenie pľúc a iných orgánov, ale i poškodenie orgánov rozmnožovacej sústavy.

Môžu mať po prekonaní ochorenia problém počať dieťa aj ženy?

K tejto téme som zatiaľ nenašiel žiadne štúdie, ale treba si uvedomiť, že ťažké ochorenie na COVID spôsobuje zápal v celom tele. Ak má človek teploty 39 až 40 ºC dva až tri týždne, k tomu postihnuté pľúca a iné orgány, celý organizmus je vážne chorý.

Dá sa teda predpokladať, že zápal môže aj u ženy poškodiť citlivé orgány, zodpovedné za rozmnožovanie – maternicu a najmä vaječníky.

zdroj: Pexels/Cottonbro

Čo keď je žena už tehotná? Môže koronavírus poškodiť plod?

Ide o virózu, ktorá je oveľa agresívnejšia ako napríklad chrípka. V prvom trimestri tehotenstva prebieha tzv. embryogenéza, čiže z oplodneného vajíčka pomaličky vzniká malý plod, v ktorom sa asi do dvanásteho týždňa postupne vyvinú všetky orgány. V tomto období je plod najcitlivejší na ťažké poškodenie, až odumretie s následným potratom.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá