Prichádza revolúcia v zoznamovaní? Český start-up Pinkilin chce zmeniť svet!

  • Niektorí z nás sú oboznámení s legendárnymi príbehmi chlapcov, čo založili snapchat alebo s príbehom samotára, ktorý doma na kolene naprogramoval Minecraft. Všetky tieto príbehy sú rozprávkové a majú jeden spoločný znak. Ani jeden sa nestal v Česku ani na Slovensku. Samozrejme, že existujú aj v našich končinách ľudia s víziou a odhodlaním. Nemôžem sa ale zbaviť pocitu, že na tú skutočnú celosvetovú start-upový dieru do sveta naše "československo" stále čaká.
10562588_10152912031448083_6466567321686326290_o
  • Niektorí z nás sú oboznámení s legendárnymi príbehmi chlapcov, čo založili snapchat alebo s príbehom samotára, ktorý doma na kolene naprogramoval Minecraft. Všetky tieto príbehy sú rozprávkové a majú jeden spoločný znak. Ani jeden sa nestal v Česku ani na Slovensku. Samozrejme, že existujú aj v našich končinách ľudia s víziou a odhodlaním. Nemôžem sa ale zbaviť pocitu, že na tú skutočnú celosvetovú start-upový dieru do sveta naše "československo" stále čaká.

To by sa však mohlo čoskoro zmeniť. Ako odnikiaľ na sa na internete objavil ambiciózny projekt, ktorý si dal za cieľ zosadiť z trónu kráľa mobilných zoznamiek Tinder. Odhodlanie určite nechýba.

 

Z českých kútov a hájov tak prichádza nová ambiciózna mobilná aplikácia Pinkilin. Zišli sme sa teda s jedným z tvorcov aplikácie, aby sme zistili, s čím tak prevratným hodlajú zmeniť svet zoznamovania. A výsledok? Posúďte sami.

 

Ahoj, mohol by si sa nám predstaviť, nech čitatelia vedia, kto za projektom stojí?

Ahoj, jasne. Volám sa Michael, mám 25 rokov a nedávno som dokončil vysokú školu v Brne. Dá sa povedať, že som bol klasický brnenský študent, čo si dával zrazy na „Českej“ a pred cestou nočným rozjazdom do seba ládoval nudle z „hlavasu“. Tu asi nič prevratné.

Na projekte pracujem spolu s mojím spoločníkom Danielom, ktorý má bohaté skúsenosti v zábavnom priemysle. Navyše sme absolventi rovnakej fakulty, takže máme k sebe máme blízko.

 

Počkajte, takže absolventi univerzity, čo robia aplikácie? Takže „ajťáci“?

To určite nie. Nič proti chalanom z IT, sú to chytrí borci, ale na túto školu by sme si netrúfli. Vychodil sme práva, no a ako to tak býva, nejako sme u toho nezostali.

Snímek obrazovky 2015-12-11 v 0.34.38

 

Tak to mi vysvetlite, ako sa vyštudovaní právnici dostali k zoznamovacej aplikácií? 

Väčšina z nás asi vie, ako prebiehajú študentské roky. Ja som mal to šťastie, že som na škole narazil na skvelú partiu ľudí a s nimi som za tých 5 rokov zažil slušnú jazdu. Úplnou náhodou som sa potom dostal k organizovaniu študentských akcií pre najväčšie brnenský klub a o večery bolo postarané. Vďaka tomu som stretol aj môjho budúceho spoločníka a spoluzakladateľa Pinkilin, Daniela. No a po desiatkach študentských večierkov nám to došlo. Prečo sa ľudia nezoznamujú cez mobilné aplikácie?

  

Ale oni sa zoznamujú. Určite poznáš Badoo alebo už dnes kultovú záležitosť Tinder..

Poznám, ale snažil si sa ich niekedy použiť? Badoo som zavrhol po pol hodine a Tinder, no … tomu som dal šancu. Lenže ani jedna z tých aplikácií mi nedávala to, čo som naozaj chcel.

Snímek obrazovky 2015-12-11 v 0.35.06 

A to je presne čo, ak sa môžem opýtať?

No to, že sa chcem zoznámiť hneď teraz. Dám vám príklad. Stojíme s kamarátmi v klube na bare a chceme stretnúť nové slečny. Ako to máme urobiť? No väčšinou som to bol ja čo behal po tanečnom parkete a pozýval dievčatá na panáka. Niekedy išli a niekedy ma zas odbili hláškou „to si sa pos ***, nie?“ … A život išiel ďalej. A ja som si proste povedal, že už to robiť nechcem. Chcel som aplikáciu, cez ktorú sa jednoducho zoznámim tu a teraz.

 

A to konkurencia nedokáže?

Ja som ostatné aplikácie používal, ale nikdy som sa s nikým reálne nezišiel. Aj keď došlo k nejakému matchu, konverzácia nikam neviedla. Prečo? Pretože som v appke ponúknutú slečnu „swipol“ v pondelok, ona mňa v nedeľu a to čaro zoznámenia sa nejako vytratilo. Nechcem čakať týždeň, mesiac, rok, než ma aplikácia zoznámi. Stojím na bare dnes večer, chcem sa zoznámiť teraz hneď a ja neviem ako vy, ale ja nevidím na trhu aplikáciu, ktorá to dokáže.

Snímek obrazovky 2015-12-11 v 0.36.15 

Michael, odhal nám teda, ako to robíte. Ako zoznamujete ľudí ešte v ten istý deň večer?

Je to fakt jednoduché. Všetci máme v mobile gps, ktorá určuje našu polohu. Pinkilin je nastavený tak, aby vám ukazoval užívateľa vo vašom blízkom okolí. Páči sa ti niektorý používateľ? Pošli mu priamu ponuku na zoznámenie cez funkciu DateNow! Ponuka trvá len 100 minút, pretože chceme, aby ľudia na ponuky rýchlo reagovali a nenechávali ich na ráno. Akonáhle užívateľ tvoju ponuku prijme, vytvorí sa medzi vami spojenie. Môžete si potom odoslať vašu vzájomnú polohu a zísť sa. Nakoniec zistíte, že sa nachádzate buď v rovnakom klube, alebo čo by kameňom si dohodil. Hlavný dôraz kladieme na okamžité zoznamovanie. Žiadne „lajky“ alebo prázdne konverzácie bez reálnej šance zoznámiť sa. Môj kamarát to raz vystihol trefne: „Každý na ostatných zoznamkách strieľa slepými, nikto sa vlastne zoznámiť nechce“. A je to tak.

 

To ma nenapadlo. A vážne to funguje? 

No jasné! S týmto nápadom sme prišli niekedy na začiatku roka 2015. Od apríla je aplikácia vo vývoji a robíme maximum pre to, aby boli používatelia plne spokojní. Pinkilin je totiž oveľa viac ako iba zoznamka. 

Snímek obrazovky 2015-12-11 v 0.36.52

Ako to myslíte?

Zoznamovacie funkcie DateNow! tvorí z nášho pohľadu len 50% celého projektu. Zvyšnú časť tvorí idea, podľa ktorej by si ľudia v Pinkiline vytvárali databázy svojich bývalých partnerov. Tá by slúžila na uchovanie fotiek, kontaktov, hodnotenie a mnohého ďalšieho. K tomu sme vytvorili jedinečnú grafickú časovú os, ktorú sme nazvali Pinkilin „e“, na ktorú môžete jednotlivých partnerov jednoducho nanášať.

Snímek obrazovky 2015-12-11 v 0.38.18

 

Časová os partnerov, to znie trošku prehnane, nemyslíš? K čomu by to bolo?

No vychádzam čisto zo skúsenosti. Nikdy sa vám nestalo, že ste mali v počítači uložené fotky vašich ex a vaše existujúce partnerka vám kvôli tomu dávala zabrať? S Pinkilinom si môžete tieto spomienky navždy bezpečne uchovať a z PC zmazať. Niekedy sa stane, že ste s kamarátmi na pive a chválite so svojimi úlovkami alebo prvými priateľkami a chcete im ukázať, ako vlastne vyzerali. Už nemusíte používať FB a tráviť 15 minút hľadaním pekných profilových fotiek. Máte všetko na jednom mieste. Zjednotené v krásnej časovej osi.

 

Nie je to trošku zásah do súkromia? Čo keď mi tam niekto vlezie?

Niet sa čoho báť. Vaša vlastná Pinkiline nie je prístupná verejnosti. Je len pre vás a vašu potrebu. Dali sme si tiež záležať na zabezpečení aplikácie a vytvorili sme niekoľko ochranných mechanizmov. Počas registrácie si volíte heslo, ktoré je potrebné pre prihlásenie. Môžete si tiež zvoliť PIN alebo aj TouchID (odtlačok prstov u iPhone 6) pre zvýšenie zabezpečenia. Nikto sa tam tak bez vášho súhlasu nedostane. Ak sa však chcete pochváliť, môžete vašu Pinkiline, alebo jej časť nezdieľať kamarátom do správ alebo na sociálne siete. Môžete si aj zvoliť ktorí partneri pôjdu vidieť a ktorí nie. Vychádzali sme hlavne z našich skúseností.

Snímek obrazovky 2015-12-11 v 0.37.26 

Aké sú plány? Máte dátum vydania? 

Aplikácia bude vydaná v najbližších týždňoch na telefóny s operačným systémom iOS. V blízkej budúcnosti by sme chceli začať programovať aj Android verziu. Tá je však finančne náročnejšia. Aj preto spúšťame crowdfundingovou kampaň, ktorá má za cieľ vybrať prostriedky potrebné pre jej financovanie. Odmenou za poskytnuté financie sú užívateľské výhody v samotnej aplikácii, bez ohľadu na operačný systém.

Vítame určite každú pomoc, takže ak sa aplikácia páčila, môžu čitatelia mrknúť sem.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK