Pribudlo viac ako 800 prípadov. V prípade seniorov je rozmýšľanie nad 3. dávkou na mieste, hovorí lekár Sabaka

  • 3. dávku vakcíny schálilo už niekoľko krajín
  • Stále je s ňou však spojených niekoľko nezodpovedaných otázok
očkovanie seniori dôchodcovia
TASR/AP Photo/Petr David Josek
  • 3. dávku vakcíny schálilo už niekoľko krajín
  • Stále je s ňou však spojených niekoľko nezodpovedaných otázok

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 816 nových prípadov nákazy koronavírusom. Uskutočnilo sa 10 084 RT-PCR testov a pribudlo 2 734 zaočkovaných prvou dávkou, informuje NCZI. 

Najviac pozitívnych odhalili RT-PCR testy v Žilinskom kraji (192), nasleduje Prešovský (157), Košický (121), Bratislavský (87), Trnavský (77), Banskobystrický (73), Trenčiansky (55) a Nitriansky (54). Je medzi nimi 391 mužov a 425 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 192 022 a žien 210 044.

Nepribudlo ani jedno nové úmrtie. Celkovo priamo na COVID zomrelo už 12 569 ľudí.

Počet pacientov v nemocniciach sa oproti včerajšiemu dňu znížil. Aktuálne je hospitalizovaných 388 pacientov s koronavírusom alebo podozrením naň. Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných až 85,51 percenta ľudí. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) je 28 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 30 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 569 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 459.

Z celkového počtu nových prípadov s pozitívnym PCR testom nebolo zaočkovaných 78 percent a v prípade pozitívnych antigénových testov nebolo zaočkovaných 77,53 percenta, uviedol rezort zdravotníctva na sociálnej sieti. Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 185 vzoriek z celkového počtu 185 sekvenovaných vzoriek, čo predstavuje 100-percenté zastúpenie.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 417 989 za predchádzajúci deň pribudlo 2 734 očkovaných.

Rozdiely medzi mladšími a staršími

Lekár Peter Sabaka sa na svojej sociálnej sieti vyjadril aj ku podávaniu tretej dávky vakcíny. Podľa neho sa v poslednej dobe veľa hovorí o postupnom poklese protilátkovej imunity proti SARS-CoV-2 po očkovaní aj o prípadnej nutnosti tretej dávky vakcíny.

Poukázal tiež na to, že aktuálne máme k dispozícii viac otázok než odpovedí.

„Nedávno vyšiel preprint štúdie, v ktorej merali schopnosť séra očkovaných ľudí neutralizovať vírus a jej pokles po 6 mesiacoch od očkovania. Pri tom sa zamerali na rozdiely medzi mladšími (medián veku 35) a staršími (medián veku 82 rokov). Neutralizačná aktivita klesla v oboch skupinách,“ vysvetlil na svojom profile.

Očkovanie
zdroj: TASR/DPA/David Young

Výrazne oslabená prvá línia ochrany

Sabaka objasňuje, že v prípade mladšej skupiny neutralizačné protilátky začínali na vyšších hodnotách a klesali pomalšie, pričom viac ako 95% očkovaných stále dokázalo skvele neutralizovať vírus aj po pol roku od očkovania.

V skupine seniorov to však bolo inak. V ich prípade sa schopnosť neutralizovať vírus po pol roku od očkovania zachovala len u 60% očkovaných.

Očkovanie
zdroj: TASR/ Jaroslav Novák

„Znamená to že tých 40% nemá žiadnu ochranu? Nie. Znamená to len, že sa im výrazne oslabila tá prvá línia ochrany, ktorá chráni pred infekciou ako takou. Stále ale majú pamäťové bunky, ktoré rýchlo vytvoria nové biele krvinky schopné potlačiť infekciu skôr a mali by byť teda zrejme chránení pred tažkým priebehom,“ vysvetľuje lekár.

Uzatvára, že by sme teda v prípade seniorov mali premýšľať o 3. dávke. Tá by ich podľa Sabakovych slov aspoň uchránila pred infekciou ako takou.

 

Zdroje: NCZI, PeterSabaka, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech