PRIESKUM: Česi sú ešte horší ako Slováci. Až polovica odmieta vakcínu proti koronavírusu

  • Napriek zhoršujúcej sa epidemiologickej situácii v Českej republike sú jej obyvatelia skeptickí voči potenciálnej vakcíne
  • Proti vírusu COVID-19 by sa nenechalo zaočkovať viac ako polovica z nich (58 percent)
  • Česi sa obávajú hlavne o bezpečnosť vakcíny a nechcených vedľajších účinkov
  • Slovákov by sa dalo dobrovoľne zaočkovať 26,4 % opýtaných
očkovanie vakcína
TASR/AP, Ng Han Guan, Tobias Schwarz
  • Napriek zhoršujúcej sa epidemiologickej situácii v Českej republike sú jej obyvatelia skeptickí voči potenciálnej vakcíne
  • Proti vírusu COVID-19 by sa nenechalo zaočkovať viac ako polovica z nich (58 percent)
  • Česi sa obávajú hlavne o bezpečnosť vakcíny a nechcených vedľajších účinkov
  • Slovákov by sa dalo dobrovoľne zaočkovať 26,4 % opýtaných

Napriek zhoršujúcej sa epidemiologickej situácii v Českej republike sú jej obyvatelia skeptickí voči potenciálnej vakcíne. Proti vírusu COVID-19 by sa nenechala zaočkovať viac ako polovica z nich (58 percent). Vyplýva to z prieskumu agentúry STEM/MARK, o ktorom informovala Mladá fronta DNES.

Prieskum sa uskutočnil na vzorke 502 osôb vo veku 18 až 64 osôb. Na otázku, či by sa respondenti dali zaočkovať, odpovedalo 26 percent ako určite áno, 16 percent skôr áno, 35 percent skôr nie a 23 percent v žiadnom prípade.

Analytik agentúry STEM/MARK Radek Pileček pre Mladú frontu DNES povedal, že najviac naklonení očkovaniu sú obyvatelia hlavného mesta Prahe, kde je najhoršia epidemiologická situácia a v koronavírusovom semafore ČR je označená červenou farbou. Za štvrtok len v Prahe pribudlo 601 nových prípadov ochorenia COVID-19, informovala o tom Pražská hygienická stanica na svojom webe.

Česi sa obávajú hlavne o bezpečnosť vakcíny a nechcených vedľajších účinkov.

„Medzi hlavné dôvody, prečo by sa respondenti proti koronavírusu očkovať nenechali, patrí okrem vyššie uvedených faktorov hlavne obecná nedôvera v očkovanie ako také (u 22 percent respondentov), ale napríklad aj skutočnosť, že ochorenie COVID-19 nepovažujú za závažné, preto pozerajú na potenciálne očkovanie ako na nedôležité a neopodstatnené. To uviedlo 17 % opýtaných,“ spresnil Pileček.

Česko láme rekordy, situácia sa s ochotou očkovať sa môže rýchlo zmeniť

Podľa Pilečka sa môže situácia rýchlo zmeniť, ak sa ešte zhorší situácia. Česko v súčasnosti zaznamenáva rekordy v počte nakazených. Podľa Ministerstva zdravotníctva ČR ich za štvrtok bolo 2 913. Absolútny rekord zažilo 17. septembra 2020, keď nákazu potvrdili u 3126 testovaných ľudí. Celkovo sa v Čechách ochorením nakazilo 58 374. Aktívnych prípadov ochorenia je 30 425. Koronavírus si vyžiadal životy 567 Čechov.

Druhá vlna ochorenia si vyžiadala aj stoličku ministra zdravotníctva Adama Vojtěcha (za ANO), ktorého vo funkcii nahradil poradca ministerstva Roman Prymula. Česká opozícia viní za zhoršujúcu sa situáciu premiéra Andreja Babiša a jeho neochotu pristúpiť k opatreniam, ktoré Vojtěch navrhoval, aby si udržal popularitu u voličov krátko pred krajským voľbami.

zdroj: Ministerstvo zdravotníctva ČR

Slovákov by sa dalo dobrovoľne zaočkovať  26,4 % opýtaných

Vyplýva to z výsledkov prieskumu spoločnosti Nielsen Admosphere, ktorý pre agentúru SITA realizovala od 25. júna do 30. júna tohto roku na vzorke 506 respondentov internetovej populácie staršej ako 15 rokov. Záujem dobrovoľne sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 pritom vyjadrilo 26,4 % opýtaných.

Ďalších takmer 20 % opýtaných v prieskume uviedlo, že by sa dali zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 iba v prípade, ak by to bolo povinné. Desatina opýtaných by zase v prípade dobrovoľnosti očkovania využila možnosť sa nezaočkovať.

Vakcínu proti ochoreniu COVID-19 aj v prípade, že by očkovanie bolo povinné, odmieta takmer 24 % respondentov.

Zdroje: Mladá fronta DNES, Pražská hygienická stanica, Ministerstvo zdravotníctva ČR, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech