Pribudlo takmer 200 nakazených. Už vieme, či nás na jeseň čakajú opatrenia

  • Zo 612 vykonaných testov bolo 198 pozitívnych
  • Rezort zdravotníctva prezradil, či chystá opatrenia na jeseň
pandemia, koronavirus
TASR/AP Photo/Vincent Yu
  • Zo 612 vykonaných testov bolo 198 pozitívnych
  • Rezort zdravotníctva prezradil, či chystá opatrenia na jeseň

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 198 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov, pričom sa v tento deň vykonalo 612 testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 171 795, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 794 311 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 188 pacientov, čo je o dvoch menej, ako predošlý deň. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 nevzrástol. Celkový počet úmrtí je 20 142.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 822 344, za predchádzajúci deň pribudlo 101 nových zaočkovaných. Informuje NCZI.

Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti uvádza, že nové subvarianty omikronu u nás spôsobia novú vlnu epidémie, ktorá by sa mala odohrať koncom leta a na jeseň. Dobrou správou je, že tentokrát síce budú čísla nakazených vysoké, no spoliehať sa musíme na imunitu po očkovaní a prekonaní.

Opatrenia už skončili

Aktuálne neočakávame, že bude potrebné zaviesť rovnaké plošné opatrenia, aké sme mali pri predchádzajúcich vlnách,“ uvádza rezort s tým, že vyššiu mieru opatrnosti odporúča najmä rizikovým skupinám.

Respirátory odporúčame nosiť predovšetkým ľuďom, ktorí pociťujú príznaky ochorenia alebo boli v kontakte s infikovaným. A tiež ľuďom s trvalo oslabenou imunitou, chorobami srdca, pľúc, cukrovkou a inými závažnými ochoreniami. Mali by ich vo vlastnom záujme nosiť tiež seniori, tehotné ženy a dojčiace matky, ako aj osoby, ktoré pociťujú príznaky ochorenia, či ľudia, ktorí sú v kontakte s osobami s príznakmi ochorenia COVID-19,“ vyratúva ministerstvo.

Školský automat je zatiaľ vypnutý

Opätovné spustenie školského semafora bude závisieť od aktuálnej epidemiologickej situácie. Pre TASR to potvrdil odbor komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR.

Momentálne je školský semafor pozastavený pre zlepšujúci sa vývoj epidemickej situácie a školy sa aktuálne riadia usmernením k bezpečnému prostrediu v školách a školských zariadeniach počas pandémie ochorenia COVID-19 a mimoriadnej situácie.

Jeho cieľom je aj naďalej udržať bezpečné prostredie v školách a školských zariadeniach po dobu trvania pandémie ochorenia COVID-19 a mimoriadnej situácie,“ spresnili z ministerstva školstva.

Rezort školstva sa pripravuje na nasledujúci školský rok 2022/2023 a zároveň na bezpečný návrat žiakov do škôl v súvislosti s ochorením COVID-19. Školy už zisťovali od rodičov záujem o antigénové samotesty pre žiakov na nový školský rok 2022/2023. Prejavilo o ne záujem 48 percent zo všetkých detí. Medzi nimi zatiaľ ešte nie sú započítaní žiaci prvých ročníkov.

Testovanie sa bude podľa rezortu realizovať podľa potreby v prípade opätovného výskytu ochorenia COVID-19 podľa inštrukcií MŠVVaŠ SR.

Iné opatrenia v súvislosti so zabezpečením bezpečného prostredia v školách a školských zariadeniach v školskom roku 2022/2023 budú vyplývať z aktuálnej epidemickej situácie, ako aj z platných zákonov, uznesení vlády SR, vyhlášok, opatrení a rozhodnutí Úradu verejného zdravotníctva SR, rozhodnutí ministra školstva, ako aj z odborných odporúčaní s cieľom zvládnutia pandémie ochorenia COVID-19 tak, ako to bolo v školskom roku 2021/2022,“ dodal rezort školstva.

Európa to dáva bez opatrení a my by sme mali tiež

Dáta bez pátosu rovnako upozorňujú, že s číslami pôjdeme vysoko, no rovnako ako iné európske krajiny (Portugalsko) by sme mali zachovať pokoj a nezavádzať prísne opatrenia. 

Slovensko má za sebou 2 letá s kovidom a bez pozitívnych prípadov (s minimom). Ale s obmedzeniami života, s decimáciou ekonomiky, s postrádaním zdravého rozumu a bez toho, aby sme napodobnili susedné a úspešné krajiny. Už bolo DOSŤ,“ hovoria analytici rezolútne.

V Európe čísla rastú už mesiac a v takom Portugalsku sú pomerne vysoko. „A bez zásadných opatrení všetky krajiny situáciu zvládajú. S kovidom sa naučili žiť, učia sa žiť a je to len ďalšie z vírusových ochorení ‚do leta’,“ uvádzajú analytici.

Množstvo ľudí dostane Covid na dovolenke, mnoho detí si ho prinesie z tábora a ocitnú sa tak v šuflíku „pozitívni“. To je však podľa analytikov prirodzené a očakávané a zvládneme to.

Rizikovými ostávajú starší a chorí ľudia. „Za posledný mesiac išlo do nemocníc 450 ľudí nad 65 rokov, ale len 50 vo veku 55 – 65 rokov. Ide o 10 násobok v neprospech seniorov. Veľmi dôležitým faktorom je obezita a silná nadváha a celkový stav organizmu a jeho schopnosť mobilizovať sily pri napadnutí vírusom. Veľmi dôležité je byť fit, tak ako sa len dá. Pohyb na čerstvom vzduchu, šport, dobrá nálada, veľa slnka, dobrá strava a menej alkoholu všeobecne pomáhajú. Zostaňte fit a kovidové dáta nesledujte. My to robíme za Vás,“ odkazujú Pátosáci.

Zdroje: NCZI, MZSR, Dáta bez pátosu, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá