Pribudlo viac ako 6 000 nakazených. A je to tu, situácia na Slovensku sa bude každý deň zhoršovať, tvrdí expert

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 6 011
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 17 803
covid, pandemia
TASR/AP/Czarek Sokolowski
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 6 011
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 17 803

V nemocniciach v súčasnosti leží 1 606 ľudí s ochorením COVID-19. Za uplynulý deň pribudlo 61 obetí tohto ochorenia. Prvú dávku vakcíny dostalo 1 869 ľudí, informuje NCZI.

Ako informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, najviac pozitívne testovaných bolo v Žilinskom kraji, naopak najmenej v Banskobystrickom. Takmer 63 percent z pozitívne testovaných PCR testom nebolo zaočkovaných alebo má len jednu dávku očkovacej látky. V prípade antigénových testov nemá očkovanie takmer 59 percent zo 755 pozitívne testovaných.

V nemocniciach počet pacientov naďalej mierne klesá. „Na JIS a OAIM je 325 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 168 ľudí. Viac ako 81 percent z hospitalizovaných pacientov nie je zaočkovaných alebo má len jednu dávku očkovacej látky,” dodala Eliášová.

Tretiu dávku vakcíny dostalo uplynulý deň 17 207 ľudí, spolu ju tak má 1 291 562 osôb. Druhú dávku očkovacej látky si nechalo aplikovať 621 ľudí, plne zaočkovaných je tak na Slovensku už 2 628 764 občanov. Prvú dávku vakcíny dostalo 1 869 ľudí, aspoň jednou dávkou je tak zaočkovaných celkom 2 783 230 osôb.

Matematik Richard Kollár vo svojom najnovšom príspevku na sociálnej sieti konštatuje, že epidemická situácia na Slovensku sa bude každý deň počas najbližších týždňov zhoršovať.

Odporúča prispôsobiť tomu aj naše správanie. Platí to pre nezaočkovaných aj zaočkovaných. Pripomína, ako mnohí hovorili, že variant omikron je nezmysel, ďalší diel zbytočného strašenia a že ku nám sa to nemusí dostať.

Poukazuje na tvrdenia, že nemocnice stále stíhajú a nie je potrebné strašenie. Podľa matematika sa ale môžeme dostať do bodu, že budeme mať plné ventilácie a budú na ne čakacie listiny.

Taktiež sa môže stať, že testovacie centrá nebudú stíhať a ľudia sa tak nebudú môcť objednať na test.

„Prečo mi neodvážajú smeti? Kde sú tí policajti a hasiči, čo som ich volal pred 10 minútami? Ako to, že sme sa nepripravili?,“ približuje Kollár tvrdenia, ktoré zrejme budeme môcť v spoločnosti počúvať.

Omikron už robí ťažkú hlavu aj obyvateľom Japonska. Japonská vláda schválila v stredu nové obmedzenia pre veľkú časť krajiny vrátane hlavného mesta Tokio. Snaží sa tak bojovať proti rekordnému počtu prípadov nákazy, pripisovanému variantu omikron. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Obmedzenia v 13 regiónoch, ktoré sú zacielené na nočný život a sú oveľa menej prísne než celoplošný lockdown, budú platiť od piatka 21. januára do polovice februára.

Tento krok umožňuje každému regiónu rozhodnúť, aké konkrétne opatrenia zavedie, pričom väčšina vyzýva bary a reštaurácie, aby skrátili otváracie hodiny alebo prestali predávať alkohol.

Dal by si si pichnúť tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu?

Premiér Fumio Kišida vyhlásil, že vláda chce byť plne pripravená na boj proti najnovšej vlne ochorenia COVID-19. „Nebudeme sa prehnane báť a budeme úzko spolupracovať s regionálnymi vládami,“ povedal, keď na zasadnutí krízového štábu oznamoval opatrenia.

„S vedeckými hodnoteniami od odborníkov, v spolupráci so zdravotníkmi a predovšetkým v spolupráci s japonskou verejnosťou túto situáciu prekonáme,“ dodal Kišida.

V Japonsku prudko pribúdajú prípady infekcie koronavírusom, čo sa pripisuje vysoko nákazlivému variantu omikron, pričom tento týždeň prvýkrát prekročil celoštátny počet denných prípadov hranicu 30 000.

Tokio tiež hlásilo v stredu svoj vôbec najvyšší počet nových prípadov nákazy, a to vyše 7 000. Japonsko je stále menej tvrdo zasiahnuté nákazou než mnoho krajín a počas pandémie zaznamenalo približne 18 400 úmrtí, pritom sa vyhlo prísnym lockdownom.

zdroj: TASR/AP Photo/Michael Probst

Vládni predstavitelia a experti sa však obávajú, že pribúdajúce prípady infekcie môžu vyvolať veľký tlak na zdravotný systém krajiny. Obmedzenia proti šíreniu koronavírusu už platia v troch japonských regiónoch, kde skokový nárast prípadov spájajú s americkými vojenskými základňami.

Úplne zaočkovaných je vyše 78 % obyvateľov Japonska, ale program očkovania sa začal neskôr než v niektorých iných rozvinutých krajinách. Zatiaľ dostalo posilňujúcu dávku vakcíny iba 1,2 % japonských obyvateľov.

Zdroje: NCZI, MZSR, TASR, Facebook/ Richard Kollára, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá