Pribudlo viac ako 3 000 nakazených. Experti hovoria o nepoučiteľnom Slovensku, ktoré ani v tejto vlne nedospelo

  • V pondelok odhalili PCR testy na Slovensku ďalších 3 933 ľudí nakazených koronavírusom, laboratóriá celkovo vyhodnotili 15 955 odberov
  • V nemocniciach je v súčasnosti 1 709 ľudí s ochorením COVID-19
  • Podiel pozitívnych PCR a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 38,56 %
pandemia, koronavirus, covid
TASR/AP/The Canadian Press
  • V pondelok odhalili PCR testy na Slovensku ďalších 3 933 ľudí nakazených koronavírusom, laboratóriá celkovo vyhodnotili 15 955 odberov
  • V nemocniciach je v súčasnosti 1 709 ľudí s ochorením COVID-19
  • Podiel pozitívnych PCR a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 38,56 %

Za uplynulý deň pribudlo 49 obetí tohto ochorenia, informuje NCZI. Ako informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, najviac pozitívne testovaných bolo v Prešovskom kraji, naopak najmenej v Banskobystrickom. Konkrétne v Prešovskom to bolo 784 ľudí a v Banskobystrickom 269.

Čo sa týka ostatných krajov, v Žilinskom kraji odhalili 675 infikovaných, v Bratislavskom 534, v Košickom 486, v Nitrianskom 439, v Trenčianskom 380 a v Trnavskom 366. Viac ako 61 percent z pozitívne testovaných PCR testom nebolo zaočkovaných alebo má len jednu dávku očkovacej látky. V prípade antigénových testov nemá očkovanie viac ako 63 percent z 936 pozitívne testovaných.

V nemocniciach počet pacientov naďalej mierne klesá. „Na JIS a OAIM je 348 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 179 ľudí. Takmer 81 percent z hospitalizovaných pacientov nie je zaočkovaných vôbec alebo má len jednu dávku očkovacej látky,” dodala Eliášová.

Správu budeme aktualizovať, nakoľko počet ľudí, ktorí sa uplynulý deň zaočkovali, NCZI zverejní v priebehu dňa.

Osoby s príznakmi ochorenia COVID-19 by sa mali testovať PCR testami. V tlačovej správe to pripomenula hovorkyňa NCZI Alžbeta Sivá. Testovanie PCR testami je bezplatné, plne hradené zo zdravotného poistenia. Na testy sa občania môžu objednať na stránke korona.gov.sk.

„Pri posúdení jednotlivých klinických príznakov je tento typ testovania bezplatný. Je preto dôležité, aby žiadatelia vyplnili formulár pravdivo a uviedli všetky príznaky, ktoré sa u nich vyskytujú, či už ide napríklad o zvýšenú teplotu nad 38 °C, kašeľ, bolesť kĺbov a svalov, triašku, stratu čuchu alebo chuti. Samozrejme, že pre existenciu rôznych variantov koronavírusu sa môžu príznaky líšiť podľa toho, či ide o delta variant alebo omikron,” vysvetlila Sivá.

Analytici z projektu Dáta bez pátosu konštatujú, že omikron je lokálna a rýchla záležitosť. „Prvýkrát sme o tom písali v októbri 2020 v článku o Čadci, ktorá mala pozitivitu cez 50 %, zhorela, ale miestna pani regionálna hygienička nám písala, že sa jej neodborne motáme do remesla, čomu nerozumieme a zhadzujeme jej prácu.“

Experti v tomto smere hovoria o nepoučiteľnom Slovensku, ktoré nedospelo. Informujú, že Prešov ako krajské mesto s takmer 200-tisíc obyvateľmi má takmer 1 000 prípadov za dva týždne. To je takmer dvojnásobok minima z Troch Kráľov. „Je to významný rast, ale pri pozitivite len okolo 20 %, čochvíľa bude okres na dvojnásobku a s pozitivitou cez 30 %.“

Jednou z dobrých správ je, že vo veľmi slabo zaočkovaných okresoch zatiaľ nevidno nával v nemocniciach v regióne. Taktiež už teraz vieme, ktoré okresy máme sledovať najbližšie dva týždne.

„Očakávanie je, že porastú na násobok súčasných hodnôt a potom budú klesať. Držme palce záchranárom na severe Slovenska, u nich prvých uvidíme, či a koľko a ako vie omikron zahltiť nemocnice.“

Analytici zostávajú ohľadom omikron vlny optimistickí. Dôvodom je skutočnosť, že naše obyvateľstvo je významne premorené a reinfekcie posielajú očkovaných aj neočkovaných ľudí do nemocníc zriedka. Dodávajú, že omikron posiela celkovo veľmi málo ľudí do nemocnice na ventilátor. „Nie je to tak, že neposiela, ale je to menej ako v delte.“

Omikron sfarbil Európu dočervena

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus na sociálnej sieti upozorňuje, že v Česku už opäť pribúda vyše 12-tisíc nových prípadov nákazy denne, čo je najvyšší denný prírastok od polovice decembra.

„Navyše, s nástupom omikronu v Česku prudko pribúdajú aj tzv. reinfekcie (opakované nakazenie). Aj Rakúsko a Bulharsko (štát s najnižšou mierou zaočkovanosti v EÚ) hlásia rekordné počty nových prípadov a v Nemecku tento týždeň vôbec po prvý raz pribudlo za deň viac ako 90-tisíc nakazených.“

Dánsko pre aktuálny vysoký nárast nakazených už ponúka aj štvrtú dávku vakcíny najohrozenejším skupinám obyvateľstva, podobne ako Izrael a Chile.

„Okrem aktualizovanej mapy ECDC ma tento týždeň zaujali aj nové informácie o variante omikron z prostredia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a od expertov z USA. Podľa vedcov z WHO, aj keď variant omikron spôsobuje menej závažný priebeh ochorenia COVID-19 než delta, stále je nebezpečným, a to najmä pre neočkovaných ľudí.“

Výskum v USA na vzorke 70-tisíc osôb nakazených koronavírusom však pre zmenu ukázal, že v prípade nákazy variantom omikron sa znížila pravdepodobnosť hospitalizácie oproti variantu delta o polovicu a pravdepodobnosť úmrtia až o 90 %.

„Ako vidíme, krajiny sa pre šírenie omikronu majú na pozore, čoho dôkazom je aj to, že opäť sprísňujú opatrenia. Cestovanie, najmä lietanie, sa stalo čoraz komplikovanejším.“

Zdroje: NCZI, MZSR, Dáta bez pátosu, Facebook/ Martin Klus, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá