Priemerný majetok Slováka v roku 2020 je najnižší spomedzi krajín eurozóny. Ostatným Európanom máme čo závidieť

  • Čistý finančný majetok Slovákov v prepočte na obyvateľa je najnižší spomedzi krajín eurozóny
  • Kým majetok priemerného Európana sa pohybuje v desaťtisícoch, u nás to nie je ani 10 000 eur
muz, mercedes, peniaze
Unsplash/Mat Reding, Facebook/Mercedes G-class
  • Čistý finančný majetok Slovákov v prepočte na obyvateľa je najnižší spomedzi krajín eurozóny
  • Kým majetok priemerného Európana sa pohybuje v desaťtisícoch, u nás to nie je ani 10 000 eur

Podľa najaktuálnejších údajov Európskej centrálnej banky (ECB) mal priemerný obyvateľ eurozóny na konci prvého polroka 2020 čistý finančný majetok vo výške 55 000 eur. V prípade Slováka išlo o sumu 7 000 eur. 

Je to aj kvôli nášmu prístupu k investovaniu, ktoré mnoho ľudí berie ako niečo, čím sa netreba príliš zaoberať. Je jasne vidieť, že v prípade investovania  aj naďalej pretrvávajú rozdiely medzi Slovenskom a vyspelejšími ekonomikami eurozóny. 

Spravili sme si za teba Finančný plán. Ak by sme začali investovať teraz, náš dôchodok bude 1 600 €

„V eurozóne ako takej sa hotovosť a vklady podieľajú na finančných aktívach domácností iba tretinovým podielom. V prípade Slovenska ide o podiel na úrovni 60 %, pričom obdobnú úroveň ukazovateľa evidujú už iba v Grécku a na Cypre,” približuje analytička WOOD & Company, Eva Sadovská.

Naopak, v Holandsku hotovosť a vklady tvoria z finančných aktív obyvateľov iba 15 %. V prípade investícií do akcií, dlhopisov či fondov sa vyspelejším krajinám eurozóny doslova pozeráme na chrbát. Investičný riaditeľ Finaxu, Radoslav Kasík, Slovákom radí, aby začali s investovaním  čím skôr, ideálne však s prvým príjmom. 

Koľko eur si dokážeš mesačne odložiť z výplaty?

„Ešte ideálnejšie, keď deťom začnú sporiť rodičia. Čas je najlepším priateľom úspešných investícií. Čím viac času im dáte, tým menšie riziko podstupujete a väčší výnos dosiahnete, lebo dáte viac priestoru prejaviť sa zázraku zvanému zložené úročenie,” vyjadril sa Kasík pre Startitup.

Podľa odborníka na financie je to najhoršie, čo môžete spraviť, odkladať začiatok investovania. Ľuďom odporúča, aby si z investovania urobili samozrejmú súčasť života. 

zdroj: archív Finax/ Juraj Hrbatý, Jaroslav Kasík

„V budúcnosti, keď budete rozbiehať vlastný startup či podnikanie, alebo keď si budete kupovať byt, keď sa vám narodí dieťa, keď budete chcieť ísť cestovať alebo keď pôjdete na dôchodok, mi za túto radu poďakujete,” tvrdí.

Pripomína, že majetok je tou najlepšou poistkou, zábezpekou, slobodou a pasívnym zdrojom príjmu. Čím skôr ho začneš budovať, tým viac ho budeš mať. Čo sa týka trendov v investovaní, tých je podľa Kasíka veľké množstvo. Každý sa snaží zarobiť čo najviac pri čo najnižšom riziku.

„Ide o boj s veternými mlynmi. Výnos a riziko idú spolu ruka v ruke a nikto zatiaľ tento vzťah zásadnejšie nerozbil. Najsilnejším trendom je dnes predsa len pasívne investovanie, ktoré sme na Slovensko vo veľmi príjemnej a jednoduchej forme priniesli aj my,“ dodáva Radoslav Kasík zo spoločnosti Finax.

Zdroje: WOOD & Company, Finax, ECB

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech